Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W szczepionkach znajdują się tlenki grafenu i pasożyty? Fake news!
Nieprawdziwe informacje na temat składu szczepionek przeciw COVID-19.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W szczepionkach znajdują się tlenki grafenu i pasożyty? Fake news!
Nieprawdziwe informacje na temat składu szczepionek przeciw COVID-19.
Jeden z czytelników zgłosił nam, że na blogu kancelarii Lega Artis pojawił się wpis, który przestrzegał przed stosowaniem szczepień przeciw COVID-19 na podstawie słów amerykańskiej osteopatki Carrie Madej. Tekst „W szczepionkach na COVID-19 znaleziono pasożyty” zawiera fałszywe informacje o tym, że testy rzekomo miały wykazać, że w preparatach od Pfizer/BioNTech i Johnson & Johnson znajdują się pasożyty wywołujące choroby serca. Miałoby to być dowodem na to, że szczepionki to narzędzie do „depopulacji”.
Odnośniki do tekstu pojawiały się w mediach społecznościowych. Użytkownicy trafiali do niego za pośrednictwem takich grup jak: WOLNI OD PANDEMII, Świat wybudzonych czy POKOJOWY MARSZ WOLNOŚCI, na których pojawia się wiele fałszywych informacji na temat szczepień.
W szczepionkach przeciw COVID-19 nie ma tlenku grafenu ani żadnych pasożytów
Źródłem doniesień na temat obecności tlenku grafenu i pasożyta Trypanosoma cruzi wywołującego chorobę Chagasa w szczepionkach miała być publikacja „Scanning & Transmission Electron Microscopy Reveals Graphene Oxide in CoV-19 Vaccines”. Po przetłumaczeniu z języka włoskiego pojawiła się na stronie Roberta O. Younga – osoby uprawiającej medycynę alternatywną i skazanej za leczenie bez licencji. Redakcja fact-checkingowa open.online zwróciła uwagę, że za opracowaniem tekstu stoją osoby znane z poglądów antyszczepionkowych. Problem samej publikacji tkwi w tym, że nie jest to recenzowana praca naukowa. Prezentowany tekst stara się jedynie ją przypominać, co może wprowadzać w błąd osoby niezaznajomione z zasadami przeprowadzania badań i ich publikacji. Nie da się ustalić, czy załączone w pracy obrazy w ogóle dotyczą tlenku grafenu lub pasożytów w jakichkolwiek szczepionkach. Ponieważ praca ta nie została zrecenzowana, to w praktyce nie świadczy w żaden sposób o tym, by szczepionki zawierały którykolwiek z wymienionych składników (gdyż nie wiadomo, w jakich warunkach badano próbki).
Nie istnieją żadne dowody naukowe na to, że szczepionki przeciw COVID-19 zawierają tlenek grafenu (o czym pisaliśmy w innych analizach). Eksperci wskazali na to, że gdyby szczepionka zawierała grafen, preparat miałby inną (ciemną) barwę. Nie istnieją też żadne dowody, które wskazywałyby, że pasożyty Trypanosoma cruzi znajdują się w szczepionkach. Nie stwierdzono również, by szczepionki zostały zanieczyszczone takim pasożytem w małej skali w wyniku potencjalnych zanieczyszczeń. Gdyby tak było, to poszczególne partie szczepionek zostałyby wycofane. Skład wszystkich szczepionek przeciw COVID-19 jest jawny, do czego zobligowani są producenci. Można się z nim zapoznać m.in. na stronie Europejskiej Agencji Leków (EMA) – na podstronach dla każdej ze szczepionek, w sekcji „Informacje o produkcie” (w tym dla szczepionek Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria oraz Janssen).
Szczepionki przeciw COVID-19 nie są narzędziem do depopulacji. To bezpieczne preparaty, które mogą uratować wiele istnień
Wszelkie teorie spiskowe na temat depopulacji przy użyciu szczepień nie mają żadnego uzasadnienia w faktach. Doniesienia na ten temat opierają się na fałszywych informacjach, które rozpowszechniano w czasie pandemii, co wielokrotnie było przedmiotem naszych analiz. Na podstawie badań wiemy, że szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne oraz ratują życie. Z dostępnych analiz wynika, że w samej tylko Anglii szczepienia do 5 września zapobiegły ponad 230 tys. hospitalizacji w grupie osób w wieku 45 lat i powyżej.
Podsumowanie
Skład szczepionek przeciw COVID-19 jest jawny. W ich składzie nie ma tlenków grafenu czy pasożytów. Z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek przeciw COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także w białej księdze pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, opracowanej przez inicjatywę Nauka przeciw pandemii.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter