Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zdjęcie przedstawia Klausa Schwaba na plaży? Fake news!
Mężczyzna widoczny na zdjęciu to nie Klaus Schwab.
Fot. World Economic Forum / Valeriano Di Domenico / Flickr
Zdjęcie przedstawia Klausa Schwaba na plaży? Fake news!
Mężczyzna widoczny na zdjęciu to nie Klaus Schwab.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie mężczyzny w ekscentrycznym stroju, które rzekomo ma przedstawiać Klausa Schwaba, założyciela Światowego Forum Ekonomicznego.
- Mężczyzna widoczny na fotografii to nie Klaus Schwab, lecz mieszkaniec Florydy o tym samym nazwisku.
Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) stanowi nierzadko przedmiot zainteresowań zwolenników teorii spiskowych. Wielokrotnie opisywaliśmy na łamach naszego portalu fałszywe doniesienia dotyczące rzekomych planów WEF oraz jego założyciela Klausa Schwaba.
Ostatnio na Facebooku pojawiło się zdjęcie mające przestawiać inicjatora WEF. Fotografia pokazuje mężczyznę na plaży, ubranego w ekscentryczny strój. Zdjęcie zostało opatrzone opisem o treści: „tacy osobnicy narzucają nam swe pomysły”. Klaus Schwab został nazwany „typem od »czwartej rewolucji przemysłowej«, która ma doprowadzić do całkowitego przemodelowania ludzkiego życia według »nowej etyki«”.
Reakcje użytkowników portalu świadczą o tym, że uznali oni informacje przedstawione w poście za prawdziwe. Ich zdaniem zdjęcie rzeczywiście przedstawia Klausa Schwaba. Jedni internauci komentowali wygląd mężczyzny („zwykły zbok”, „dewiant”), inni z kolei zwracali uwagę na jego znaczenie w polityce („przerażenie budzi fakt, jak wiele osób z naszych władz jest pod wpływem tego typa”).
Zdjęcie nie przedstawia Klausa Schwaba
Wbrew temu, co stwierdzono w poście, mężczyzna widoczny na fotografii nie jest założycielem WEF. Jak donosi Reuters, który zajmował się sprawą zdjęcia, pojawiło się ono w sieci już wcześniej – m.in. na Twitterze. Najwcześniejsze miejsce publikacji fotografii, do którego dotarł Reuters, to wpis z 11 lipca 2021 roku zamieszczony na greckim blogu o nazwie ixnos.blogspot.com.
Grecka organizacja factcheckingowa Ellinika Hoaxes zidentyfikowała mężczyznę widocznego na zdjęciu. Okazuje się, że nosi on to samo nazwisko co założyciel WEF. Max Schwab, bo tak naprawdę nazywa się sfotografowany mężczyzna, to mieszkaniec wyspy Key West na Florydzie.
To niejedyne zdjęcie Maxa Schwaba dostępne w Internecie. Inne można znaleźć m.in. na Facebooku (1, 2, 3). Widoczny jest na nich mężczyzna w specyficznych strojach.
Światowe Forum Ekonomiczne i Klaus Schwab – tematy zainteresowań zwolenników teorii spiskowych
We wpisie stwierdzono, że działalność Klausa Schwaba ma na celu doprowadzenie do „czwartej rewolucji przemysłowej”, która z kolei ma służyć „całkowitemu przemodelowaniu ludzkiego życia według »nowej etyki«”.
Klaus Schwab jest autorem książki pt. „Czwarta rewolucja przemysłowa”, która została opublikowana w 2016 roku. Publikacja nie dotyczy jednak „przemodelowania ludzkiego życia” czy też bliżej nieokreślonych planów „nowej etyki”. Zawiera ona przemyślenia dotyczące tego, jak zmieni się nasze życie i praca w epoce sztucznej inteligencji oraz łączenia świata biologicznego i cyfrowego. Na temat tej książki i rzekomo znajdujących się w niej cytatów pisaliśmy w jednej z naszych analiz.
Treść posta wpisuje się w narrację znaną z teorii spiskowej tzw. Wielkiego Resetu, związanej z rzekomym wprowadzaniem tzw. Nowego Porządku Świata (NWO). Według tej teorii globalne elity dążą do zniesienia kapitalizmu i przejęcia kontroli nad światem. Nierzadko o tego typu plany oskarżane jest właśnie WEF oraz Klaus Schwab.
Globalistom w przejęciu kontroli nad światem miało służyć m.in. celowe zaplanowanie pandemii w celu depopulacji, a także wywołanie wojny w Ukrainie. Teorie spiskowe starają się wyjaśnić skomplikowane, wielowymiarowe zjawiska i wydarzenia na świecie w uproszczony sposób – wszystkiemu winny ma być spisek globalistów, na czele m.in. z WEF i Klausem Schwabem.
W rzeczywistości nie ma żadnych dowodów potwierdzających tezy związane z teorią tzw. Wielkiego Resetu. Światowe Forum Ekonomiczne, którego inicjatorem jest Klaus Schwab, jest w istocie organizacją non-profit działającą na rzecz angażowania liderów politycznych, biznesowych i kulturalnych w rozwijanie przedsiębiorczości i intelektualnej integracji. Nie ma na celu „przemodelowania ludzkiego życia” czy wprowadzenia „nowej etyki”.
Podsumowanie
Mężczyzna widoczny na zdjęciu to nie Klaus Schwab, założyciel Światowej Forum Ekonomicznego. Doniesienia na temat rzekomych planów „całkowitego przemodelowania ludzkiego życia” przez ekonomistę, które padają w poście, nie znajdują potwierdzenia w faktach. Podobne fałszywe tezy padały już w przeszłości w odniesieniu zarówno do WEF, jak i jego inicjatora. Dotyczyły one m.in. planów zniesienia własności prywatnej, pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter