Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zmiana narracji w TVP? Przerobiony wykres
Po TikToku krąży przerobiony wykres z „Wiadomości” w TVP1.
fot. X.com / Modyfikacje: Demagog
Zmiana narracji w TVP? Przerobiony wykres
Po TikToku krąży przerobiony wykres z „Wiadomości” w TVP1.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na TikToku opublikowano wykres, który miał rzekomo zostać niedawno pokazany w wydaniu „Wiadomości” w TVP1. Grafika pierwotnie pojawiła się na portalu X.
- Fotografia wskazuje, że za rządów Koalicji Obywatelskiej będzie wypłacane świadczenie 800+, tymczasem gdy u władzy znajdowało się Prawo i Sprawiedliwość, na dzieci przyznawano 500 zł.
- Wykres został poddany fotomontażowi. Oryginalna grafika pochodzi z sierpnia 2021 roku i dotyczy prezentacji wyników badania opinii publicznej na temat macierzyństwa.
W serwisie X (1, 2) oraz na TikToku można natrafić na zdjęcie sugerujące, że wraz ze zmianą władzy w Polsce doszło również do zmiany narracji w telewizji publicznej. „Ale się pozmieniało w tym TVP” – czytamy. Na grafice widać Michała Adamczyka, który prezentuje wykres słupkowy dotyczący świadczeń wypłacanych rodzinom posiadającym dzieci.
Duży zielony słupek reprezentuje świadczenie 800+, które będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku. Z kolei na nieproporcjonalnie mniejszym, czerwonym słupku widnieje napis dotyczący świadczenia 500+. Pod zielonym słupkiem znajduje się logo Koalicji Obywatelskiej (KO), a pod czerwonym – Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
Wpis na TikToku zdobył ponad 670 tys. wyświetleń. Post zyskał też 6,4 tys. polubień i przeszło 800 udostępnień. Wśród ponad 6 tys. komentarzy nie brakuje wpisów użytkowników, którzy uwierzyli w zmanipulowaną grafikę „no i raz tvp prawdę mówi. Brawo” – stwierdził jeden z internautów. W chwili pisania tej analizy możliwość komentarzy jest już wyłączona.
Manipulacja obrazem. Przerobiona grafika pochodzi z 2021 roku
Grafika, która pojawiła się w nagraniu na TikToku, została poddana fotomontażowi. Do stworzenia zmanipulowanego obrazu wykorzystano zrzut ekranu z wydania „Wiadomości” z 21 sierpnia 2021 roku.
Do oryginalnej grafiki, która pojawiła się w internecie, można szybko dotrzeć za pomocą odwrotnego wyszukiwania obrazem. Okazuje się, że na autentycznej fotografii zaprezentowano wyniki sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Nawet jeżeli to żart to dobrze by było to jasno określić. A jeżeli to fejk to niech ktoś doda CN. Załączam oryginalny obrazek pic.twitter.com/7DM9QhepmG
— Patryk Ziemba (@Patryk_Ziemba) December 17, 2023
Świadczenie 800+ wprowadził PiS
Świadczenie 800+ zostało uchwalone z inicjatywy rządu PiS. 29 czerwca 2023 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z przyjętym aktem prawnym świadczenie 500+ ma zostać podniesione do 800 zł do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 roku (art. 2 ust. 4).
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nowy rok zacznie się od wypłaty świadczenia.
„To, do czego władza się zobowiązała, to na co czekają polskie rodziny, bo usłyszały to od odchodzącej władzy i ode mnie, będzie zrealizowane. 800+ stanie się faktem i nowy rok zacznie się m.in. od tych decyzji. Mamy to zagwarantowane w tym naszym projekcie budżetu”.
Za wprowadzeniem 800+ głosowały kluby PiS, KO i Lewicy. KO proponowała w trakcie kampanii wyborczej w innym projekcie ustawy, aby podwyższone świadczenie zostało wprowadzone 1 czerwca 2023 roku. Projekt ustawy trafił jednak do zamrażarki sejmowej.
Podsumowanie
Omawiany przypadek to nie pierwszy raz, gdy przyglądamy się przeróbce wykresu z TVP. Weryfikacja potencjalnego fotomontażu nie powinna stanowić trudnego zadania. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy natknąłeś się na zmanipulowaną grafikę w internecie, możesz skorzystać z opcji odwrotnego wyszukiwania obrazem. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter