[Konkret 15.] Zatrzymanie niekontrolowanego wywozu drewna
[Konkret 15.] Zatrzymanie niekontrolowanego wywozu drewna
Zatrzymamy niekontrolowany wywóz nieprzetworzonego drewna z Polski. Surowiec z polskich lasów powinien służyć przede wszystkim polskim przetwórcom.
Problem eksportu polskiego drewna do Chin
Jak wynika z ostatniego „Rocznika Statystycznego Leśnictwa”, w 2023 roku z Polski do Chin wyeksportowano około 385 tys. ton drewna surowego (rok wcześniej – 535 tys. ton). Więcej polskiego drewna surowego trafiło tylko do Niemiec – blisko 871 tys. ton (s. 260, rok wcześniej – 1016 tys. ton).
W marcu 2023 roku Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, komentował dane o eksporcie za rok 2022 w rozmowie z money.pl. Jego zdaniem duży eksport drewna sprawia, że brakuje go dla polskich producentów, co odzwierciedlają wysokie ceny.
Minister prezentuje pakiet dla przemysłu drzewnego
15 marca 2024 roku minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska zaprezentowała podczas spotkania z dziennikarzami „Pakiet dla przemysłu drzewnego”. Według jej słów resort pracował wiele tygodni nad realizacją obietnicy ograniczenia eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski. Efektem tych prac jest szereg rekomendacji, które mają doprowadzić do zamierzonego efektu.
Wśród tych rekomendacji można wymienić:
- zwiększenie puli drewna przeznaczonej dla stałych, sprawdzonych odbiorców,
- premiowanie odbiorców wykorzystujących drewno w sposób bardziej zaawansowany,
- oferowanie drewna dostosowanego do potrzeb krajowych, a nie dalekowschodnich,
- efektywne kontrolowanie rzeczywistego sposobu i miejsca przerobu drewna,
- zwiększenie transparentności nabywców drewna, umów i deklaracji przerobów.
Jak podczas konferencji wyjaśnił Marcin Polak, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, nowe zasady miały być następnie konsultowane z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK miał sprawdzić, czy są one zgodne z prawem unijnym.
Piotr Poziomski, szef Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, komentując te zapowiedzi, wyraził oczekiwanie na realizację ich poprzez zmiany w prawie. Spodziewał się ich w 2025 roku.
Nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2025-2026
3 października 2024 roku przedstawiciele Lasów Państwowych wraz z minister klimatu i środowiska przedstawili główne założenia nowych zasad sprzedaży drewna z zasobu Lasów Państwowych na lata 2025-2026. Jak zadeklarowali, głównym celem zmian było ograniczenie eksportu drewna poza kraje UE.
Zatrzymaniu eksportu surowego drewna może służyć np. premiowanie podmiotów, które przerabiają drewno w kraju. Zapisy ograniczające eksport drewna z terenu UE miały znaleźć się także we wzorach umów.
Zgodnie z nowym regulaminem sprzedaży drewna najwyżej punktowane będą oferty przedsiębiorców, którzy przerabiają całe drewno nabywane w Lasach Państwowych – im głębiej, tym lepiej (s. 11-12). Z kolei zgodnie z nowym wzorem umowy kupujący, którzy zadeklarują, że przerabiają drewno, będą zobowiązani poddać się audytowi sprawdzającemu, czy to prawda (s. 11).
Na efekty trzeba poczekać
Podkreślmy, że wyżej opisane zmiany dotyczą sprzedaży drewna na lata 2025-2026. Oznacza to, że dopiero w przyszłym roku zobaczymy ich efekty.
W 2024 roku nie udało się zrealizować obietnicy zatrzymania wywozu nieprzetworzonego drewna z Polski. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku Polska wyeksportowała do Chin blisko 387 tys. ton drewna surowego. Było to ponad 18 proc. całego eksportu drewna i więcej niż wyeksportowano w całym 2023 roku.
Ze względu na fakt podjęcia działań w kierunku realizacji obietnicy, oceniamy ją na częściowo zrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter