[Konkret 33.] Wprowadzenie „urlopu dla przedsiębiorców”
[Konkret 33.] Wprowadzenie „urlopu dla przedsiębiorców”
Wprowadzimy „Urlop dla przedsiębiorców”: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.
Wakacje od składek
W styczniu 2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Ma on stworzyć instytucję wakacji składkowych, czyli sytuacji, w której przedsiębiorca ma prawo na pewien okres poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Znamy już projekt
Omawiany projekt pojawił się już w Rządowym Centrum Legislacji. Wpłynął 23 stycznia i został skierowany do zaopiniowania oraz konsultacji społecznych.
Wedle założeń prawo do wakacji składkowych będą mieli tylko mikroprzedsiębiorcy. Co więcej, zwolnienie z opłacania składek będzie przysługiwało tylko przez jeden miesiąc kalendarzowy w danym roku.
Co dalej z urlopem dla przedsiębiorców?
Autorzy projektu zakładają, że proponowane zmiany wejdą w życie od 1 października 2024 roku. Obecnie czekamy, aż projekt trafi pod obrady Sejmu.
Czekamy również na informacje na temat ewentualnych zmian w zakresie świadczenia urlopowego.
Rada Ministrów przyjęła projekt
Wspomniany wyżej projekt przeszedł kilka etapów pracy w rządzie i trafił pod obrady Rady Ministrów. 19 marca Donald Tusk ogłosił, że projekt ten został już przyjęty.
Fakt ten nie został jeszcze odnotowany w systemie Rządowego Centrum Legislacji. W ostatniej dostępnej wersji projektu możemy przeczytać, że na wniosek przedsiębiorcy, który nie osiągnął w ciągu dwóch lat dochodu na poziomie 2 mln euro, zwalnia się go na jeden miesiąc w roku kalendarzowym z płacenia składek do ZUS. W tym czasie reguluje je budżet państwa (art. 1). W projekcie nie ma mowy o świadczeniu urlopowym w wysokości połowy płacy minimalnej.
Projekt nie trafił jeszcze do Sejmu. Premier podkreśla, że chciałby, aby rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku. W ciągu 100 dni obiecanej zmiany nie wprowadzono, dlatego obietnicę oceniamy na niezrealizowaną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter