[Konkret 56.] Program odtwarzania torfowisk i mokradeł
[Konkret 56.] Program odtwarzania torfowisk i mokradeł
Stworzymy program odtwarzania torfowisk i mokradeł, który będzie w pełni uwzględniał interesy polskich rolników, by chronić środowisko. Szacuje się, że odwodnione przez człowieka torfowiska emitują w Polsce więcej gazów cieplarnianych niż elektrownia w Bełchatowie.
Torfowiska i emisje gazów cieplarnianych
Według szacunków przedstawionych w raporcie WWF Polska średnia roczna emisja gazów cieplarnianych z odwodnionych torfowisk na gruntach rolniczych i leśnych to 33,9 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (s. 13). Natomiast elektrownia Bełchatów, według szacunku think tanku Ember wyemitowała 33,2 mln ton w 2021 roku. Więcej na ten temat dowiesz się z innej naszej analizy.
Jak wynika z publikacji naukowców zrzeszonych Międzynarodowej Grupy ds. Ochrony Torfowisk (IMCG) w Polsce ok. 85 proc. torfowisk zostało osuszonych. Zdaniem fundacji WWF ich ponowne nawodnienie mogłoby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 22 mln ton rocznie (s. 15).
Rząd nie zaczął nawadniać mokradeł
Od 2022 roku funkcjonuje w Polsce współfinansowana ze środów unijnych i rządowych inicjatywa Wetlands Green Life. Jej celem jest odtworzenie i zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych. Projekt realizuje konsorcjum: Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Projekt powstał jeszcze w czasach rządów PiS i ma trwać do 2032 roku.
W lutym minister klimatu Paulina Hennig-Kloska wzięła udział w naradzie z okazji Światowego Dnia Mokradeł zorganizowanej przez Centrum Ochrony Mokradeł i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przyznała wówczas, że odtworzenie mokradeł to priorytet jej resortu (s. 2).
Aktualizacja strategii ochrony mokradeł w Polsce
Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował w wywiadzie dla Krytyki Politycznej z maja 2024 oku, że obecny rząd przystąpił do aktualizacji tzw. strategii mokradłowej. To dokument utworzony przez Centrum Ochrony Mokradeł, który do ministerstwa trafił już w okresie rządów PiS. Nie zdecydowano się jednak na jego procedowanie (s. 3-4).
Jak podkreślił Dorożała, obietnica wyborcza wdrożenia programu odbudowy bagien i torfowisk ma w tej strategii odzwierciedlenie. Zakłada ona zainicjowanie i wdrożenie zadań na okres dziesięciu lat. Na lata 2024-2026 planowane jest przeprowadzenie prac przygotowawczych, legislacyjnych czy pilotażowych. Ostatnia z tych kategorii obejmuje działania praktyczne, których wyniki będą podstawą do rewizji założeń strategii w 2027 roku.
Hennig-Kloska o równowadze pomiędzy dobrostanem człowieka i przyrody
W odpowiedzi na interpelację ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że procedowana przez ministerstwo i Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska strategia w sposób kompleksowy podchodzi do ochrony ekosystemów zależnych od wód (s. 1).
Zapewniła, że działania przedstawione w dokumencie pozwolą na dostosowanie najbardziej narażonych na zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu sektorów gospodarki do wyzwań, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Stwierdziła, że strategia zawiera wiele działań pobudzających polską gospodarkę (s. 1).
Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP), czyli organ doradczy ministra, pozytywnie zaopiniowała w maju projekt tej strategii. Stwierdzono, że dokument trafnie i prawidłowo identyfikuje zagrożenia i potrzeby zachowania oraz odtwarzania mokradeł w Polsce. W wydanej opinii PROP podkreśliła, że z wdrożeniem zaproponowanych działań nie można zwlekać.
Strategia dotycząca odtwarzania torfowisk i mokradeł jest obecnie na etapie procedowania. Nie poznaliśmy jej finalnej wersji, więc na tej podstawie oceniamy obietnicę jako niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter