[Konkret 56.] Program odtwarzania torfowisk i mokradeł
[Konkret 56.] Program odtwarzania torfowisk i mokradeł
Stworzymy program odtwarzania torfowisk i mokradeł, który będzie w pełni uwzględniał interesy polskich rolników, by chronić środowisko. Szacuje się, że odwodnione przez człowieka torfowiska emitują w Polsce więcej gazów cieplarnianych niż elektrownia w Bełchatowie.
Torfowiska i emisje gazów cieplarnianych
Według szacunków średnia roczna emisja gazów cieplarnianych z odwodnionych torfowisk to 33,9 mln ton dwutlenku węgla. Natomiast elektrownia Bełchatów, według szacunku think tanku Ember wyemitowała 33,2 mln ton w 2022 roku. Więcej na ten temat dowiesz się z innej naszej analizy.
W Polsce ok. 85 proc. torfowisk zostało osuszonych. Zdaniem fundacji WWF ich ponowne nawodnienie mogłoby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 22 mln ton rocznie.
Rząd nie zaczął nawadniać mokradeł
Od 2022 roku funkcjonuje w Polsce inicjatywa Wetlands Green Life, której celem jest odtworzenie i zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych. Projekt realizuje konsorcjum: Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Jest to jednak program powstały przed nowym rządem.
W lutym ministra Hennig-Kloska wzięła udział w naradzie z okazji Światowego Dnia Mokradeł zorganizowanej przez Centrum Ochrony Mokradeł i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przyznała wówczas, że odtworzenie mokradeł to priorytet jej resortu (s. 2). Jest to obecnie jedyna informacja o aktywności ministerstwa w tej sprawie.
Po upływie stu dni obecnego rządu nie poznaliśmy szczegółów programu odtwarzania torfowisk. Na tej podstawie oceniamy obietnicę jako niezrealizowaną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter