[Konkret 57.] Ochrona bioróżnorodności w miastach
[Konkret 57.] Ochrona bioróżnorodności w miastach
Skończymy z wycinką drzew w miastach i zapewnimy ochronę bioróżnorodności na terenach miejskich. Wprowadzimy instytucje „miejskiego ogrodnika”, odpowiedzialnego za parki, nowe nasadzenia i użytki ekologiczne.
Ogrodnicy miejscy już istnieją
W wielu polskich miastach istnieje już funkcja ogrodnika miejskiego. Dla przykładu w Krakowie pracuje 10 takich osób. Ich zadaniem jest troska o zieleń w mieście i utrzymanie parków.
W Bielsku-Białej stworzono dla takiego specjalisty stanowisko w Wydziale Gospodarki Miejskiej, a w Łodzi powołano go w strukturach Zarządu Zieleni Miejskiej. Natomiast w Gdyni Ogrodnik Miejski ma nawet swój Wydział w Urzędzie Miasta.
Wymieniamy tylko przykłady, ponieważ nie ma odgórnego obowiązku powoływania ogrodników miejskich w miastach. Dotychczas miasta powoływały takie osoby z własnej inicjatywy w celu troski o zieleń miejską lub kreowania wizerunku przestrzeni miejskiej w zakresie zieleni.
W sprawie tej obietnicy nic się nie zmieniło
Zakładamy, że obietnica dotyczy wprowadzenia prawnych regulacji, na mocy których takich ogrodnik miałby pracować w każdym mieście. Na ten moment w wykazie prac legislacyjnych rządu i na stronie Rządowego Centrum Legislacji nie pojawił się taki lub podobny projekt.
Podobnie nie poznaliśmy planu na zakończenie wycinki drzew w miastach, które podlegają pod samorządy. Dlatego oceniamy obietnicę na niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter