[Konkret 62.] Obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstw
[Konkret 62.] Obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstw
![]()
Obniżymy koszty prowadzenia gospodarstw: zapewniając wsparcie dla inwestycji w biogazownie, farmy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.
Dofinansowania na OZE
W tym oraz w zeszłym roku przeprowadzone zostały nabory do programu dofinansowań inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw finansowany.
Program realizowany jest z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wprowadzono go za poprzedniego rządu.
Energia dla Wsi
Oprócz tego warto wspomnieć o projekcie „Energia dla wsi” realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podlegający pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
To program, którego celem jest wzrost wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki przy inwestycjach w instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wodne i biogazownie rolnicze.
Inicjatywa została wzmocniona
„Energia dla wsi” była realizowana również za poprzedniej władzy, jednak 14 grudnia 2023 roku (czyli już po zaprzysiężeniu nowego rządu) przedłużono termin naboru wniosków z końca grudnia 2023 roku do końca lutego 2024 roku.
Co więcej, w lutym nowy zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył środki na inwestycje w OZE z tego programu z 1 mld zł do 3 mld zł, a więc je potroił.
W październiku 2024 roku zwiększenie budżetu programu zaakceptował Europejski Bank Inwestycyjny. Od lutego 2025 roku trwa kolejny nabór wniosków.
23 października tego roku NFOŚiGW ogłosiło także nowe środki (1,4 mld) z Funduszu Modernizacyjnego, które zostaną przeznaczone na nowy program „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu” oraz dwa istniejące programy związane z zieloną transformacją.
Oprócz tego NFOŚiGW skieruje dodatkowe środki na program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” – w którym dofinansowanie mogą otrzymać inwestycje, w których do produkcji energii wykorzystywane są pompy ciepła, kolektory słoneczne lub geotermia.
Plany dotyczące fotowoltaiki
5 grudnia 2025 roku w Radiu Zet minister klimatu Henning-Kloska powiedziała, że w pierwszym kwartale 2026 roku ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd. – W tej chwili przesuwamy już 500 milionów złotych z KPO na przydomowe magazyny energii. Chcemy doposażać istniejące instalacje fotowoltaiczne w magazyny, aby pracowały wydajniej i stabilniej. To jest kluczowy kierunek, bo zwiększa efektywność instalacji, daje prosumentom większą niezależność i wzmacnia cały system energetyczny.
Mój Prąd to program wsparcia energetyki prosumenckiej działający od 2019 roku. Program dotyczy jednak instalacji przydomowych na własne potrzeby, a nie dużych farm fotowoltaicznych.
Ostatecznie, docenić należy zwiększenie finansowania programu „Energia dla wsi”, a także przeznaczenie dodatkowych środków na zieloną transformację oraz montaż pomp ciepła. Z drugiej strony trwają dopiero prace nad rozwojem infrastruktury fotowoltaicznej w Polsce. Na tej podstawie oceniamy obietnicę jako częściowo zrealizowaną.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter