[Konkret 66.] Odzyskanie środków publicznych od przestępców
[Konkret 66.] Odzyskanie środków publicznych od przestępców
![]()
Odzyskamy publiczne środki od przestępców, którzy dopuścili się kradzieży lub marnotrawstwa pieniędzy podatników. Kontrola obejmie każdy resort, szczebel, instytucję. Ujawnimy nieprawidłowości i wskażemy odpowiedzialnych za korupcję, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.
Audyty w ministerstwach trwają od początku roku
Na początku lutego 2024 roku wicepremier Krzysztof Gawkowski informował, że we wszystkich rządowych resortach rozpoczęły się audyty i kontrole. Zgodnie z jego zapowiedzią kontrole miały potrwać przez kilka tygodni, a podsumowanie podjętych działań miało się ukazać jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku.
Przykładowe efekty audytów i kontroli dotyczące kradzieży lub marnotrawienia pieniędzy podatników już poznaliśmy.
Pierwsze efekty
W sierpniu 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zawartą w 2023 roku umową na 250 mln zł za stworzenie systemu monitoringu rzek. Zdaniem obecnych władz resortu to ogromny, niecelowy i niegospodarny wydatek.
Również w sierpniu minister zdrowia Izabela Leszczyna informowała, że złożyła kilka zawiadomień do prokuratury dotyczących „wydawania grubych milionów”. Chodzi m.in. o zakupy respiratorów w początkowej fazie pandemii COVID-19, wydatki związane z pilotażem Krajowej Sieci Onkologicznej i nieprawidłowości związane z Agencją Badań Medycznych.
Audyt trwa również w Lasach Państwowych. Już w kwietniu 2024 roku ujawniono szereg nieprawidłowości związanych np. z zakupem bilbordów przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. W czerwcu 2024 roku z kolei Lasy Państwowe informowały o wydatkowaniu środków publicznych na kampanie polityków Solidarnej Polski.
W październiku 2025 roku ukazało się podsumowanie audytów i kontroli w Lasach Państwowych. Czytamy w nim, że złożono zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące 18 zagadnień (s. 38-39). Wśród nich znalazły się m.in. nieprawidłowości przy nabywaniu gruntów, zarzuty przywłaszczenia mienia i podejrzenia o przekroczenie uprawnień przy udzielaniu darowizn.
W listopadzie 2025 roku o działaniach audytowych w zakresie środków publicznych poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa. W wyniku analizy 164 podmiotów złożyła 186 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obejmują one nieprawidłowości na łączną kwotę ponad 117 mld zł. Dotyczyły one środków wydawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Infrastruktury i wielu innych podmiotów.
Zapewne to nie koniec
Wiemy już o pierwszych wykrytych, udokumentowanych i zgłoszonych do prokuratury przypadkach potencjalnej korupcji i niegospodarności. Do tej pory nie ogłoszono końca audytów we wszystkich resortach i instytucjach. Nie wiemy też nic o skutecznie odzyskanych pieniądzach publicznych.
Dlatego tę obietnicę oceniamy na częściowo zrealizowaną
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter