[Konkret 87.] Zamrożenie cen gazu na 2024 rok
[Konkret 87.] Zamrożenie cen gazu na 2024 rok
„Zamrozimy” ceny gazu w 2024 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na poziomie cen z 2023 r.
Co wpłynęło na wzrost cen energii?
W 2022 roku ważny stał się temat wzrostu cen za energię. Portal Energetyka24 scharakteryzował główne czynniki wpływające na wzrost cen następująco:
- czynnik pandemiczny – zaburzający łańcuchy dostaw i ceny nośników energii,
- czynnik wojenny – z którym związany jest rosyjski szantaż energetyczny,
- czynnik klimatyczny – fale upałów ograniczyły możliwości produkcji energii.
W związku z rosnącymi cenami za energię rząd Prawa i Sprawiedliwości pod koniec 2022 roku wprowadził ustawę zamrażającą ceny energii. Ostatecznie to rozwiązanie wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego trwało aż do końca 2023 roku.
Pod koniec 2022 roku z podobnych przyczyn ustawowo zamrożono także ceny gazu.
Zamrożenie cen gazu do połowy 2024 roku
28 listopada 2023 roku – od grupy posłów formującej się nowej koalicji rządzącej – wpłynął do Sejmu projekt ustawy wydłużającej zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu do 30 czerwca 2024 roku. Ustawa została przyjęta przez Sejm 7 grudnia i podpisana 15 grudnia przez prezydenta.
W pierwszej ustawie zamrażającej ceny gazu przyjęto jako maksymalną cenę paliw gazowych 200,17 zł/MWh (art. 3). Przyjęta nowelizacja tej ceny nie zmieniła, a tylko przedłużyła jej obowiązywanie do końca czerwca (art. 3).
Zamrożenie cen energii również przedłużone
Ustawa przedłużyła także zamrożenie cen energii elektrycznej. Zmniejszyła jednocześnie o połowę limity zużycia prądu (art. 1 ust 2 pkt c; ust. 3 pkt d; ust 4 pkt d; ust 5 pkt c; ust 6 pkt d), do których obowiązuje zamrożona stawka. Wynika to z faktu, że obniżone ceny będą obowiązywały początkowo tylko pół roku.
Tym samym limity zużycia energii wraz z 1 stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać na poziomie 1,5 tys. kWh dla gospodarstw domowych, 1,8 tys. kWh dla osób z niepełnosprawnościami, 2 tys. kWh dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny.
Limity cen nie różnią się od tych obowiązujących wcześniej. W granicy limitu zużycia za energię zapłacimy 412 zł/MWh, a powyżej tych limitów 693 zł/MWh.
Nie wiemy, co z zamrożeniem w drugiej połowie 2024
Obietnicę oceniamy jako częściowo zrealizowaną, ponieważ ceny rzeczywiście zostały zamrożone na poziomie cen obowiązujących w 2023 roku, jednak na ten moment zamrożenie cen energii ma obowiązywać jedynie do połowy 2024 roku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter