Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Andrzej Zybertowicz o legitymizacji Konstytucji RP
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Andrzej Zybertowicz o legitymizacji Konstytucji RP
Przydałaby się bardzo informacja (…) jaki procent uprawnionych do głosowania głosowało w referendum konstytucyjnym w 1997 r., czyli jaką ona ma legitymizację. Wie pan jaką? Około 22 z małym dziubkiem. A PiS ma legitymizację 19%. (…) Można powiedzieć, że jest to poziom legitymizacji konstytucyjny.
Kontekst wypowiedzi profesora Zybertowicza jednoznacznie wskazuje na to, że chodzi mu o bezwzględne poparcie dla Konstytucji i PiS, to jest proporcję liczby zwolenników do liczby wszystkich uprawnionych do głosowania obywateli.
Projekt obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej został poddany pod głosowanie w referendum 25 maja 1997. Zgodnie z obwieszczeniem Państwowej Komisji Wyborczej z 8 lipca 1997 w referendum konstytucyjnym do głosowania było uprawnionych 28 324 965 osób. 6 398 316 wyborców zagłosowało za projektem, co daje około 22,58% głosów – jak powiedział profesor Zybertowicz „22 z małym dziubkiem”.
Co do legitymacji PiS, zgodnie z komunikatem PKW uprawnionych do głosowania w wyborach parlamentarnych w 2015 r. było 30 629 150 osób, z czego na PiS zagłosowało 5 711 687 wyborców, czyli około 18,65%. Przywołane przez profesora Zybertowicza 19% uznajemy za dopuszczalne.
W świetle dostępnych informacji, wypowiedź profesora Zybertowicza uznajemy za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter