Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Bezrobocie wśród młodych. Jak Polska wypada na tle UE?
Bezrobocie wśród młodych. Jak Polska wypada na tle UE?
Bardzo ważne jest też, jak kształtuje się liczba młodych osób bezrobotnych. Bo tutaj zazwyczaj, jeżeli patrzymy na te dane europejskie, to jest wysoki odsetek. W Polsce jest on najniższy w Europie i spadł z 12 proc., które było w ubiegłym roku, do 8,9.
- Stopa bezrobocia w Polsce wśród osób poniżej 25. roku życia osiągnęła w czerwcu 8,6 proc. Przed rokiem było to 12,9 proc.
- Wynik Polski był szósty najniższy w UE. Na czele znalazły się Niemcy.
- Marlena Maląg podaje poprawne dane statystyczne dla Polski, jednakże błędnie stwierdza, że stopa bezrobocia wśród młodych jest najniższa w Europie. Wykorzystanie prawidłowych danych do przedstawienia fałszywych wniosków klasyfikujemy jako manipulację.
Marlena Maląg uspokaja
Stabilność – tak zdaniem Marleny Maląg – można określić sytuację na rynku pracy w Polsce. Minister resortu pracy w rozmowie z Marcinem Fijołkiem dla Polsatu News podkreśliła, że obecnie poziom bezrobocia jest na najniższym poziomie od przeszło 30 lat. Ponadto Polska wyróżnia się na tle państw unijnych. Stopa bezrobocia jest aktualnie druga najniższa w UE. To, co ma również nas wyróżniać, to najniższe bezrobocie wśród najmłodszych osób.
Bezrobocie wśród młodych poniżej średniej, ale nie najniższe
Z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) wynika, że w czerwcu bezrobocie w Polsce w grupie wiekowej poniżej 25. roku życia wynosiło 8,6 proc. W analogicznym okresie przed rokiem stopa bezrobocia wśród młodych pracowników była na poziomie 12,9 proc.
Stopa bezrobocia wśród osób wchodzących na rynek pracy była na niższym poziomie od średniej unijnej (13,6 proc.). Jak się okazuje, w UE znalazły się państwa, w których poziom bezrobocia był niższy niż nad Wisłą.
Irlandia i Niemcy na czele. Odstają kraje południa
Najniższą stopę bezrobocia wśród młodych odnotowano w Niemczech (5,4 proc.). Ponadto bezrobocie poniżej 8 proc. występuje jeszcze na Malcie (6,8 proc.), w Niderlandach (7,5 proc.) i Czechach (7,7 proc.). Lepszy wynik od Polski zanotowała także Dania (8,4 proc.).
Z kolei Polska może pochwalić się lepszym wynikiem od zamożniejszych państw południa Europy. W Hiszpanii i Grecji stopa bezrobocia była ponad trzykrotnie wyższa (odpowiednio 27,9 proc. i 29,5 proc.), a we Włoszech niemal trzykrotnie wyższa (23,1 proc.). Relatywnie wysoki poziom bezrobocia odnotowano również w Szwecji (20,1 proc.).
Polska nie była także liderem w poprzednich miesiącach
W marcu, kwietniu i maju najniższy poziom bezrobocia utrzymywał się cały czas w Niemczech. Polska zajmowała kolejno dziewiąte, ósme i siódme miejsce.
Statystyki Eurostatu pokazują, że w poprzednich miesiącach stopa bezrobocia w Polsce wśród osób poniżej 25. roku życia znajdowała się poniżej średniej unijnej. Były jednak państwa, w których stopa bezrobocia utrzymywała się na niższym poziomie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter