Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy ceny energii elektrycznej w Polsce są najwyższe w UE?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy ceny energii elektrycznej w Polsce są najwyższe w UE?
Mamy najdroższą energię w Unii Europejskiej.
- Zgodnie z najnowszym raportem opublikowanym przez Komisję Europejską przeciętne ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce w trzecim kwartale 2020 roku były drugie co do wielkości najwyższe w Europie.
- Najwyższe ceny hurtowe w UE w Polsce odnotowano w drugim kwartale. Z kolei w trakcie pierwszych trzech miesięcy 2020 roku wyższe ceny niż w Polsce odnotowano w pięciu państwach.
- Ceny za energię elektryczną płacone przez gospodarstwa domowe w Polsce we wszystkich trzech kwartałach znajdowały się poniżej średniej unijnej. Nieprzerwanie w pierwszych trzech kwartałach najwyższe ceny odnotowano w Niemczech.
Elżbieta Łukacijewska, twierdząc, że w Polsce energia jest najdroższa w UE, nie precyzuje, jakie ceny miały na myśli. Według danych KE ceny hurtowe w zależności od kwartału były najwyższe lub jedne z najwyższych we Wspólnocie. Z kolei ceny płacone przez polskie gospodarstwa domowe ani razu nie były najwyższe w UE. W związku z tym wypowiedź europosłanki uznajemy za manipulację.
Ceny energii w hurcie
Komisja Europejska regularnie publikuje analizy i raporty dotyczące rynków gazu i energii elektrycznej oraz cen i kosztów energii w Europie. Według raportu „Quarterly Report on European Electricity Markets”, przygotowywanego kwartalnie przez Europejskie Obserwatorium Rynku Energii (ang. Market Observatory for Energy of the European), w trzecim kwartale 2020 roku średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce była drugą najwyższą ceną w Unii Europejskiej. Jej wartość wyniosła 51,7 euro za megawatogodzinę (MWh). Jedynie Malta zanotowała wyższą średnią kwartalną, wynoszącą 55,9 euro/MWh.
Dane z raportu dotyczącego unijnych rynków energii za drugi kwartał 2020 roku (s. 11) pokazują, że w tamtym okresie Polska miała najwyższe ceny energii na rynku hurtowym UE – średnio 40,1 euro/MWh. Z kolei dane raportu za pierwszy kwartał (s.18) wskazują, że energia elektryczna w naszym kraju w hurcie kosztowała przeciętnie 40,6 euro/MWh. Wyższy poziom cen niż w Polsce odnotowano na Węgrzech (40,9 euro/MWh), w Rumunii (41 euro/MWh), w Bułgarii (41,6 euro/MWh), na Malcie (45,3 euro/MWh) oraz w Grecji (50,4 euro/MWh).
Ceny energii dla odbiorców końcowych
W trzecim kwartale 2020 roku polskie gospodarstwa domowe płaciły za energię (z uwzględnieniem podatków) średnio 15,31 eurocentów za kilowatogodzinę (kWh). Cena ta była niemal dwa razy niższa niż średni koszt poniesiony przez gospodarstwa domowe w Niemczech, gdzie cena energii była najwyższa w UE (30,35 eurocentów/kWh). Poza Niemcami najwięcej musiały płacić gospodarstwa domowe w Danii (średnio 27,18 eurocentów/kWh) oraz Belgii (średnio 26,78 eurocentów/kWh). Ceny w Polsce były niższe od średniej unijnej (21,41 eurocentów/kWh). Warto jednak zauważyć, że Polska zaliczyła wzrost średnich cen prądu dla gospodarstw domowych o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (s. 38).
Sytuacja w pierwszym i drugim kwartale przedstawia się podobnie. W trakcie pierwszych trzech miesięcy najwyższe ceny płaciły niemieckie gospodarstwa domowe (29,75 eurocentów/kWh). W Polsce poziom cen był zdecydowanie niższy (15,37 eurocentów/kWh), co było wartością poniżej średniej unijnej (21,48 eurocentów/kWh).
Niewiele zmieniło się na przestrzeni kolejnych trzech miesięcy. Najwyższe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych odnotowano w Niemczech (29,83 eurocentów/kWh). Ceny w Polsce (15,37 eurocentów/kWh) znalazły się ponownie zdecydowanie poniżej średniej unijnej (21,27 eurocentów/kWh).
Z kolei koszty energii płacone przez polskich odbiorców przemysłowych wyniosły w trzecim kwartale średnio 11,27 eurocentów/kWh, czyli mniej niż średnia unijna (12,63 eurocentów/kWh). Identyczny obrót spraw miał miejsce w pierwszym i drugim kwartale. Ceny energii elektrycznej w polskim przemyśle były poniżej przeciętnych cen w UE. Nieprzerwanie na niechlubnym pierwszym miejscu znajdowały się Niemcy, w których ceny oscylowały w granicach 16-17 eurocentów/kWh.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter