Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Czechy i Wielka Brytania są drugim największym partnerem handlowym Polski?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Czechy i Wielka Brytania są drugim największym partnerem handlowym Polski?
Wielka Brytania jest dla nas drugim, ex aequo z Republiką Czeską, drugim partnerem handlowym.
Wypowiedź Mateusza Morawieckiego uznajemy za fałszywą, ponieważ Czechy i Wielka Brytania nie są ex aequo drugim partnerem handlowym Polski.
- Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2019 największym partnerem handlowym Polski (suma eksportu i importu) były Niemcy, z którymi handel dwustronny osiągnął wartość ponad 117 mld euro. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (31,9 mld euro), a na trzecim Włochy (22,6 mld euro).
- Czechy i Wielka Brytania znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w strukturze polskiego eksportu. Według statystyk GUS eksport do tych państw wyniósł 14,5 mld euro i 14,2 mld euro.
Brexit i jego znaczenie dla Polski
W trakcie konferencji prasowej, odbywającej się po szczycie Rady Europejskiej ws. Wieloletnich Ram Finansowych, Mateusz Morawiecki został zapytany o kwestię Brexitu oraz znaczenie dla Polski umowy między Unią Europejską a Wielką Brytanią. W odpowiedzi na pytanie premier odniósł się do kwestii ekonomicznych. Podkreślił, że Wielka Brytania ex aequo z Republiką Czeską zajmuje drugie miejsce wśród partnerów handlowych Polski.
Analizując powyższą wypowiedź, należy więc uwzględnić sumę wartości eksportu i importu Polski.
Eksport
Zgodnie z danymi GUS w 2019 roku (aktualne dane roczne) największymi partnerami, do których Polska eksportowała towary, są: Niemcy (27,7 proc. udziału w całości), Czechy (6,1 proc.) oraz Wielka Brytania (6 proc.), a najwięksi partnerzy, z których Polska importowała towary, to: Niemcy (21,9 proc. udziału w całości), Chiny (12,3 proc.) oraz Rosja (6,1 proc.).
Jeżeli chodzi o partnerów eksportowych, przyznać należy, że w przybliżeniu udział Czech i Wielkiej Brytanii w ogólnym eksporcie jest niemal identyczny, gdyż wynosi odpowiednio 14,5 mld euro i 14,2 mld euro.
Import i globalne obroty handlowe
Jeśli chodzi o import, wspomniane przez premiera kraje mają mniejszy udział w całościowej strukturze. Udział Czech w imporcie Polski jest na poziomie 3,3 proc. ogółu importu (siódme miejsce), a Wielkiej Brytanii już 2,3 proc. (poza pierwszą dziesiątką). W liczbach bezwzględnych wartość towarów importowanych z tych państw wyniosła odpowiednio 7,8 mld euro i 5,4 mld euro.
Aby dowiedzieć się, ile wynosi wartość obrotów handlowych z dwoma wspomnianymi państwami, należy zsumować wysokość eksportu i importu. Otrzymujemy wtedy następujące wartości liczbowe:
- dla Czech: 22,4 mld euro,
- dla Wielkiej Brytanii: 19,6 mld euro.
Na pierwszym miejscu, uwzględniając wartość ogólną wymiany handlowej (import i eksport), pozostają Niemcy z wartością 117,8 mld euro.
Czechy i Wielką Brytanię wyprzedzają także inne państwa, m.in.:
- Rosja: 21,8 mld euro,
- Francja: 22,5 mld euro,
- Włochy: 22,6 mld euro,
- Chiny: 31,9 mld euro.
Podsumowując, wypowiedź Mateusza Morawieckiego uznać należy za fałszywą, gdyż wśród partnerów handlowych Polski Wielka Brytania i Czechy nie znajdują się na drugiej pozycji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter