Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy inflacja w Polsce jest najwyższa w Europie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy inflacja w Polsce jest najwyższa w Europie?
Ona (inflacja w Polsce – przyp. Demagog) jest najwyższa w Europie. I są państwa, w których mamy deflację, tzn. ceny nie tylko nie rosną, ale wręcz spadają.
- W pierwszej części wypowiedzi Izabeli Leszczyny pada stwierdzenie, że inflacja w Polsce jest najwyższa w Europie. Fragment ten uznać należy za fałszywy z uwagi na fakt, że spośród państw europejskich wyższą inflację (w indeksie HICP) niż w Polsce zaobserwowano m.in. w Rosji (4,9 proc.), na Ukrainie (4,5 proc.) czy w Turcji (12,3 proc.).
- W drugiej części Izabela Leszczyna stwierdza, że w niektórych państwach europejskich obserwowana jest deflacja. Fragment ten uznać należy za prawdziwy, ponieważ deflacja wystąpiła m.in. w Grecji (-1,3 proc.) oraz na Cyprze (-1,1 proc.).
- W związku z powyższym wypowiedź uznajemy za manipulację.
Kontekst wypowiedzi
Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej i była wiceminister finansów w latach 2013-2015, 26 stycznia była gościem porannej audycji radia TOK FM. Jej wypowiedź padła w kontekście rozmowy o poziomie inflacji w Polsce i stanie polskiej gospodarki.
Zharmonizowane Wskaźniki Cen Konsumpcyjnych
Szczegółowe i wiarygodne dane dotyczące inflacji w państwach Unii Europejskiej są dostępne w bazie danych Eurostatu. Przedstawione są w formie Zharmonizowanych Wskaźników Cen Konsumpcyjnych (ang. Harmonised Indices of Consumer Prices – HICP) – wskaźnika obliczanego przez państwa UE na podstawie ujednoliconej metodologii. Wskaźnik ten pokazuje zmiany cen produktów konsumpcyjnych i usług nabywanych przez gospodarstwa domowe w określonym czasie. Jest wiarygodnym miernikiem inflacji w państwach Unii Europejskiej. Warto również dodać, że Europejski Bank Centralny prowadzi politykę stabilności cen, starając się utrzymać dodatni wskaźnik HICP, jednak poniżej 2 proc.
Inflacja w państwach unijnych
Zgodnie z najświeższymi danymi za 2020 rok średni roczny wskaźnik HIPC dla całej Unii Europejskiej wyniósł 0,7. Powyżej średniej znalazło się 10 z 27 państw. W UE najwyższą inflację odnotowano w tym roku w Polsce (3,7). Wysoki wskaźnik odnotowały również Węgry i Czechy (odpowiednio 3,4 oraz 3,3).
Deflacyjny wskaźnik odnotowało osiem państw, na czele z Grecją (-1,3 proc.), co oznacza, że ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem spadały. Najwyższy wskaźnik w strefie euro osiągnęła Słowacja (2 proc.).
Inflacja w pozostałych państwach europejskich
Eurostat uwzględnił również dane dla państw spoza Unii Europejskiej: Turcja (12,3 proc.), Serbia (1,8 proc.), Islandia (1,2 proc.), oraz Północna Macedonia (1,2 proc.).
Ponadto z oficjalnych statystyk wynika, że wzrost cen konsumenta na Ukrainie wyniósł w 2020 roku 4,5 proc. W Rosji, według danych Centralnego Banku tego kraju, inflacja wyniosła w 2020 roku 4,9 proc.
Dodatkowo inflacja w Albanii wyniosła 1,5 proc., w Andorze – 0,3 proc., a w Norwegii – 1,4 proc.
Wzrost cen w Polsce
Dwoma ważnymi wskaźnikami dla mierzenia inflacji w Polsce są wspomniany wcześniej HICP używany przez Unię Europejską oraz bazowy wskaźnik cen konsumenta, pokazujący wskaźnik cen na zasadzie „rok poprzedni = 100”. Obydwa wskaźniki przedstawione są na poniższych wykresach.
Od 2017 roku notujemy w Polsce nieprzerwaną i coraz wyższą inflację, po krótkiej, trwającej tylko dwa lata deflacji. W 2020 roku ceny wzrosły średnio o 3,4 proc. w stosunku do roku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter