Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Komisja Europejska będzie procesować się z Polską?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Komisja Europejska będzie procesować się z Polską?
Jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się na to, by procesować się z Polską, będziemy zwracali uwagę na to, że Polska jest jednym z 26 państw, które nie wykonuje tej decyzji.
Na mocy Decyzji Rady o środkach tymczasowych w dziedzinie ochrony międzynarodowej na rzecz Włoch i Grecji, w procedurze relokacji nie biorą udziału Wielka Brytania i Dania. Siłą rzeczy, nie partycypują w niej także Grecja i Włochy. Oznacza to, że pozostałe 24 państwa członkowskie UE są zobowiązane do implementacji tej procedury (do procedury włączyły się także 4 kraje spoza UE: Norwegia, Liechtenstein, Islandia i Szwajcaria). Już w związku z tym faktem, należy uznać powyższą wypowiedź za fałszywą, ponieważ 26 jest liczbą wyższą niż rzeczywista ilość państw które powinny wykonać decyzję Rady.
Z danych udostępnionych przez Komisję Europejską wynika, iż na ten moment (stan na 31 maja 2017 r.) udało się relokować w sumie 20,283 osób (13,825 z Grecji i 6,458 z Włoch). Oprócz Polski, jedynymi krajami, które nie przyjęły ani jednego uchodźcy są Austria i Węgry. Fakt, iż pozostałe państwa UE nie spełniły jeszcze w 100% założeń decyzji o relokacji nie oznacza, że jej nie wykonują. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w swojej wypowiedzi Konrad Szymański posługuje się trybem niedokonanym. Nie mówi za tym o tym, ile państw zakończyło wykonywanie decyzji, tylko o tym, ile z nich podjęło się jej implementacji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter