Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy politycy Porozumienia nie są zapraszani do mediów publicznych?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy politycy Porozumienia nie są zapraszani do mediów publicznych?
Jako Porozumienia nas nie ma od 5 miesięcy w mediach publicznych.
- Politycy Porozumienia pojawiali się w ciągu ostatnich 5 miesięcy w programach emitowanych przez Telewizję Polską oraz Polskie Radio.
- Jarosław Gowin wystąpił 6 czerwca w „Głosie Dnia” w TVP3 Kielce oraz w „Rozmowie Dnia” w maju na antenie TVP3 Opole. Na antenie TVP 3 Opole gościł jeszcze m.in. Marcin Ociepa. Andrzej Gut-Mostowy pojawił się z kolei w TVP3 Szczecin w maju.
- Na tej podstawie oceniamy wypowiedź Jana Strzeżka jako fałsz.
Kontekst wypowiedzi
Senator Gabriela Morawska-Stanecka oraz radny Warszawy i wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek byli 8 lipca gośćmi programu „Tak jest” na antenie TVN24. Rozmowa dotyczyła wielu tematów, m.in. wybrania przez Sejm nowego Rzecznika Praw Obywatelskich – Marcina Wiącka. Polityk Porozumienia zapewnił, że senatorowie z jego ugrupowania również poprą tę kandydaturę, co powinno wreszcie pozwolić na wybranie nowej osoby na to stanowisko po tym, jak we wrześniu 2020 roku upłynęła kadencja Adama Bodnara.
Podczas programu pojawił się także temat projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Projekt zakłada „by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Szerzej o tym pomyśle i jego ewentualnych skutkach dla mediów prywatnych, takich jak TVN, pisaliśmy niedawno w analizie.
Strzeżek wypowiedział się negatywnie na temat projektu i zapowiedział, że jego partia będzie przeciwna pomysłowi procedowania ustawy w Sejmie. Zaznaczył, że jego zdaniem media powinny być różne, gdyż nie są one od tego, żeby kibicować politykom i partiom, tylko żeby relacjonować rzeczywistość. W tym miejscu wspomniał on o niesprawiedliwości, która dotyka jego partię – politycy Porozumienia od paru miesięcy mają nie być zapraszani do mediów publicznych.
Politycy Porozumienia
Porozumienie Jarosława Gowina jest jedną z partii, które tworzą koalicję Zjednoczonej Prawicy. Aby móc zweryfikować, czy faktycznie politycy tego ugrupowania nie są zapraszani do mediów publicznych, musimy najpierw upewnić się, kto w ogóle deklaruje przynależność do Porozumienia. Jest to szczególnie istotne przy trwającym wciąż konflikcie Jarosława Gowina z Adamem Bielanem o przewodnictwo w ugrupowaniu. Efektem sporu było założenie przez tego drugiego Partii Republikańskiej, do której przeszła część działaczy partii Gowina.
Nazwiska aktywnych w parlamencie polityków i polityczek Porozumienia znajdują się na oficjalnej stronie tej partii. Są to:
- Jarosław Gowin,
- Anna Dąbrowszczak-Banaszek,
- Marcin Ociepa,
- Mieczysław Baszko,
- Stanisław Bukowiec,
- Andrzej Gut-Mostowy,
- Iwona Michałek,
- Wojciech Murdzek,
- Grzegorz Piechowiak,
- Andrzej Sośnierz,
- Magdalena Sroka,
- Michał Wypij,
- Monika Pawłowska,
- Józef Zając,
- Tadeusz Kopeć.
Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy z tych polityków są członkami klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, jak np. Sośnierz (należący do Koła „Polskie Sprawy”) i niezrzeszona posłanka Pawłowska.
Porozumienie w mediach
Według Jana Strzeżka od pięciu miesięcy żaden polityk Porozumienia nie został zaproszony do mediów publicznych. Przez media publiczne będziemy rozumieć tutaj telewizję TVP – zarówno ogólnopolską, jak i regionalną – oraz Polskie Radio i jego regionalne rozgłośnie.
Jarosław Gowin był gościem programu „Głos Dnia” w telewizji TVP3 Kielce 6 czerwca 2021 roku, a więc miesiąc przed wywiadem Strzeżka. Wicepremier opowiadał m.in. o Polskim Ładzie oraz o budowie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Miesiąc wcześniej, 6 maja, Gowin był gościem „Rozmowy Dnia” w TVP3 Opole, gdzie opowiadał o Krajowym Funduszu Odbudowy i planach poprawy sytuacji Polski po pandemii.
W programie „Rozmowa Dnia” na antenie TVP3 Opole gościł także inny polityk Porozumienia – Marcin Ociepa. Było to 24 marca, czyli niecałe cztery miesiące temu.
Do mediów publicznych był również zapraszany ostatnimi czasy Andrzej Gut-Mostowy, który 19 maja pojawił się m.in. w „Kronice Obraz Dnia” na antenie TVP3 Szczecin i mówił o paszportach covidowych i turystyce. Na ten sam temat wypowiadał się także kilka dni wcześniej w Radiu Kraków (regionalnej rozgłośni Polskiego Radia). Ponadto w czerwcu na antenie Radia Kraków komentował aferę związaną z wyciekiem maili członków rządu i atakami cyberprzestępców.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter