Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Święto Trzech Króli łamie konkordat?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Święto Trzech Króli łamie konkordat?
Konkordat przewiduje i wylicza święta kościelne. Nie ma tam święta Trzech Króli. Ale jest przepis, który mówi, że każde kolejne święto kościelne musi być ustanowione w drodze renegocjacji konkordatu. PO ustanowiła święto Trzech Króli, łamiąc konkordat.
W Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską podpisanym 28.07.1993 roku w artykule 9 ustęp 1 wskazany został zamknięty katalog dni świątecznych wolnych od pracy, w którym Święto Trzech Króli nie zostało uwzględnione.
Ponadto w tym samym artykule, w ustępie 2 zapisano, że rozszerzenie wykazu dni świątecznych wolnych od pracy wymienionych w Konkordacie może nastąpić po porozumieniu Układających się Stron.
Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy jest od 1.01.2011 roku na mocy ustawy z dnia 24.09.2010 roku o zmianie ustawy- Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, której inicjatorem była Platforma Obywatelska. Ustawa ta jednak nie dodała nowego wpisu do Konkordatu, a do ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter