Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w 2015 roku wojsko zmieściłoby się na Stadionie Narodowym?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w 2015 roku wojsko zmieściłoby się na Stadionie Narodowym?
W 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało władzę, Wojsko Polskie mogło zmieścić się na Stadionie Narodowym.
- Według informacji pochodzących z Ministerstwa Obrony Narodowej w 2015 roku w szeregach polskiego wojska służyło łącznie 122 650 żołnierzy.
- Na stadionie PGE Narodowy znajduje się 58 tys. miejsc przygotowanych dla kibiców meczów piłki nożnej. Oprócz tego na stadionie odbywają się również inne wydarzenia, w tym również imprezy muzyczne, podczas których stadion może pomieścić nawet do 72 900 osób.
- Oznacza to, że w 2015 roku Wojsko Polskie było liczniejsze, niż sugeruje Rzymowski i nie byłoby ono w stanie stacjonować na terenie Stadionu Narodowego. Wojsko musiałoby mieć ok. 40 proc. żołnierzy mniej, aby móc pomieścić ich w tym miejscu. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako fałsz.
Kontekst wypowiedzi
We wtorek 26 października podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przedstawili założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Przede wszystkim przewidziano stworzenie nowych rodzajów służby wojskowej, w tym również żołnierzy zajmujących się cyberbezpieczeństwem.
Oprócz tego reformy w zakresie obronności mają przewidywać m.in.:
- powołanie do dobrowolnej służby wojskowej na szkolenie zakończone przysięgą i gwarancja stałego zatrudnienia dla żołnierzy, którzy zakończą etap służby dobrowolnej,
- nowe źródła finansowania, m.in. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych,
- system wsparcia studentów cywilnych zainteresowanych służbą w Wojsku Polskim,
- rozszerzenie programu szkół w ramach projektu „Legia Akademicka”,
- wprowadzenie limitu liczby nieobsadzonych stanowisk etatowych dla żołnierzy zawodowych w jednostce wojskowej do maks. 5 proc.,
- uelastycznienie zasad awansu,
- świadczenia motywacyjne dla żołnierzy: 1 500 zł dla tych, którzy zdecydują się pozostać w służbie po 25 latach oraz 2 500 zł po 28 latach,
- wprowadzenie nowych przepisów dyscyplinujących oraz antykorupcyjnych,
- wprowadzenie przepisów antynepotycznych.
Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymowski był pod koniec października gościem programu „Kwadrans polityczny” na antenie TVP1 i odniósł się do tego tematu, podkreślając zasługi Prawa i Sprawiedliwości w rozwijaniu polskiego wojska oraz dbania o wysoką jakość naszej obronności. Ponadto, aby pokazać, w jak słabym stanie było wojsko przed rządami PiS, dokonał porównania, stwierdzając, że w ostatnim roku poprzednich rządów całe Wojsko Polskie mogłoby się zmieścić na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Jak liczne jest Wojsko Polskie?
Interesujące nas dane dotyczące liczebności polskich wojsk możemy znaleźć w corocznych raportach dotyczących budżetu resortu obrony narodowej. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że w poszczególnych latach polskie wojsko liczyło:
- w 2015 roku: 122 650 żołnierzy,
- w 2016 roku: 124 350 żołnierzy,
- w 2017 roku: 129 000 żołnierzy,
- w 2018 roku: 144 142 żołnierzy,
- w 2019 roku: 160 000 żołnierzy,
- w 2020 roku: brak danych w raporcie,
- w 2021 roku: 160 000 żołnierzy.
Oznacza to, że kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało władzę od koalicji PO-PSL, polskie wojsko miało w swoich szeregach ok. 122 tys. żołnierzy. Zwiększenie stanu osobowego wojska było jednym z postulatów rządu Zjednoczonej Prawicy. W roku 2016 ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz za cel stawiał zwiększenie liczebności armii do 150 tys. W podobnym tonie trzy lata później wypowiadał się aktualny szef MON Mariusz Błaszczak, który stwierdził, że „jego zadaniem jako ministra obrony narodowej jest spowodowanie, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze”.
Warto dodać, że w ubiegłym roku weryfikowaliśmy wypowiedź Marka Jakubiaka na temat różnicy pomiędzy liczebnością wojska za rządów PO-PSL oraz PiS.
Ile osób zmieści się na Stadionie Narodowym?
Stadion PGE Narodowy został zbudowany w Warszawie na potrzeby organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Według oficjalnych informacji powierzchnia całego stadionu i jego pomieszczeń to 204 000 m3, a dla samych kibiców przygotowanych zostało łącznie 58 tys. miejsc na trybunach, w tym 111 dla osób z niepełnosprawnością, a także 62 loże VIP. Oprócz meczów piłki nożnej na stadionie odbywają się także inne wydarzenia, w tym zarówno wydarzenia motoryzacyjne, jak i koncerty. Według Punktu Informacji Kulturalnej w trakcie imprez muzycznych stadion jest w stanie pomieścić nawet 72,9 tys. osób.
Oznacza to, że w 2015 roku Wojsko Polskie nie zmieściłoby na Stadionie Narodowym w Warszawie, polskie służby miały bowiem w tym okresie w swoich szeregach 122 650 tys. żołnierzy, a sam stadion może pomieścić maksymalnie od 58 do 72,9 tys. osób. Nasze wojsko musiałoby być mniej liczne o ok. 40 proc., aby mogło stacjonować na terenie stadionu.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter