Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Dotacje dla uczelni kościelnych
Dotacje dla uczelni kościelnych
Konkordat przewiduje finansowanie przez państwo trzech uczelni kościelnych. PO przegłosowała finansowanie kolejnych trzech uczelni kościelnych, czym przekroczyła granice konkordatu.
Konkordat (art. 15. ust. 3) nie określa dokładnej liczby finansowanych uczelni kościelnych (wymienia jedynie dwie: Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz przewiduje możliwość dodania kolejnych uczelni), a dotacja dla każdej z nich jest określana na podstawie odrębnych ustaw. Ponadto, to nie za czasów rządu Platformy Obywatelskiej, ale jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości (konkretnie rządu mniejszościowego Kazimierza Marcinkiewicza) w kwietniu 2006 roku uchwalono ustawy o dotacji dla trzech kościelnych uczelni wyższych (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna “Ignatianum” w Krakowie) głosami posłów wszystkich ugrupowań poza SLD (PiS, PO, LPR, PSL, Samoobrona, niezrzeszeni).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter