Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Gdzie trafiają podatki CIT i PIT?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Gdzie trafiają podatki CIT i PIT?
Większa część naszych podatków, które płacimy w PIT, w CIT trafia do budżetu centralnego.
W debacie organizowanej przez trójmiejską redakcję Gazety Wyborczej, Jacek Hołubowski skrytykował kandydatów PiSu i PO, oskarżając ich o próbę zaszantażowania wyborców obietnicami uzyskania dla miasta wsparcia finansowego od rządu (PiS) lub Unii Europejskiej (PO). Powiedział, że jego zdaniem rząd ma obowiązek wspierać samorządy niezależnie od tego, kto nimi zarządza. Argumentował, że to do budżetu centralnego trafia większość płaconych podatków, zatem na rządzie spoczywa obowiązek zwrócenia części tych wpływów gminom.
Źródła i zasady uzyskiwania dochodów przez jednostki samorządu terytorialnego określa odpowiednia ustawa (tekst ujednolicony Dz.U. 2003 Nr 203 poz. 1996). Zgodnie z art. 4 ust. 12 pkt 3 ustawy, gmina otrzymuje:
- 39,34% wpływów z podatku od osób fizycznych (PIT) zamieszkałych na obszarze gminy
- 6,71% wpływów z podatku od osób prawnych (CIT) posiadających swoją siedzibę na terenie gminy.
Ta sama ustawa reguluje również udział we wpływie z podatków powiatów i województw. Powiaty otrzymują 10,25% wpływów z PITu i 1,40% wpływów z CITu, natomiast województwa – 1,60% PITu i 14,75% wpływów z CITu. Łatwo policzyć, że nawet po odliczeniu udziałów jednostek samorządu terytorialnego na wszystkich poziomach, do budżetu centralnego trafia 48,81% wpływów z PITu i 77,14% wpływów z CITu.
Według danych Ministerstwa Finansów w 2017 roku:
- wpływy z PIT wyniosły 97 559 144 880,11 (około 98 mld) złotych
- wpływy z CIT wyniosły 38 144 387 093,03 (około 38 mld) złotych
- łączne wpływy z PIT i CIT wyniosły 135 703 531 973,14 (około 136 mld) złotych.
Policzyliśmy, że do budżetu centralnego trafiło zatem 77 043 198 819,55 złotych, co stanowiło około 57% całkowitych wpływów z PIT i CIT.
Jak można zauważyć, zgodnie z ustawą rzeczywiście to właśnie państwo jest największym beneficjentem wpływów z podatków od osób fizycznych i od osób prawnych. Jego udział w tych dochodach jest większy niż jakiejkolwiek innej jednostki samorządu terytorialnego. Obliczenia na podstawie danych za rok 2017 pokazały również, że do kasy centralnej trafiła większa część bezwzględnej sumy dochodów z tytułu obu tych podatków. Wypowiedź Jacka Hołubowskiego jest zgodna z prawdą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter