Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile jest zagranicznych stacji paliw w Polsce?
Ile jest zagranicznych stacji paliw w Polsce?
Przecież te pytania [w referendum – przyp. Demagog] zadają ludzie, którzy sprywatyzowali w taki sposób Lotos, że w Polsce polskich stacji benzynowych jest mniej niż zagranicznych.
- Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) na koniec pierwszej połowy 2023 roku na polskim rynku liczbowo dominowali niezależni operatorzy – 3 802 stacje spośród 7 919 stacji w Polsce.
- Drugą co do wielkości grupą były stacje należące do koncernów zagranicznych (2 025 stacji).
- Na trzecim miejscu znalazły się stacje należące do Orlenu. Było ich łącznie 1 919.
- Według naszych ustaleń spośród 1 405 „niezależnych operatorów” posiadających sieć stacji, 1 075 należało do polskich przedsiębiorstw.
- Zatem łącznie Orlen z niezależnymi operatorami będącymi jednak polskimi przedsiębiorstwami ma więcej stacji niż podmioty zagraniczne.
- W przypadku pozostałych operatorów, którzy nie zostali wymienieni przez POPiHN, można założyć, że są to mniejsi polscy przedsiębiorcy, jak w przypadku większości niezależnych operatorów o liczbie stacji od 10 wzwyż.
- Wypowiedź oceniamy jako fałszywą.
Sprzedaż polskich stacji a referendum
Jedno z pytań w referendum przeprowadzonym 15 października brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Za tym pytaniem kryje się zarzut skierowany do Platformy Obywatelskiej o to, że jeżeli przejmą władzę, to zaczną wyprzedawać polski kapitał.
23 sierpnia w Radiu ZET do sprawy odniosła się Małgorzata Kidawa-Błońska. Polityczka stwierdziła, że przez fuzję Orlenu i Lotosu i przejęcie około 400 stacji paliw przez MOL obecnie w Polsce znajduje się więcej stacji paliwowych należących do przedsiębiorstw zagranicznych niż krajowych.
Na temat obecności kapitału rosyjskiego w węgierskiej grupie MOL pisaliśmy w jednej z naszej analiz. Samo referendum ostatecznie okazało się niewiążące (frekwencja nie wyniosła 50 proc.). Z tych, którzy wzięli udział w głosowaniu, 96,49 proc. opowiedziało się przeciwko „wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym”.
Najwięcej stacji należy do niezależnych operatorów
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) pod koniec czerwca 2023 roku oszacowała, że najwięcej stacji paliw, bo niemal połowa, należało do niezależnych operatorów. Wzięci pod uwagę niezależni operatorzy sprzedawali co najmniej dwa gatunki paliw (BS i ON).
Jak podano w raporcie, stacji paliw prowadzonych przez niezależnych operatorów jest około 3 802. Z tego 1 405 stacji należy do sieci operatorów niezależnych.
Według naszych ustaleń spośród 1 405 podmiotów określonych jako „niezależni operatorzy” (posiadający sieć stacji o wspólnym logo od 10 obiektów wzwyż) 1 075 należy do przedsiębiorstw polskich. Pozostałe stacje należą do firmy szwajcarskiej (AVIA – 124 stacje) i słowackiej (SLOVNAFT PARTNER – 119 stacji).
Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez POPiHN, wśród stacji niezależnych do podmiotów zagranicznych należą jedynie IDS i AS24. Rzeczniczka prasowa instytucji wskazała, że: „W różnych komentarzach przygotowywanych przez POPiHN, w zależności od wariantów strukturalnych, niezależni operatorzy zagraniczni traktowani są jako firmy członkowskie POPiHN, podmioty niezależne, a czasami jako firmy zagraniczne”.
Koncerny zagraniczne mają więcej stacji niż Orlen
Drugą najliczniejszą grupę na rynku stacji paliw w Polsce stanowią koncerny zagraniczne. Według POPiHN grupa ta prowadzi na polskim rynku 2 025 stacji (25,6 proc. wszystkich stacji).
Największym koncernem na polskim rynku jest Orlen, posiadający 1 919 stacji. Liczba ta stanowi 24,2 proc. wszystkich stacji.
Najmniej liczną grupą są sieci sklepowe, które posiadają łącznie 173 stacje. Stanowią one 2,2 proc. wszystkich stacji i są to m.in. Intermarché (73 stacje), Carrefour (40 stacji) czy Auchan (28 stacji).
Największe zagraniczne koncerny obecne w Polsce
Zagranicznymi koncernami o największej liczbie stacji paliwowych były BP (578 stacji), Shell (456 stacji), MOL (410 stacji) i CircleK (397 stacji).
Jeszcze w zeszłym roku stacje paliw należące do zagranicznych koncernów miały łącznie około 400 stacji mniej. Sytuacja ta uległa zmianie w wyniku fuzji Orlenu i Lotosu, po której właśnie tych 400 stacji zostało przejętych przez węgierski MOL.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter