Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób zaszczepiono w Rzeszowie pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób zaszczepiono w Rzeszowie pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19?
W liczącym 196 tys. mieszkańców Rzeszowie pierwszą dawkę szczepionki na COVID podano już 119 tys.osób. To 60%. Nic tak nie przyspiesza akcji szczepień jak perspektywa wyborów
Może w kraju trzeba rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne?
- Zgodnie ze stanem na 4 kwietnia w Rzeszowie liczącym 196 tys. mieszkańców wykonano w sumie 119 tys. szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki podano 86 tys. osobom, a drugą dawką zaszczepiono 33 tys. pacjentów.
- Liczba zaszczepionych osób w Rzeszowie nie jest tożsama z liczbą zaszczepionych mieszkańców. W powiecie Rzeszów szczepią się m.in. mieszkańcy sąsiednich miejscowości.
Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz myli się co do liczby osób zaszczepionych w Rzeszowie pierwszą dawką. Ponadto liczba osób zaszczepionych w Rzeszowie nie jest jednoznaczna z liczbą zaszczepionych mieszkańców. W związku z tym wypowiedź uznajemy za fałszywą.
Chaos informacyjny w związku ze szczepieniami w Rzeszowie
W poranek 4 kwietnia na Twitterze rozpoczęła się dyskusja po tym, jak poseł PO Dariusz Joński zamieścił tweeta, sugerując, że w Rzeszowie przeciwko COVID-19 są szczepieni wszyscy chętni. Na dowód tego polityk zamieścił zdjęcia mające potwierdzać jego tezę.
Wczoraj Pfizerem można się było zaszczepić bez zapisów i e-skierowania w przynajmniej dwóch miejscach na Podkarpaciu. Zdjęcia z Rzeszowa, przed jednym z punktów szczepień. Szczepią każdego chętnego. Pfizerem. Czy rząd nam o czymś nie mówi? pic.twitter.com/koACqDYkxo
— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) April 4, 2021
W kolejnych dniach w sieci pojawiały się kolejne domniemane informacje. Cześć z polityków opozycji sugerowało, że w Rzeszowie odsetek zaszczepionych mieszkańców jest zdecydowanie wyższy niż w innych miastach w Polsce. W ich opinii taki stan rzeczy miałby być jednym z elementów kampanii wyborczej Ewy Leniart (startującej z poparcia PiS, obecnie pełniącej urząd wojewody podkarpackiego) w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Rzeszowie.
Szerzej na temat wątpliwości związanych ze szczepieniami w Rzeszowie pisaliśmy w jednej z poprzednich naszych analiz.
Liczba szczepień w powiecie Rzeszowskim
Zgodnie ze statystkami Ministerstwa Zdrowia do 11 kwietnia w powiecie rzeszowskim wykonano łącznie 135 874 szczepień. Biorąc pod uwagę wyłącznie liczby bezwzględne, większą liczbę szczepień przeprowadzono w co najmniej kilku powiatach, np. w powiecie Warszawa (553 899 szczepień), powiecie Kraków (264 830), powiecie Poznań (228 346), powiecie Wrocław (218 250), powiecie Łódź (211 171) czy powiecie Katowice (144 373).
Chcąc jednak dokonać porównania między poziomem wyszczepialności między poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego należałoby przeliczyć liczbę wykonanych szczepień w stosunku do liczby mieszkańców.
Informacja na ten temat została podana na Twitterze, m.in. przez Rafała Mundry, absolwenta Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego, który udostępnił tabelkę opracowaną na podstawie danych zamieszczonych na stronie Serwisu Rzeczypospolitej.
Szczepienia najlepiej idą w Rzeszowie
Wykonano tam już 119 tys. szczepień na 190 tys
mieszkańców I dawkę otrzymało 86 tys. osób (45,4%),
średnia dla kraju to 11,9% II dawkę otrzymało 33 tys. osób (17,4%),
średnia dla kraju to 5,4%Pozazdrościć dostępności i szybkości pic.twitter.com/L8zqk1mtfS
— Rafał Mundry (@RafalMundry) April 4, 2021
Wyliczeń takich dokonał również inny użytkownik Twittera Piotr Tarnowski, który monitoruje statystki związane z pandemią COVID-19. Z zestawienia (dane zgodne ze stanem na 8 kwietnia) wynika, że w powiecie Sopot zaszczepiono 79,2 proc. liczby mieszkańców. Na drugim miejscu znalazł się powiat Rzeszów, w którym liczba wykonanych szczepień odpowiadała 65,2 proc. populacji. Na trzecim miejscu uplasował się natomiast powiat aleksandrowski – 55,2 proc.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że przelicznik ten jest nieprecyzyjny i może wprowadzać w błąd, gdyż w danym powiecie mogą szczepić się nie tylko osoby w nim zamieszkujące, lecz także mieszkańcy pozostałych powiatów (np. sąsiednich). Oznacza to, że przelicznik liczby wykonanych szczepień w stosunku do liczby mieszkańców w powiecie nie odzwierciedla faktycznego odsetka zaszczepionej populacji danej jednostki samorządu terytorialnego.
Wyjaśnienia władz
Do sytuacji związanej ze szczepieniami w Rzeszowie oraz w odpowiedzi na tweeta posłanki Gasiuk-Pihowicz odniósł się profil #SzczepimySię prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu.
Doniesienia o Rzeszowie i % zaszczepionych tam nie są prawdziwe. Raport pokazuje liczbę szczepień wykonanych przez PSz, a nie liczbę zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa. PSz raportują w swojej siedzibie (Rzeszowie) szczepienia wykonane w całym Województwie (np. Pkt. Mobilne). 1/2
— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 6, 2021
Sprawa została także skomentowana przez pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień Michała Dworczyka, który 6 kwietnia podczas konferencji prasowej wspomniał m.in. o tym, że na tak wysoki wynik na tle innych miast ma wpływ to, że w Rzeszowie szczepi się wiele osób zamieszkałych na co dzień poza jego granicami. Jak przyznał, sytuacja podobnie klaruje się w Sopocie czy Wałbrzychu.
Dzień wcześniej polityk PiS zamieścił w mediach społecznościowych grafikę obrazująca rzeczywisty poziom zaszczepienia w stosunku do liczby mieszkańców w poszczególnych województwach. Z danych wynika, że województwo podkarpackie w skali kraju nie odbiega od średniej krajowej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter