Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile rodzin czeka na mieszkania w Warszawie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile rodzin czeka na mieszkania w Warszawie?
(…) ok 3000 rodzin (dane na grudzień 2017) czeka w Warszawie na mieszkanie komunalne.
Justyna Glusman, w tweecie będącym odpowiedzią na artykuł „Gazety Wyborczej” poświęcony propozycjom mieszkaniowym kandydatów na prezydenta stolicy, odniosła się do polityki lokalowej w Warszawie:
Nie da się wyprzedawać zasobu lokalowego i jednocześnie go powiększać – a ok 3000 rodzin (dane na grudzień 2017) czeka w Warszawie na mieszkanie komunalne. Wyprzedaż za 10% wartości to pole do korupcji, spekulacji i droga do gentryfikacji centrum @GazetaStoleczna @WKarpieszuk https://t.co/XejZnR7Clr
— Justyna Glusman (@JustynaGlusman) July 18, 2018
Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez stołeczny urząd miejski, Warszawa dysponuje zasobem lokalowym przeznaczonym dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Wśród tych lokali można wyróżnić:
- lokale socjalne, których wynajem odbywa się na czas określony tj. maksymalnie do 5 lat;
- lokale komunalne, których najem odbywa się na czas nieokreślony.
Jednocześnie oba typy mieszkań znajdują się w posiadaniu miasta, zatem w szerokim znaczeniu mogą być nazywane lokalami komunalnymi.
Źródło: Biuro Polityki Lokalowej / Urząd m.st. Warszawy, Miejskie mieszkania.
Zgodnie z danymi zawartymi w Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem miasta stołecznego Warszawy na lata 2018-2022, uchwalonym Uchwałą NR LIX/1535/2017 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 14 grudnia 2017 r. (Dz.U. Woj. Maz. z 2017 r., poz. 12422), na dzień 30 czerwca 2017 liczba gospodarstw domowych oczekujących na mieszkania z mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy (komunalnych w szerokim, własnościowym znaczeniu) wynosiła odpowiednio:
- najem mieszkania na czas nieoznaczony (komunalnego w znaczeniu wąskim) – 1991 gospodarstw domowych,
- najem lokalu socjalnego – 3054 gospodarstw domowych.
Źródło: Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem miasta stołecznego Warszawy na lata 2018-2022, Dz.U. Woj. Maz. z 2017 r., poz. 12422 s. 15.
W celu uzyskania bardziej aktualnej (zgodnie z analizowaną wypowiedzią – na grudzień 2017 r.) statystyki dotyczącej liczby rodzin (gospodarstw domowych) oczekujących na najem mieszkania komunalnego w Warszawie, zwróciliśmy się do Biura Polityki Lokalowej w trybie wniosku o udzielenie informacji publicznej. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że według stanu na dzień 31.12.2017 r. liczba gospodarstw domowych oczekujących na najem lokalu z zasobu m.st. Warszawy (lokali komunalnych w znaczeniu szerokim, własnościowym) wynosiła 4393, przy czym:
- 1338 gospodarstw domowych oczekiwało na najem lokalu na czas nieoznaczony (mieszkania komunalnego w znaczeniu wąskim),
- 3055 gospodarstw domowych oczekiwało na najem lokalu socjalnego.
Justyna Glusman przedstawia nieaktualne dane na temat liczby rodzin (gospodarstw domowych), które w grudniu 2017 r. oczekiwały na mieszkania komunalne w Warszawie, ponadto posługuje się nieprawidłową terminologią w tym zakresie – jej wypowiedź oceniamy więc jako manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter