Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi dług publiczny?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi dług publiczny?
Kiedy PiS zostawiało rządowe gabinety w 2007 roku dług publiczny wynosił 511 mld . Dzisiaj to jest ponad 900 mld, ale jednocześnie skonsumowaliście państwo 160 mld z OFE. Czyli razem tak, jak gdyby było 1080 mld złotych. Czyli powiększyliście [rząd PO-PSL] dług publiczny o ponad 100%.
Jak wynika z danych podanych na stronie Ministerstwa Finansów, po przegranych wyborach parlamentarnych przez PiS, w grudniu 2007 roku (rząd Jarosława Kaczyńskiego podał się do dymisji w listopadzie), Państwowy Dług Publiczny wynosił 527 miliardów złotych, a nie jak podaje minister Morawiecki 511 miliardów (dane za wrzesień 2007 roku).
W grudniu 2015 roku (miesiąc po dymisji rządu Ewy Kopacz) dług wynosił 877 miliardów złotych.
W 2013 roku, ustawą doprowadzono do przekazania do ZUS papierów wartościowych posiadanych przez OFE, a następnie ich umorzenie. Dotyczyło to 51,5% jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego członka OFE. Kwota ta wyniosła 153 miliardy złotych. Realnie jednak, kwota z OFE zmniejszyła dług o 130 miliardów złotych . Uwzględniając pieniądze z OFE, dług publiczny wynosiłby wg. danych MF około 1 biliona 7 mld złotych.
Jak podaje strona dlugpubliczny.org.pl, na grudzień 2015 roku dług publiczny wynosił 923 miliardy złotych. Są to wyliczenia obejmujące fakt umorzenia obligacji przejętych przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz pozostałe zmiany w systemie emerytalnym.
Ponadto, powyżej wymieniony portal szacuje wysokość długu publicznego na dzień dzisiejszy (11.05.2016) na kwotę 952 mld złotych. Stoi to w zgodności z tym co powiedział obecny wicepremier.
- Przy uproszczeniu rachunku, tak jak zrobił to minister Morawiecki oraz biorąc pod uwagę skonsumowane już pieniądze z OFE:
w latach 2008 – 2015 wg danych Ministerstwa Finansów dług publiczny został zwiększony o 97% - w latach 2008 – 2015 wg danych Fundacji Obywatelskiego Rozwoju dług publiczny został zwiększony o 81%.
Zgodnie z powyższym, przy uwzględnieniu przez nas 5% marginesu błędu, uznajemy wypowiedź wicepremiera Morawieckiego za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter