Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu Polaków odwiedzało przed pandemią instytucje kultury?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu Polaków odwiedzało przed pandemią instytucje kultury?
A chodziło 60 mln ludzi do kin w ‘19 roku, kiedy nie było pandemii. (…) To są najpopularniejsze instytucje kultury w Polsce. Na drugim miejscu, zresztą, są muzea (…) 40 mln rocznie było w zeszłym roku.
Wypowiedź ministra Jarosława Sellina uznajemy za prawdziwą, ponieważ przytoczone przez niego dane pokrywają się ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego.
Kino – najczęściej odwiedzana placówka kulturalna
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2019 kina wyświetliły 2,2 mln seansów, które obejrzało 61,7 mln widzów (wzrost o 4,2 proc.). Był to najlepszy wynik, biorąc pod uwagę wszystkie placówki kulturalne.
Najczęściej do kin chodzą mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie filmy w kinach stałych obejrzało 19,1 proc. ogólnej liczby widzów. Natomiast biorąc pod uwagę przelicznik na jedno kino stałe, w zestawianiu na pierwszym miejscu znalazło się województwo kujawsko-pomorskie (156,1 tys. widzów).
W ostatnich latach możemy zaobserwować stały wzrost liczby widzów korzystających z usług kin:
- rok 2018: 59,2 mln (wzrost o 4,4 proc.),
- rok 2017: 56,7 mln (wzrost o 9,4 proc.),
- rok 2016: – 51,8 mln.
Nie jest to zjawisko nowe. Liczba widzów w kinach stale rośnie od roku 2013.
Ile osób odwiedziło muzea?
W ubiegłym roku muzea w Polsce zwiedziło 40,2 mln osób, dzięki czemu zajęły one drugie miejsce pośród wszystkich placówek kulturalnych. Największa liczba muzeów znajduje się w województwie mazowieckim. Tam również odnotowano najwięcej zwiedzających. Warto też wspomnieć o inicjatywie „Noc Muzeów”, polegającej na tym, że w czasie jednej nocy muzea pozostają otwarte, a wstęp do nich jest darmowy. W ciągu poprzednich 12 miesięcy w akcji wzięło udział 798,7 tys. osób.
Podobnie jak w przypadku kin, również muzea z roku na rok notują wzrost liczby zwiedzających:
Jak wygląda sytuacja w polskich teatrach?
Statystyki dotyczące teatrów przedstawiają się inaczej i ciężko wyróżnić w nich stały trend. W roku 2019 z usług teatrów i instytucji muzycznych skorzystało 14,4 mln widzów i słuchaczy, co oznacza spadek względem roku 2018, kiedy liczba chętnych do obejrzenia spektaklu wyniosła 14,9 mln. W dwóch poprzednich latach do teatrów i instytucji muzycznych udało się odpowiednio 13,3 mln oraz 14,6 mln osób.
Cofając się jeszcze bardziej wstecz, możemy dostrzec podobną sinusoidę w liczbie widzów i słuchaczy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter