Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ilu Polaków popiera decyzję opozycji o zagłosowaniu za Funduszem Odbudowy?
Ilu Polaków popiera decyzję opozycji o zagłosowaniu za Funduszem Odbudowy?
Ponad 66 % Polek i Polaków popiera decyzję @__Lewica o głosowaniu za #FunduszOdbudowy
wraz z posłami PiS, a niecałe 3 % popiera decyzję @Platforma_org o głosowaniu przeciwko ratyfikacji ręka w rękę ze Zbigniewem Ziobro.
- Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, 66,3 proc. zapytanych Polaków uważa, że opozycja powinna zagłosować za ratyfikacją Funduszu Odbudowy.
- Przeciwko takiemu rozwiązaniu było 2,7 proc. ankietowanych. W związku z tym wypowiedź Przemysława Koperskiego oceniamy jako prawdziwą.
O jaki spór chodzi?
Tweet posła Lewicy Przemysława Koperskiego nawiązuje do konfliktu wokół Krajowego Planu Odbudowy (KPO), jaki w ostatnich dniach rozgorzał pomiędzy polskimi partiami opozycyjnymi. KPO to plan wykonawczy wobec unijnego mechanizmu pomocowego nazywanego Funduszem Odbudowy, którego celem jest wsparcie gospodarek państw członkowskich UE po pandemii. Polska w ramach Funduszu otrzyma około 58,1 mld euro w postaci dotacji i pożyczek. W celu uzyskania wsparcia państwa członkowskie muszą opracować plany odbudowy i zwiększania odporności, czyli właśnie wspomniany KPO. W Polsce konsultacje w sprawie dokumentu zakończyły się 2 kwietnia. Do końca bieżącego miesiąca Polska ma przedstawić Komisji Europejskiej gotowy plan. Wtedy w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy, który stanowi formę umowy międzynarodowej.
Mimo że zadanie opracowania i przyjęcia KPO spoczywa na rządzie, politycy opozycji postanowili wpłynąć na treść dokumentu, uzależniając poparcie unijnego Funduszu Odbudowy, nad którym będą głosować w przyszłości, od akceptacji ich postulatów. 27 kwietnia lider Wiosny Robert Biedroń poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zgodził się spełnić sześć postulatów Lewicy dotyczących rozdysponowania środków otrzymanych z UE, w ramach których 850 mln euro trafi do szpitali powiatowych, 300 mln euro zostanie przekazane branżom gastronomicznej i hotelarskiej, powstanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem, 30 proc. środków zostanie przeznaczone dla samorządów.
Robert Biedroń unikał jasnej deklaracji, że posłowie Lewicy zagłosują za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Dzień później posłanka Lewicy Beata Maciejewska, na antenie Polskiego Radia, również poinformowała, że jej partia jeszcze nie zdecydowała, jak zagłosuje w sprawie unijnego pakietu pomocowego. O rozmowach Lewicy z rządem negatywnie wypowiada się Koalicja Europejska, która od kilku tygodni krytykuje treść KPO. Przedstawiciele partii już w marcu informowali, że zagłosują za Funduszem Odbudowy tylko wtedy, kiedy rząd wprowadzi do planu wykonawczego ich poprawki. Koalicja Obywatelska domagała się również zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym odbyłaby się szczegółowa debata nad projektem dokumentu. O poglądach Koalicji Europejskiej odnośnie do Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy w ciągu ostatnich miesięcy szczegółowo pisaliśmy w analizie wypowiedzi Beaty Maciejewskiej.
Czy Polacy chcą poparcia Funduszu Odbudowy przez opozycję?
Przemysław Koperski cytuje sondaż opublikowany 27 kwietnia, zrealizowany przez pracownię IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita”. Jak wynika z badania, 66,3 proc. respondentów uważa, że opozycja powinna zagłosować razem z PiS za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Wśród ankietowanych 20,5 proc. wyraziło opinię, że opozycja powinna wstrzymać się od głosu, jeśli jej żądania nie zostaną spełnione. Kolejne 10,5 proc. nie miało zdania. Jedynie 2,7 proc. uczestników badania poparło opcję głosowania przez opozycję przeciwko Funduszowi, razem ze Zbigniewem Ziobrą.
Jeśli chodzi o sam Elektorat KO, 49 proc. jego przedstawicieli twierdzi, że opozycja powinna głosować razem z PiS i przyjąć decyzję o zasobach własnych. Natomiast 42 proc. popiera wstrzymanie się przez opozycję od głosu, jeśli jej postulaty dotyczące treści KPO nie zostaną spełnione. Sondaż przeprowadzono w dniach 23-24 kwietnia na grupie 1100 respondentów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter