Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców
Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców
Od maja 2012 roku krakowianie mogą zgłosić własny projekt uchwały, który musi zostać poddany pod obrady Rady Miasta. Ta zmiana do dziś nie została wprowadzona do tekstu Statutu.
Zgodnie ze Statutem Miasta Krakowa, mieszkańcy mają inicjatywę uchwałodawczą i projekt ten musi być przedmiotem obrad Rady Miasta.
Według znowelizowanego Uchwałą z 30 maja 2012 roku §27 Statutu Miasta Krakowa, inicjatywę uchwałodawczą posiadają następujące podmioty: Prezydent, Przewodniczący, komisje, kluby, co najmniej 1/10 ustawowego składu Rady, Radzie Dzielnicy (w sprawach dot. danej dzielnicy) oraz grupie mieszkańców Miasta liczącej co najmniej 4 000 osób.
Projekt uchwały przedłożony przez mieszkańców spełniający wymogi formalne (§27a, ust. 3) musi zostać poddany pod obrady Rady Miasta w terminie do 3 miesięcy od daty wniesienia do Przewodniczącego Rady (§27a, ust. 6). Zgodnie z §36 pierwsze czytanie odbywa się na posiedzeniu plenarnym Rady. Co więcej, zgodnie ze znowelizowanym 10 września 2014 roku §27a, ust. 8: Projekty uchwał zgłaszane przez grupę mieszkańców Miasta, o której mowa w §27 ust. 2 pkt 6 wniesione w trakcie trwania kadencji, a nie rozpatrzone przed jej upływem winny być rozpatrzone przez radę kolejnej kadencji. Przepis ten ustanawia obowiązek rozpatrzenia projektu uchwałodawczego skierowanego przez mieszkańców miasta również na rady kolejnej kadencji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter