Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak można uzyskać status uchodźcy?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak można uzyskać status uchodźcy?
Zgodnie z prawem międzynarodowym Syryjczycy, którzy są uciekinierami czy Irakijczycy z Iraku Północnego, którzy uciekają z obszarów wojennych nabywają status uchodźcy uciekając do pierwszego bezpiecznego kraju sąsiedniego.
Podstawowym aktem prawa międzynarodowego regulującym status uchodźców jest Konwencja dotycząca statusu uchodźców z 1951 roku. Według niej uchodźca jest osoba, która:
Jednakże uchodźca w rozumieniu Konwencji musi wystąpić do państwa, w którym się znajduje z wnioskiem o nadanie statusu uchodźcy. Każdy uchodźca jest początkowo osobą ubiegająca się o nadanie statusu uchodźcy, ale nie każdemu ubiegającemu się o status uchodźcy zostanie on nadany. W związku z tym status uchodźcy nie jest nabywany zaocznie jak przedstawia to minister. Należy również zauważyć, że w Turcji w ramach obowiązujących przepisów o azyl, czyli Protokół Nowojorski z 1967 roku (z zastrzeżeniem – tzw. ograniczenie geograficzne) ubiegać się mogą wyłącznie Europejczycy. Cała reszta uchodźców musi przejść skomplikowaną procedurę aplikacyjną w Biurze Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), która może trwać nawet kilka, kilkanaście lat. W związku z tym twierdzenie, że Syryjczycy mogą ubiegać się o status uchodźcy w państwach sąsiednich jest błędne, ponieważ zgodnie z powyższym argumentem w Turcji nie jest to możliwe, a jest to jeden z tych państw do których uchodźcy z Bliskiego Wschodu uciekają najczęściej. Dodatkowo zgodnie z umową między Turcją, a UE z 18 marca 2016 roku, dotyczącą kryzysu migracyjnego w UE, “każdemu odesłaniu Syryjczyka z wysp greckich do Turcji będzie towarzyszyć przesiedlenie innego Syryjczyka z Turcji do UE, z uwzględnieniem oenzetowskich kryteriów podatności na zagrożenia”. W obliczu powyższych argumentów wypowiedź uznajemy za fałszywą. |
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter