Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wyglądały badania przyczyn katastrofy lotu MH17?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wyglądały badania przyczyn katastrofy lotu MH17?
Mała Holandia w ciągu pół roku z terenu objętego walką przewiozła wszystkie elementy samolotu do Holandii, odbudowano go, prowadzi się dochodzenie, stwierdzono ponad wszelką wątpliwość to, że został zestrzelony rakietą Buk, wystrzeloną z rosyjskich wyrzutni.
17 lipca 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony niedaleko objętej konfliktem zbrojnym miejscowości Hrabowe na Ukrainie. W katastrofie samolotu zginęło 298 osób.
Szczątki samolotu zostały przewiezione do Holandii, we współpracy holenderskiej komisji z OBWE. Holenderskie ministerstwo obrony zorganizowało wówczas trzy misje mające na celu wywiezienie wraku samolotu z miejsca katastrofy. Pierwsza misja miała miejsce od 4 do 22 listopada 2014 roku. Druga taka misja miała miejsce od 20 do 28 marca 2015, a ostatnie szczątki zostały zabrane 2 maja 2015 roku, czyli pół roku po rozpoczęciu pierwszej misji.
Holenderska komisja badająca przyczyny katastrofy samolotu opublikowała raport w październiku 2015 roku, czyli rok i trzy miesiące po wypadku. Za przyczynę wypadku uznano zestrzelenie samolotu z rakiety wystrzelonej z systemu rakiet naziemnych typu BUK.
W raporcie podano, że rakieta ta została wyprodukowana w Rosji. Nie podano natomiast informacji kto wystrzelił rakietę w kierunku samolotu Malaysia Airlines.
28 września 2016 roku, holenderska prokuratura prowadzą śledztwo ws. katastrofy lotu MH17 razem z zespołem śledczych z Australii, Belgii, Malezji oraz Ukrainy poinformowała, iż rakieta została wystrzelona z terenu kontrolowanego przez separatystów oraz że sama wyrzutnia została najpierw przywieziona z Rosji a po zestrzeleniu Boeinga powróciła ona na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zdaniem śledczych, do dalszego wyjaśnienia pozostało kto personalnie jest odpowiedzialny za zestrzelenie.
Z uwagi na fakt, iż zarówno komisja badająca przyczyny katastrofy jak i międzynarodowe śledztwo nie wykazały jednoznacznie, iż lot MH17 został zestrzelony przez Rosjan ani nawet że wyrzutnia należała formalnie do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, uznajemy wypowiedź za manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter