Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaką część PKB wytwarzają w Polsce małe i średnie firmy?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaką część PKB wytwarzają w Polsce małe i średnie firmy?
(…) małe i średnie polskie firmy, one wytwarzają zdecydowaną większość polskiego PKB.
- Według najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sektor małych i średnich przedsiębiorstw odpowiada za 49,1 proc. PKB.
- Większą część wytwarzają mikroprzedsiębiorstwa (30,3 proc.). Tymczasem małe przedsiębiorstwa odpowiadają za 8,1 proc. PKB, a średnie za 10,7 proc.
- Niezależnie, czy patrzymy na cały sektor MSP, czy tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, to przesadzone jest stwierdzenie, jakoby odpowiadały one za zdecydowaną większość PKB. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź Jarosława Gowina jako fałszywą.
Kontekst wypowiedzi
Jarosław Gowin był 18 czerwca gościem w radiu ZET. Podczas audycji rozmawiał z Beatą Lubecką m.in. na temat niedawnego wycieku maili ze skrzynek osób związanych z rządem. Poruszone zostały również tematy gospodarcze, a wicepremier wypowiedział się o polskim Produkcie Krajowym Brutto. Jego zdaniem większą część PKB wytwarzają w naszym państwie małe i średnie przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że temat ten pojawił się już na naszych łamach, przy okazji analizy wypowiedzi Szymona Hołowni.
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa
Na początku warto wspomnieć o tym, jakie rozróżniamy rodzaje przedsiębiorstw w Polsce. Ich definicje i zakres zostały wyznaczone na podstawie zaleceń Komisji Europejskiej. Co istotne, do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), wbrew nazwie, zaliczają się nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również mikroprzedsiębiorstwa.
Mikroprzedsiębiorstwo cechuje się obrotem rocznym lub bilansem mniejszym niż 2 mln euro oraz zatrudnia mniej niż 10 pracowników. Małe przedsiębiorstwo zatrudnia mniej niż 50 pracowników i ma roczny obrót lub bilans poniżej 10 mln euro, natomiast przedsiębiorstwo średnie zatrudnia nie więcej niż 249 pracowników, a jego obrót roczny jest niższy niż 50 mln euro lub jego bilans jest niższy od 43 mln euro.
Sektor MSP (mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw) stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce, bo aż 99,8 proc. Wśród nich najliczniejszą grupą są mikroprzedsiębiorstwa (96,7 proc.; 2,08 mln firm). Udział firm małych w strukturze polskich przedsiębiorstw wynosi 2,4 proc. (52,7 tys.), średnich – 0,7 proc. (15,2 tys.), zaś dużych – tylko 0,2 proc. (3,7 tys.).
Sektor MSP a Produkt Krajowy Brutto
Dane na temat udziałów małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w polskim PKB publikuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z ostatniego opublikowanego raportu, wykonanego w 2020 roku, wynika, że sektor przedsiębiorstw wytwarza blisko ¾ wartości PKB (72,3 proc.), przy czym to małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) generują blisko co drugą złotówkę PKB (49,1 proc.). Największy udział w tworzeniu PKB mają mikroprzedsiębiorstwa – ok. 30,3 proc. Małe przedsiębiorstwa wytwarzają 8,1 proc., zaś średnie 10,7 proc. Warto pamiętać, że raport w tym temacie podaje dane za 2017 rok.
Udział całego sektora MSP w PKB wynosił:
- w 2012 roku – 48,5 proc. (w tym mikroprzedsiębiorstwa – 29,7 proc.),
- w 2013 roku – 50,1 proc. (30,8 proc.),
- w 2014 roku – 50 proc. (30,2 proc.),
- w 2015 roku – 49,9 proc. (30,5 proc.),
- w 2016 roku – 49,8 proc. (30,2 proc.),
- w 2017 roku – 49,1 proc. (30,3 proc.).
Podsumowanie
Podsumowując, sektor MSP w Polsce odpowiada za około połowę polskiego PKB. Taki stan utrzymuje się od kilku lat, a najnowsze dane, którymi dysponujemy, pochodzą z 2020 roku i opisują sytuację z roku 2017. Wypowiedź Jarosława Gowina jest fałszywa – zarówno, gdy weźmiemy pod uwagę sektor MSP (w skład którego wchodzą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa), jak i gdy spojrzymy tylko na małe i średnie przedsiębiorstwa. W pierwszym przypadku odpowiadają one za 49,1 proc. PKB, zaś w drugim jedynie za 18,8 proc.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter