Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Konrad Szymański o pomocy humanitarnej dla Bliskiego Wschodu
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Konrad Szymański o pomocy humanitarnej dla Bliskiego Wschodu
W bardzo ogólnej propozycji prezydenta Sopotu nie ma mowy o żadnych 10 sierotach, o których słyszę cały czas w internecie.
3 lutego Radio Zet podało informację o tym, że rząd polski nie zgodził się, aby miasto Sopot przyjęło 10 sierot z miasta Aleppo w pogrążonej wojną Syrii. Departament Analiz i Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi pismo na skierowane 21 grudnia 2016 do premier Beaty Szydło argumentował, że:
Z uwagi na obecną sytuację w Aleppo, a także ze względów na bezpieczeństwo, nie ma możliwości prowadzenia ewakuacji z tego miasta znajdującego się już pod kontrolą armii rządowej, ani też bezpośrednio z terenów dotkniętych konfliktem. (…) Podstawową kwestią przy ewakuacji ofiar wojny domowej w Syrii jest problem z ustalenia ich tożsamości i wyeliminowania zagrożeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polaków. Dotychczasowe doświadczenia resortu spraw wewnętrznych i administracji z realizacji programów relokacji cudzoziemców z Grecji i Włoch potwierdzają powyższą tezę. Z tych względów, w opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych (wyrażonej w komunikacie MSZ dot. sytuacji w Aleppo z 14 grudnia 2016 r.) najbardziej właściwym i skutecznym rozwiązaniem jest pomoc na miejscu, w krajach, w których schronili się uchodźcy i uciekinierzy. Priorytetem jest ochrona ludności cywilnej oraz zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej, a także kontynuowanie przez Polskę programów wsparcia dla syryjskich uchodźców przebywających w krajach sąsiadujących z Syrią. Taki kierunek działań, realizowany przez polskie instytucje, służby i organizacje, w najbliższym czasie będzie kontynuowany i rozwijany.
4 lutego dziennikarz Samuel Pereira opublikował na Twitterze wspomniane już pismo prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego do premier Beaty Szydło oraz rezolucję Rady Miasta Sopotu, na którą powołuje się Karnowski w piśmie do pani premier.
#10sierot to kolejny #fejknews.
Prezydent Sopotu nie zwracał się o przyjęcie 10 uchodźców.
Pismo J. Karnowskiego + rezolucja Rady Miasta pic.twitter.com/0Y4MNKLAZO
— Samuel Pereira (@SamPereira_) 4 lutego 2017
W rezolucji z 19 grudnia 2016 r. czytamy:
Rada miasta Sopotu, wsłuchując się w liczne głosy Sopocian, zwraca się z pilnym wnioskiem do Prezydenta Miasta Sopotu, o podjęcie działań prowadzących do umożliwienia osiedlenia się w Sopocie osieroconym dzieciom i rodzinom z miasta Aleppo (Syria).
W odpowiedzi na ten dokument, Jacek Karnowski skierował pismo do premier Szydło, w którym czytamy:
W obliczu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia bardzo proszę Panią Premier o pilną zgodę na podjęcie działań zmierzających do pomocy dzieciom, których życie jest zagrożone, umożliwienie im pobytu czasowego lub stałego w naszym mieście oraz wskazanie delegowanej osoby na poziomie rządowym, która od strony formalnej poprowadziłaby proces sprowadzenia w trybie pilnym dzieci z Aleppo do Sopotu. Bezbronnym ofiarom wojny w Syrii ze swojej strony zapewnimy schronienie, żywność oraz kompleksową opiekę, w tym m.in. wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego i warunki do tego, by mogli godnie żyć w pokoju.
19 grudnia 2016 r. Radio Gdańsk informując o rezolucji sopockiej rady miasta przytoczyło słowa Jacka Karnowskiego, który stwierdził, że możliwy jest również scenariusz przyjęcia “kilku całych rodzin syryjskich”.
Zarzuty odmowy przyjęcia dzieci z Aleppo zdementował na sobotniej konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek, który stwierdził między innymi, że pismo Karnowskiego jest pismem bardzo ogólnym, ma charakter apelu i nie zawiera żadnych konkretnych danych, żadnych szczegółowych informacji.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter