Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto ustala cenę energii cieplnej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto ustala cenę energii cieplnej?
Cena energia cieplnej jest ustalana od samego początku przez Urząd Regulacji Energetyki, czyli organ rządowy.
O procesie ustalania taryf dla energii cieplnej można przeczytać w serwisie rządowego Urzędu Regulacji Energetyki. Przez taryfę rozumie się „zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez przedsiębiorstwo i wprowadzony jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców.”
Zgodnie z oficjalnym opisem odpowiedniej procedury, „przedsiębiorstwa energetyczne samodzielnie ustalają taryfy i przedstawiają je Prezesowi URE do zatwierdzenia – odpowiednio do zakresu posiadanych koncesji (art. 47 ust 1 w związku z art. 45 ustawy – Prawo energetyczne). Prezes URE zatwierdza taryfę bądź odmawia jej zatwierdzenia w przypadku stwierdzenia niezgodności taryfy z zasadami i przepisami art. 44-46 ustawy – Prawo energetyczne.”
Urząd Regulacji Energetyki – a dokładniej jego prezes – nie ustala cen energii cieplnej „od samego początku”, a jedynie zatwierdza je, bądź odrzuca, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Choć URE odgrywa pewną rolę przy kształtowaniu ostatecznych cen, Paweł Adamowicz manipuluje sugerując, że są jednostronnie dyktowane przez Urząd Regulacji Energii.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter