Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Masakra w Buczy sprawką Ukraińców? Odpowiedzialni są Rosjanie
Masakra w Buczy sprawką Ukraińców? Odpowiedzialni są Rosjanie
Jest to zaślepienie skrajne. Autor tego ćwierka ślepo wierzy ukraińskiej propagandzie i sądzi, że pokazuje jak bezmyślni i okrutni są #Rosjanie!! W rzeczywistości dostarczył kolejny silny (oczywiście nie „decydujący”!) argument za tym, że #mordercami w #Buczy byli #Ukraińcy.
- Ustalenia dziennikarzy „New York Timesa”, dokonane na podstawie analizy zdjęć satelitarnych, pozwalają stwierdzić, że co najmniej 11 osób zostało zabitych na ulicach Buczy w czasie, gdy miasto znajdowało się pod kontrolą Rosjan.
- Dowody na rosyjskie zbrodnie zostały przedstawione również przez dziennikarzy śledczych Bellingcat.
- Rosyjskie zbrodnie zostały także udokumentowane w raporcie organizacji Amnesty International.
Korwin-Mikke powiela fake newsy
Janusz Korwin-Mikke po raz kolejny powiela nieprawdziwe informacje dotyczące w wojny w Ukrainie. W kwietniu zweryfikowaliśmy wypowiedź posła Konfederacji, który twierdził, że bombardowanie szpitala w Mariupolu zostało upozorowane przez Ukrainę.
W podobnym stylu Korwin-Mikke odniósł się do maskary w Buczy. W tweecie, stanowiącym reakcję na artykuł Business Insider o zamordowanym w tym mieście biznesmenie, zasugerował, że za morderstwa na ludności cywilnej w Buczy odpowiedzialni są Ukraińcy.
To nie pierwszy raz, gdy przedstawiciel Konfederacji podał w wątpliwość rosyjskie zbrodnie w miasteczku nieopodal Kijowa.
Są dowody wskazujące, że to Rosjanie dopuścili się morderstw
Dowody w sprawie dostarcza artykuł dziennikarzy „New York Timesa”, którzy przeanalizowali zdjęcia satelitarne. Śledztwo wykazało, że na ulicy Jabłońskiej w Buczy od 11 marca (od momentu, kiedy miasto było pod wyłączną kontrolą Rosjan) znajdowało się co najmniej 11 ciał.
New York Times poinformował, że redakcyjny zespół The Visual Investigations porównał zdjęcia pochodzące z satelity oraz z miejsca zdarzenia. Analiza wykazała, że ciała leżące na ulicy Jabłońskiej w Buczy odpowiadały układowi widocznemu na obrazach satelitarnych.
Ostrzegamy, że nagranie zawiera drastyczne obrazy.
The New York Times studied satellite images of #Bucha and found out that some bodies had been lying in the streets for weeks, as far back as mid-March.
We shall remind you that the #Russian Defense Ministry officially states that Russian soldiers left Bucha on March 30. pic.twitter.com/4qQ8hYaYd7
— NEXTA (@nexta_tv) April 5, 2022
Nagrania przeczą rosyjskiej propagandzie
Zespół dziennikarzy śledczych Bellingcat opublikował na Twitterze nagranie, które zostało wykonane za pomocą drona. Wideo przedstawia, jak rosyjskie wojska otwierają ogień w kierunku rowerzystów.
New drone imagery shows Russian forces firing on a cyclists in Bucha, on Yablunska Street at 50.54148, 30.228898, where multiple corpses have been filmed and photographed https://t.co/1GPF9NJjcB pic.twitter.com/CBR3DnMyyq
— Bellingcat (@bellingcat) April 5, 2022
Ponownie z pomocą przychodzi analiza zdjęć satelitarnych. Dzięki nim wiem, że budynek, obok którego zastrzelono mężczyznę, został zniszczony 11 marca. Na tej podstawie można stwierdzić, że wideo zostało nagrane przed tą datą, czyli w czasie okupacji Buczy przez rosyjskie siły.
Satellite imagery from March 11th, via @planet, shows the building next to where the man was shot was destroyed at that date, indicating the drone video was filmed before that date. pic.twitter.com/QfzRJfqi6J
— Bellingcat (@bellingcat) April 5, 2022
Kolejne dowody wychodzą na światło dzienne
Na początku maja raport dotyczący zbrodni wojennych na północno-zachodnich obszarach obwodu kijowskiego opublikowała organizacja Amnesty International. Śledczy, którzy przebywali w Buczy, zweryfikowali 22 przypadki morderstw. Miejscowych zamordowano poprzez:
- pozasądowe egzekucje,
- pozasądowe egzekucje połączone z torturami,
- bezmyślne oddawanie strzałów.
Na miejscu zdarzenia zostały odnalezione pociski przeciwpancerne 9x39mm z czarną końcówką 7N12. Są to stosunkowo rzadkie naboje poddźwiękowe opracowane przez Rosję. Mogą być wystrzeliwane tylko z kilku specjalistycznych karabinów, takich jak AS Val i VSS Vintorez. Broń ta jest dostarczana nielicznym elitarnym jednostkom, w tym rosyjskim siłom specjalnym (Specnaz) i wojskom powietrznodesantowym (WDW).
Wiele wskazuje, że siły powietrznodesantowe przebywały w Buczy. Zespół Amnesty International odnalazł dokumenty dotyczące poboru i szkoleń, które należały do zwerbowanego mechanika-kierowcy 104. pułku WDW.
Masakra w Buczy stała się kolejnym pretekstem do siania dezinformacji
Prorosyjskie konta zaczęły udostępniać informację, jakoby maskara w Buczy była inscenizacją. To znany schemat, który był wykorzystany także w przypadku dezinformacji o zbombardowaniu szpitala w Mariupolu. Pojawiał się również podczas pandemii COVID-19.
Jedna z fałszywych narracji utrzymywała, że na wideo zamieszczonym w internecie widać, że jedna ofiara porusza ręką, a inna podnosi się z ziemi. Informacje te zostały zdementowane.
„Ruszająca się ręka” to w rzeczywistości odbicie światła wywołane przez kroplę wody na szybie samochodu. Natomiast „powstające zwłoki” są złudzeniem spowodowanym zakrzywieniem obrazu przez lusterko wsteczne samochodu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszej analizie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter