Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Moratorium na wycinkę w Lasach Państwowych. Na jakim obszarze?
Moratorium na wycinkę w Lasach Państwowych. Na jakim obszarze?
Ja przypomnę, że w umowie koalicyjnej, którą jako minister jestem zobowiązana wypełnić, podpisanej przez czterech liderów partii tworzących dzisiaj koalicję 15 października, mamy wyłączenie z obszaru wycinki 20 proc. obszarów zarządzanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. […] My wyłączyliśmy w moratorium 1,3 [procenta – przyp. Demagog] terenu Lasów Państwowych.
- Według danych GUS Lasy Państwowe zarządzają 7 155,2 tys. ha terenów leśnych, co stanowi 76,98 proc. wszystkich lasów w Polsce.
- 8 stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o wprowadzeniu półrocznego, tymczasowego moratorium (zawieszenia podejmowania działań, w tym przypadku związanych z pozyskiwaniem drewna) na dziesięciu obszarach. W tym czasie rozpoczęto prace nad aktualizacją planu, przy założeniu, że łączny obszar wyjęty spod wycinki nie będzie mógł być mniejszy niż obecny.
- Według informacji podanych przez Lasy Państwowe oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska moratorium dotyczy 94 tys. ha lasów, czyli 1,3 proc. terenów pod opieką LP.
- Decyzją z czerwca moratorium zostało przedłużone do 30 września. Do połowy września będą trwały konsultacje dotyczące aktualizacji terenów wstrzymania/ograniczenia pozyskiwania drewna.
Paulina Hennig-Kloska gościła na antenie Radia Zet. Na pytanie prowadzącej o to, czy jej resort wycofa się z moratorium, czyli tymczasowego wstrzymania wycinki lasów, minister klimatu i środowiska odniosła się do umowy koalicyjnej, którą jest zobowiązana realizować z racji zajmowanego stanowiska.
Jednym z zadeklarowanych celów (s. 5) jest wyłączenie 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych z wycinki drewna. Jest to również jeden ze „100 konkretów”, który po stu dniach rządu Donalda Tuska oceniliśmy jako „częściowo zrealizowany”.
Hennig-Kloska dodała, że dotychczas ministerstwo wyłączyło z wycinki 1,3 proc. terenów Lasów Państwowych.
Tymczasowe moratorium
W styczniu tego roku ministerstwo wydało decyzję o tymczasowym, półrocznym moratorium (zawieszeniu) wycinania drzew na dziesięciu obszarach: w Bieszczadach, w Puszczy Boreckiej, w Puszczy Świętokrzyskiej, w Puszczy Augustowskiej, w Puszczy Knyszyńskiej, w Puszczy Karpackiej, w Puszczy Romińskiej, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, w Iwoniczu-Zdroju i we Wrocławiu.
Zawieszeniem objęte są obszary, które, według ministerstwa, mają wartość przyrodniczą i społeczną: lasy wodochronne, górskie oraz tereny ze starodrzewami (drzewami rosnącymi od 100 do 200 lat).
We wskazanych miejscach obowiązuje całkowite wstrzymanie lub znaczne ograniczenie prac związanych z pozyskiwaniem drewna.
Moratorium przedłużono do września
Moratorium nie zakazuje podejmowania innych prac związanych z np. ochroną przyrody, turystyką, utrzymywaniem infrastruktury znajdującej się na obszarze lasu – o ile skutkiem tych działań nie będzie wycięcie drzew.
W czerwcu moratorium zostało przedłużone do 30 września. Nadal ma ono charakter tymczasowy, ponieważ trwają konsultacje nad ostateczną wersją przygotowywaną przez Lasy Państwowe.
Według założeń po aktualizacji łączny obszar objęty wstrzymaniem/ograniczeniem pozyskiwania drewna nie będzie mniejszy niż obecnie.
Powierzchnia lasów w Polsce
Według raportu GUS „Leśnictwo w 2023 roku” (s. 1) w 2023 roku ogólna powierzchnia lasów w Polsce wyniosła 9 294,9 tys. ha.
Spośród tych terenów do Lasów Państwowych należało 7 155,2 tys. ha, co stanowiło 76,98 proc. wszystkich lasów.
Ile terenu obejmuje zawieszenie?
Według dostępnych informacji znajdujących się na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych moratorium dotyczy 94 tys. ha w 28 nadleśnictwach.
Gdy weźmiemy pod uwagę obszar lasów zarządzany przez Lasy Państwowe w 2023 roku, to możemy obliczyć, że zawieszenie objęło 1,3 proc. powierzchni tych terenów.
Zapytaliśmy Lasy Państwowe w trybie dostępu do informacji publicznej o wskazanie, ile konkretnie terenów jest objętych moratorium w każdym z dziesięciu obszarów. Gdy otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy naszą analizę.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter