Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Najaktywniejsza Polka w PE? Anna Zalewska nie mówi całej prawdy
Najaktywniejsza Polka w PE? Anna Zalewska nie mówi całej prawdy
W różnych rankingach stałam się najaktywniejszą Polką w europarlamencie, na 38. miejscu byłam.
- W raporcie „Eulytix Annual Report European Parliament 2020-2021” Anna Zalewska zajęła 38. miejsce wśród wszystkich europarlamentarzystów w kategorii „aktywność” (s. 10). Była również pierwsza wśród polskich przedstawicielek w PE (s. 110). Raport dotyczy aktywności polityków od czerwca 2020 roku do sierpnia 2021 roku (s. 4).
- Nie znaleźliśmy więcej raportów, w których Anna Zalewska zajęła pierwsze miejsce. We wcześniejszej edycji tego raportu była dopiero trzecią najaktywniejszą Polką (s. 125). Natomiast pod względem wpływu na prace europarlamentu mierzonego przez agencję BCW zajęła 6. miejsce wśród polskich przedstawicielek.
- Z analizy opublikowanej na łamach Demagoga a przeprowadzonej po uwzględnieniu danych z prac i działań podejmowanych podczas całej kadencji (2019-2024) wynika, że Anna Zalewska była dopiero 8. pod względem aktywności polską europosłanką.
- Przywołany raport obejmuje tylko nieco ponad rok pracy europarlamentu, a nie pełną kadencję. Ponadto inne rankingi nie potwierdzają wniosku Anny Zalewskiej. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako manipulację.
Artykuł powstał w ramach drugiej edycji Weryfikatonu — maratonu sprawdzania informacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Więcej sprawdzonych analiz znajdziesz na stronie demagog.org.pl.
Kandydaci i kandydatki debatują przed wyborami
Z inicjatywy Polskiej Agencji Prasowej została zorganizowana debata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Pytania zadawali dziennikarze takich mediów, jak m.in. Gazeta.pl, i.pl, Onet, Polskie Radio 24, TVP Info oraz Wirtualna Polska. W innych artykułach dostępne są analizy pochodzących z tej debaty wypowiedzi Andrzeja Halickiego oraz Adama Jarubasa. Na wydarzeniu obecna była też europosłanka Anna Zalewska ubiegająca się o reelekcję.
Zalewska właśnie kończy swoją pierwszą kadencję w PE. Podczas dyskusji podkreśliła, że była najaktywniejszą Polką, co mają potwierdzać różne rankingi.
Sprawdzamy raporty Eulytix
Faktycznie Anna Zalewska zajęła 38. miejsce na liście 50 europarlamentarzystów najaktywniejszych pod względem aktywności legislacyjnej według raportu „Eulytix Annual Report European Parliament 2020-2021” (s. 10). Zajęła również najwyższą lokatę spośród polskich europosłanek (s. 110). Wyżej w rankingu od Anny Zalewskiej znalazł się tylko jeden polski europarlamentarzysta – Kosma Złotowski (31.miejsce). Raport opiera się na danych od czerwca 2020 roku do sierpnia 2021 roku (s. 4).
Mimo to w innej edycji tego samego raportu Anna Zalewska nie zajęła już tak wysokiego miejsca. Przykładowo rok wcześniej, czyli w raporcie za lata 2019/2020, nie znalazła się na liście 50. najaktywniejszych europosłów i europosłanek (s. 12-13). Pojawiły się w nim za to dwie inne Polki: Jadwiga Wiśniewska (29. miejsce) i Anna Fotyga (38. miejsce). Anna Zalewska była wśród nich dopiero na trzecim miejscu (s. 125). Raport opiera się na danych od czerwca 2019 roku do lipca 2020 roku (s. 4).
Wspomniane rankingi pochodzą z raportu przygotowanego przez węgierską firmę konsultingową. W ramach kategorii „aktywność” w raporcie uwzględnia się liczbę poprawek wniesionych przez polityka w trakcie prac legislacyjnych i proceduralnych. W metodologii założono, że europarlamentarzyści współpracują ze sobą, więc uwzględniono ten podział przy poprawkach współautorskich (s. 9). Firma nie opublikowała podobnego raportu za lata 2021/2022 i 2022/2023.
Co pokazują inne raporty?
Praca europosła i europosłanki nie ogranicza się tylko do zgłaszania poprawek w procesie legislacyjnym. Wpływ polityka zależy też od innych podejmowanych działań, doświadczenia, zdolności przekonywania innych i pozycji, którą zajmuje w ciałach UE. Agencja BCW opracowała ranking oparty na wskaźniku wpływu.
Według metodologii BCW najbardziej znacząca pod względem wpływu na europarlament polska deputowana to Danuta Maria Hübner. Drugą kobietą w zestawieniu jest Magdalena Adamowicz. Omawiana w niniejszej analizie Anna Zalewska zajęła dopiero 6. miejsce wśród polskich Polek w PE (a 18. wśród wszystkich deputowanych). W cyklu „Cała Prawa o Unii Europejskiej” publikowanym na łamach Demagoga również przyjrzeliśmy się aktywności polskich europosłów. Pod uwagę wzięliśmy siedem głównych działań parlamentarnych (m.in. wkład do debat, opinie, projekty rezolucji czy pytania ustne). Policzyliśmy działania podjęte przez europosłów, co pozwoliło nam zmierzyć ich aktywność w PE.
Okazuje się, że najaktywniejszą Polką w tej kadencji (2019-2024) była Anna Fotyga, a druga była Jadwiga Wiśniewska. Anna Zalewska znalazła się dopiero na 8. miejscu. Więcej szczegółów poznasz, gdy zajrzysz do analizy dostępnej na naszej stronie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter