Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile wzrosła liczba zatrudnionych wśród więźniów?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile wzrosła liczba zatrudnionych wśród więźniów?
Stworzyliśmy cały system pracy w zakładach karnych. Tutaj duża zasługa Ministra Jakiego. Dwukrotnie, o 100% zwiększyliśmy liczbę pracujących w zakładach karnych. To sprawia, że więzienia są tańsze.
Obecna liczba zatrudnionych osadzonych jest wyższa o 51% w porównaniu z listopadem 2015 r. (kiedy rozpoczęły się rządy PiS) i o 44,7% w porównaniu do kwietnia 2016 r., kiedy wystartował program “Praca dla więźniów”.
Wypowiedź nawiązuje do programu „Praca dla więźniów”, wprowadzonego w 2016 roku. Pomysłodawcą projektu był Patryk Jaki (wówczas wiceminister sprawiedliwości).
Program jest realizowany przez Służbę Więzienną i ma na celu aktywizację zawodową oraz resocjalizację osadzonych. Jest oparty na trzech filarach:
I filar – budowa w zakładach karnych hal produkcyjnych, w których będą pracować więźniowie. Docelowo do 2023 roku ma powstać 40 hal, obecnie jest ich 18.
II filar – rozszerzenie kręgu podmiotów, w których więźniowie będą mogli podjąć nieodpłatną pracę. Od 1 maja 2017, na mocy nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, więźniowie mogą być zatrudniani przy wykonywaniu nieodpłatnych prac społecznych na rzecz jednostek samorządowych.
III filar – ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów: wypłata ryczałtu z tytułu kosztów zatrudnienia osób osadzonych oraz udzielanie przedsiębiorstwom dotacji i pożyczek na realizację zadań w zakresie resocjalizacji osób skazanych.
Obecnie 37 311 osadzonych jest zatrudnionych: 16 817 odpłatnie, a 20 494 nieodpłatnie (stan na 31 maja 2019 roku).
W kwietniu 2016 roku, kiedy ogłoszono program „Praca dla więźniów”, 25 785 osadzonych było zatrudnionych: 10 199 odpłatnie, a 15 586 nieodpłatnie.
Z kolei w listopadzie 2015 roku liczba zatrudnionych osób osadzonych wyniosła 24 690, w tym 10 267 osób było zatrudnionych odpłatnie, a 14 423 nieodpłatnie.
Tym samym liczba wszystkich zatrudnionych osadzonych wzrosła o 44,7% w porównaniu do kwietnia 2016 roku (kiedy to ogłoszono program „Praca dla więźniów”). Liczba zatrudnionych odpłatnie wzrosła o 64,8%, a zatrudnionych nieodpłatnie wzrosła o ok. 31,5%.
W porównaniu do listopada 2015 roku liczba wszystkich osób zatrudnionych wśród osadzonych wzrosła o 51%. Liczba zatrudnionych odpłatnie wzrosła o 63,8%, a zatrudnionych nieodpłatnie o 42%.
Wypowiedź kwalifikujemy jako fałsz, ponieważ podaje niepoprawne dane na temat wzrostu zatrudnienia osób osadzonych w zakładach penitencjarnych.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter