Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Paweł Mucha o zasadzie niezawisłości sędziów
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Paweł Mucha o zasadzie niezawisłości sędziów
W ramach niezawisłości sędziowskiej mieści się wymóg apolityczności sędziego, a to znaczy, że sędzia nie wypowiada się na temat realizacji kompetencji przez organy władzy publicznej.
Konstytucja RP do niezawisłości sędziów odnosi się w II rozdziale, w art. 45, gdzie mówi, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozważenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Następnie, w rozdziale VIII, w art. 178 pkt. 1 podaje, że “sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.” W punkcie 3 tego samego artykułu mówi, że “sędzia nie może należeć do partii politycznej, […] ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.
Przymiot niezawisłości dokładnie precyzowany jest jedynie jako przynależność do partii politycznej i prowadzenia działalności publicznej nie do pogodzenia z zasadą niezależności i niezawisłości. Zakaz wypowiadania się sędziów na tematy polityczne nie istnieje jako bezpośredni zapis w konstytucji, do której odnosił się minister Mucha. Jego słowa stanowią nadinterpretację przepisów. Nie zmienia to faktu, że niektóre z wypowiedzi politycznych, mogą złamać powyższe regulacje.
Innym aktem, w którym opisane są podobne przepisy jest Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów. Punkt 3a oraz ustęp drugi punktu piątego, podkreślają, że sędzia powinien ograniczyć działania, które mogłyby kwestionować jego bezstronność. W tym wypadku również nie wyodrębniono wypowiedzi politycznych, jako elementy, które zawsze stoją w opozycji do powyższych punktów.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter