Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Rząd opodatkuje kapliczki i krasnale? Jest oficjalna odpowiedź
Rząd opodatkuje kapliczki i krasnale? Jest oficjalna odpowiedź
Wiedzieliście, że uśmiechnięta Polska opodatkuje przydrożne kapliczki, a także krasnala, ławkę i grilla w ogrodzie? No to już wiecie.
- W trakcie opiniowania jest projekt dotyczący zmian m.in. w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zakłada on nową definicję budowli. Obecna (art. 1a ust. 2) wprost wskazuje, że ten termin nie obejmuje małej architektury, czyli np. przydrożnych kapliczek, murowanych grillów i posągów ogrodowych.
- W projekcie zaproponowano nową definicję, w której nie pojawia się odniesienie do małej architektury. Zdaniem opiniodawców z Business Centre Club i Konfederacji Lewiatan ta zmiana definicji otwiera drogę do jej opodatkowania (1, 2).
- Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie zdementowało te doniesienia. Wyjaśniono, że mała architektura nie jest opodatkowana, a nowelizacja ustawy tego nie zmieni.
- Projekt zmian nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. Obecnie trwają konsultacje, po których mogą zostać wprowadzone zmiany. 7 sierpnia ma odbyć się konferencja z udziałem wszystkich podmiotów, które zgłosiły swoje uwagi.
Analiza powstała w ramach projektu Central European Digital Media Observatory (CEDMO) – interdyscyplinarnej sieci ekspertów, naukowców oraz organizacji walczących z dezinformacją w regionie Europy Środkowej. Projekt CEDMO jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Podatek od kapliczki i krasnala? Media alarmują
W ostatnich dniach media obiegła informacja, że Ministerstwo Finansów może opodatkować m.in. przydrożne kapliczki i krzyże. Pisał o tym „Puls Biznesu”, wskazując, że resort finansów „zapędził się w rozszerzaniu podatku od nieruchomości”. Temat podjęły także takie media jak TVN24, Business Insider i Radio Zet. W nagłówkach artykułów o rzekomym podatku pojawiły się takie określenia jak „kontrowersyjny pomysł” czy nawet „szaleństwo”.
W podobnym tonie wypowiedział się poseł PiS Marcin Warchoł. Napisał na portalu X, że zostaną opodatkowane przydrożne kapliczki, krasnale ogrodowe, ławki i grille stojące w ogrodach Polaków.
Wiedzieliście, że uśmiechnięta Polska opodatkuje przydrożne kapliczki, a także krasnala, ławkę i grilla w ogrodzie? No to już wiecie.
— Marcin Warchoł (@marcinwarchol) July 30, 2024
Skąd wzięły się podejrzenia o nowym podatku?
Trwają prace nad projektem zmiany ustawy m.in. o podatkach i opłatach lokalnych, które są na etapie opiniowania. W obecnie obowiązującej ustawie zdefiniowano budowlę (art. 1a ust. 2), wskazując jasno, że nie są nią elementy małej architektury.
W projekcie zmian zaproponowano już inną definicję, która nie zawiera określenia „mała architektura” (s. 1). Nowe przepisy w ogóle się do niej nie odwołują.
„Puls Biznesu” powołał się na opinie Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club, którzy wskazują, że może to doprowadzić do opodatkowania obiektów małej architektury, takich jak wspomniane kapliczki i krzyże przydrożne, grille murowane czy posągi ogrodowe.
Przedsiębiorcy alarmują: czekają nas nowe podatki
W skierowanej do Ministerstwa Finansów opinii Business Centre Club pisze, że pominięcie kategorii małej architektury spowoduje objęcie ich podatkiem od nieruchomości, który do tej pory nie obowiązywał tych obiektów. Podobnie w swojej opinii wskazała Konfederacja Lewiatan, która pisze (s. 10):
„Obecnie obowiązująca definicja budowli na gruncie UPOL zawiera istotne z perspektywy zakresu opodatkowania zastrzeżenie, zgodnie z którym budowli nie stanowią obiekty małej architektury. Projekt nie przewiduje takiego wyłączenia, co w oczywisty sposób prowadzi do rozszerzenia zakresu opodatkowania na wszystkie obiekty małej architektury”.
Ministerstwo Finansów dementuje
Na wątpliwości ekspertów i doniesienia medialne odpowiedział resort finansów. W komunikacie jasno wskazano, że doniesienia prasowe na temat opodatkowania kapliczek czy ogrodowych posągów wprowadzają w błąd. Regulacje opracowane w projekcie nie zainicjują opodatkowania małej architektury.
„Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” – czytamy w komunikacie.
Warto podkreślić, że projekt zmian w ustawach może się jeszcze zmienić, również przez uwzględnienie opinii ekspertów. 7 sierpnia odbędzie się konferencja uzgodnieniowa. Mają wziąć w niej udział wszystkie podmioty, które zgłosiły swoje uwagi. Resort finansów przekazał mediom (1, 2, 3, 4), że zamierza doprecyzować przepisy tak, aby nie budziły wątpliwości.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter