Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Ilu z nich podjęło już pracę? [AKTUALIZACJA]
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Ilu z nich podjęło już pracę? [AKTUALIZACJA]
To jest ok. 1 mln 300 tys. osób (uchodźców z Ukrainy pozostających w Polsce – przyp. Demagog), z czego 600 tys. to są osoby w wieku produktywnym, osoby dorosłe, które mogą podjąć pracę. 450 tys. z 600 tys. to są osoby, które podjęły legalnie pracę w Polsce.
- Na 16 września 1 379 470 uchodźców z Ukrainy otrzymało w Polsce tymczasowe schronienie lub tymczasowy azyl.
- 24 sierpnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że 420 tys. obywateli Ukrainy znalazło w Polsce pracę.
- Skierowaliśmy zapytanie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w celu uzyskania możliwie najnowszych danych koniecznych do weryfikacji wypowiedzi. Do czasu uzyskania tych danych wypowiedź uznajemy za jako nieweryfikowalną.
- [Aktualizacja 12.10.2022] Według danych MRiPS – spośród 772 tys. dorosłych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z rosyjską inwazją i mają nadany numer PESEL UKR – pracowało ponad 180 tys. osób.
- Do 6 października zarejestrowano 545 tys. powiadomień o podjęciu zatrudnienia przez obywatela Ukrainy dla 426 tys. osób.
- Z racji, że dane udostępnione nam przez MRiPS nie uwzględniają obecnie osób zarejestrowanych w systemie KRUS oraz na umowach o dzieło, nie jesteśmy w stanie realnie ocenić, jaka część ukraińskich uchodźców podjęła pracę w Polsce.
- W związku z tym ocena wypowiedzi Pawła Szefernakera pozostaje niezmieniona.
Polska ważnym punktem dla uciekających Ukraińców
Polska od początku wojny w Ukrainie jest najczęściej wybieranym kierunkiem dla ukraińskich osób uchodźczych. Często stanowi również pierwszy kraj, z którego podróżują dalej.
Straż Graniczna raportuje, że od 24 lutego do 22 września przez polsko-ukraińską granicę w kierunku Polski przeszło 6,48 mln osób. Z kolei w czasie od 24 lutego do 21 września w stronę Ukrainy odprawiono 4,71 mln osób.
#Pomagamy🇺🇦
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 6,484 mln os.
Wczoraj tj.22.09➡️ 24,9 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️ 7,2 tys. W dn.22.09 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 23,9 tys. osób. Od 24.02- ponad 4,713 mln os. pic.twitter.com/7kUvQyVvJe— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September 23, 2022
Według informacji na 20 września 2022, zawartych na stronie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Ukrainę opuściło 13,082 mln osób. Z kolei do Ukrainy przez granicę przeszło 6,088 mln osób, czyli mniej niż połowa opuszczających kraj.
Ukraińscy uchodźcy w Polsce – co mówią dane?
Według danych zebranych przez Komisję Europejską Polska jest krajem, który przyjął najwięcej ukraińskich uchodźców. Do dnia wypowiedzi Pawła Szefernakera, czyli 16 września 2022 roku, 1 379 470 osób otrzymało tymczasowe schronienie lub tymczasowy azyl.
Liczby dotyczące uchodźców z Ukrainy zatrudnionych w Polsce nie są aktualizowane na bieżąco. Najnowsze dane pochodzą z wywiadu minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, która w Polskim Radiu przekazała, że do 24 sierpnia 420 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce.
Wcześniej, 3 sierpnia, resort podał dane, zgodnie z którymi w Polsce prawie 380 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę. Dokładne dane, podane na Twitterze ministerstwa 2 sierpnia, wskazywały na liczbę 372 tys.
ℹ️ #RynekPracy: zatrudnienie w Polsce znalazło już 372 tys. obywateli Ukrainy 🇺🇦. Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie:
➡ mazowieckim (82,8 tys.),
➡ dolnośląskim (39,5 tys.),
➡ łódzkim (36,4 tys.),
➡ wielkopolskim (34,5 tys.). pic.twitter.com/ftFSS9v3dP— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) August 2, 2022
W celu zweryfikowania wypowiedzi wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o dokładną liczbę obywateli Ukrainy, którzy są w wieku produkcyjnym, oraz o to, jaka część z nich znalazła pracę możliwie najbliżej stanu na 16 września 2022 roku.
[Aktualizacja, 12.10.2022]
Dane MRiPS – pracujący w Polsce obywatele Ukrainy
Z odpowiedzi na zapytanie skierowane do MRiPS dowiedzieliśmy się, że zgodnie ze stanem na dzień 6 października 2022 w Polsce zarejestrowano 545 tys. powiadomień o podjęciu zatrudnienia przez obywatela Ukrainy dla 426 tys. osób.
Ponadto z końcem sierpnia 2022 roku w Polsce było 180 tys. ubezpieczonych osób z obywatelstwem Ukrainy, które przekroczyły granicę polsko–ukraińską po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Osoby te uzyskały numer PESEL z dopiskiem UKR.
Dane te nie obejmują danych z KRUS oraz osób zatrudnionych na umowy o dzieło, ponieważ Ministerstwo obecnie nie dysponuje tymi danymi.
Według MRiPS należy przyjąć, że, według danych na koniec sierpnia, spośród 772 tys. dorosłych osób z nadanym PESEL UKR pracowało powyżej 180 tys. obywateli Ukrainy.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter