Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ukraińcy winni zbrodni w Buczy? Fake news Korwin-Mikkego
Ukraińcy winni zbrodni w Buczy? Fake news Korwin-Mikkego
Właśnie: „podczas ewakuacji”. Pomordowano wtedy kolaborantów – i wszystkich tych, którzy nie zdążyli lub w swej naiwności nie chcieli się ewakuować wraz z odchodzącymi Rosjanami. Kolejny argument, chyba przekonujący już wszystkich?
Tu cała lista:
- Janusz Korwin-Mikke ponownie powtarza nieprawdziwe informacje na temat zbrodni w Buczy. W przeszłości na łamach Demagoga obaliliśmy już 3 nieprawdziwe twierdzenia posła dotyczące masakry w Buczy.
- 8 sierpnia władze gminy buczańskiej poinformowały, że znaleziono i zidentyfikowano 458 ciał ofiar rosyjskiej napaści. Ofiarami zbrodni są cywile, w tym kobiety i dzieci.
- Rosyjskie wojska okupowały Buczę i jej okolice do końca marca br. Dowody zgromadzone m.in. przez dziennikarzy „The New York Timesa” (1, 2), Bellingcat czy OBWE jednoznacznie potwierdzają, że to Rosjanie są winni masakry. W związku z tym wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego uznajemy za fałszywą.
Bucza: 458 ofiar rosyjskiej agresji
8 sierpnia władze gminy buczańskiej poinformowały, że znaleziono i zidentyfikowano 458 ciał osób, które zginęły w wyniku rosyjskiej agresji wojskowej. Zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne, przekazała, że 419 ofiar zostało zabitych przez rosyjskie wojsko.
Wśród zmarłych było 12 osób w wieku poniżej 21 lat.
Według Skoryk-Szkariwskiej w masowym grobie w pobliżu lokalnego kościoła znaleziono 116 ciał. Co więcej, ponad 50 martwych osób zostało znalezionych niepochowanych. Ponadto 14 mieszkańców gminy buczańskiej zostało schwytanych przez rosyjskie wojsko. Kolejne 10 osób uważa się za zaginione.
Dezinformacyjna kontrofensywa Korwin-Mikkego
Poseł Konfederacji 21 sierpnia odpowiedział na tweeta Darii Korsak, ukraińskiej studentki pochodzącej z Odessy. Kobieta, powołując się na władze Buczy, zauważyła, że „Większość zabitych została rozstrzelana w swoich samochodach podczas ewakuacji”.
‼️Na terenie miasta Bucza odnaleziono i zidentyfikowano ciała 458 ofiar, w tym 12 dzieci, – wiceburmistrz Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkarowska
Większość zabitych została rozstrzelana w swoich samochodach podczas ewakuacji. pic.twitter.com/DvXpUjVya6
— Daria Korsak (@Korsak_Daria) August 8, 2022
Według Korwin-Mikkego fakt, że do tragicznych wydarzeń doszło podczas ewakuacji z miasta, ma świadczyć o tym, że ofiarami są wyłącznie kolaboranci lub osoby, które nie chcą odejść z Rosjanami. Zasugerował też, że za masakrę odpowiadają Ukraińcy.
Argumenty Korwin-Mikkego
Polityk przypomniał także swój post na Facebooku, w którym zawarł długą listę „dowodów” na to, że Rosjanie nie są odpowiedzialni za masakrę w Buczy.
Wśród (nieprawdziwych) argumentów znalazła się m.in. domniemana opieszałość mera Buczy w poinformowaniu świata o dokonanej zbrodni, partyzancka działalność mieszkańców miasta czy rzekome niepowołanie przez Ukraińców międzynarodowej komisji odpowiedzialnej za zbadanie masakry.
Szczegółową analizę tych dezinformacji znajdziesz w jednym z naszych artykułów. Zapoznaj się też z wcześniejszą analizą wypowiedzi Korwin-Mikkego zawierającej fake newsa na temat Buczy.
Wina Rosjan od początku była niepodważalna
Przypomnijmy najważniejsze ustalenia. Rosjanie wycofali się z Buczy pod koniec marca (według źródeł rosyjskich był to 30 marca, Ukraińcy wskazują na 31 marca). Kilka dni później świat usłyszał o zbrodni, do jakiej doszło w mieście – zdjęcia wykonane po odejściu Rosjan z Buczy przedstawiały ciała cywilów ułożone w szeregu, z rękami związanymi za plecami, rozstrzelane z bliskiej odległości.
Dziennikarze „The New York Timesa” dowiedli, że na ulicy Jabłońskiej w Buczy już 11 marca (czyli w momencie, kiedy miasto było pod wyłączną kontrolą Rosjan) znajdowało się co najmniej 11 ciał. Inne nagranie pokazuje trzy ciała, leżące obok roweru i porzuconego samochodu.
Zdjęcia satelitarne pokazują, że porzucone samochody i pobliskie ciało pojawiły się między 20 a 21 marca.
Lista dowodów się poszerza
Na innych opublikowanych przez „The New York Times” nagraniach widać, jak rosyjski żołnierz prowadzi grupę 9 pojmanych mężczyzn, którzy następnie zostali zamordowani.
New evidence — including three videos obtained by The New York Times — shows how Russian paratroopers rounded up and executed at least eight Ukrainian men in Bucha on March 4, a likely war crime. https://t.co/EnA2q943Ds pic.twitter.com/BRMDeGo0u6
— The New York Times (@nytimes) May 19, 2022
Dowody na rosyjskie zbrodnie zostały przedstawione również przez dziennikarzy śledczych Bellingcat. Opublikowali oni wideo przedstawiające, jak rosyjskie wojska otwierają ogień w kierunku rowerzystów.
New drone imagery shows Russian forces firing on a cyclists in Bucha, on Yablunska Street at 50.54148, 30.228898, where multiple corpses have been filmed and photographed https://t.co/1GPF9NJjcB pic.twitter.com/CBR3DnMyyq
— Bellingcat (@bellingcat) April 5, 2022
Na tym dowody się nie kończą. Informacji na temat wydarzeń w Buczy dostarczył też m.in. raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, dotyczący naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego. Ustalenia śledczych wskazują, że wobec mieszkańców Buczy stosowane były tortury. Wiele kobiet i młodych dziewcząt zostało zgwałconych.
Dowody na nieludzkie traktowanie mieszkańców Buczy przez Rosjan dostarczają również raporty Human Rights Watch i Amnesty International.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter