Informujemy o ważnych wydarzeniach związanych z działalnością Stowarzyszenia Demagog.
Podsumowanie roku 2024 w Demagogu
2024 był rokiem szczególnym dla całej naszej organizacji, ponieważ w kwietniu świętowaliśmy 10-lecie istnienia Demagoga. W ostatnich 12 miesiącach rozwijaliśmy także ważne projekty i inicjatywy. Jednocześnie każdego dnia kontrolowaliśmy polityków i walczyliśmy z dezinformacją – dbaliśmy o to, aby najważniejsze pozostały dla nas fakty.
fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl / Modyfikacje: Demagog
Podsumowanie roku 2024 w Demagogu
2024 był rokiem szczególnym dla całej naszej organizacji, ponieważ w kwietniu świętowaliśmy 10-lecie istnienia Demagoga. W ostatnich 12 miesiącach rozwijaliśmy także ważne projekty i inicjatywy. Jednocześnie każdego dnia kontrolowaliśmy polityków i walczyliśmy z dezinformacją – dbaliśmy o to, aby najważniejsze pozostały dla nas fakty.
Fact-checking polityczny
Kończący się rok był niezwykle intensywny zwłaszcza dla redakcji politycznej Demagoga. Za nami dwie ważne kampanie wyborcze, w czasie których nie tylko weryfikowaliśmy wypowiedzi kandydatów, lecz także analizowaliśmy ich deklaracje i obietnice.
Łącznie w 2024 roku udało nam się sprawdzić 406 wypowiedzi osób publicznych. 148 z nich okazało się prawdziwych (36 proc), 40 częściowo prawdziwych (10 proc.), 123 fałszywych (30 proc.). 73 wypowiedzi oceniliśmy jako manipulacje (18 proc.), z kolei 22 wypowiedzi uznaliśmy za nieweryfikowalne (5 proc.).
Wybory samorządowe
W toku kampanii samorządowej udało się nam zweryfikować 76 wypowiedzi kandydatów. 27 z tych analiz było efektem pracy uczestników Weryfikatonu, pierwszego polskiego hackathonu factcheckingowego.
Najczęściej analizowaliśmy wypowiedzi samorządowców z trzech miast:
- z Krakowa (18),
- z Warszawy (16),
- z Wrocławia (15).
Zadbaliśmy również o sprawdzanie wypowiedzi polityków z województw wschodnich: 8 z Rzeszowa i 7 z Lublina. Sprawdziliśmy również 7 wypowiedzi kandydatów z Gdańska.
Ponadto opublikowaliśmy siedmioczęściowy cykl „Decyduj świadomie”, w którym przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat organizacji, zadań i finansowania samorządów, a także – samych wyborów. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak wielki wpływ na nasze codzienne życie mogą mieć władze samorządowe oraz uświadomić, jak łatwe łatwe i jednocześnie ważne jest oddanie głosu w tych wyborach. Wszystko po to, by zachęcić wszystkich do świadomego udziału w głosowaniu.
Wśród tekstów opublikowanych w czasie kampanii uznajemy za szczególnie ważny artykuł o naginaniu zasad prowadzenia kampanii wyborczej. Wynika z niego, że niektóre komitety interpretują obecne przepisy bardzo swobodnie, a dokładne instrukcje Państwowej Komisji Wyborczej są ignorowane, ponieważ uznaje się, że nie są one źródłem prawa.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
W czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego zweryfikowaliśmy 43 wypowiedzi polityków związane z tematyką unijną.
Ponadto opublikowaliśmy cykl ośmiu artykułów – „Cała prawda o Unii Europejskiej”. Jego celem było dostarczenie wyborcom wiarygodnej wiedzy, która ułatwia świadome wzięcie udziału w głosowaniu i uodparnia na fałszywe informacje. W artykułach przedstawiliśmy m.in. historię integracji europejskiej, objaśniliśmy także kompetencje unijnych instytucji oraz zasady głosowania.
Przygotowaliśmy także analizę omawiającą targetowanie reklam przez komitety wyborcze. Pokazaliśmy w ten sposób do kogo i z jakim przekazem starali się docierać politycy.
Sprawdzone przez nas informacje regularnie dostarczaliśmy do bazy Elections24Check stworzonej z myślą o kampanii. Byliśmy jedną z najbardziej aktywnych organizacji biorących udział w tym projekcie.
Obietnice
Polityków warto rozliczać nie tylko pod kątem prawdomówności, lecz także wiarygodności. Dlatego też sprawdziliśmy (i to trzykrotnie – po 50 dniach, po 100 dniach i po roku rządzenia) stan realizacji 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.
W ramach projektu Fact-check Lokalny opublikowaliśmy także pierwszy raport weryfikujący obietnice samorządowców – w tym przypadku prezydenta Katowic Marcina Krupy.
Ważniejsze artykuły i raporty
Jednym z głównych celów Demagoga jest poprawa jakości debaty publicznej, dlatego też z uwagą śledziliśmy zmiany zachodzące w mediach publicznych. Przygotowaliśmy na ten temat dwa raporty.
- Pomijanie informacji, memy z Dudą i krytyka CPK. Sprawdzamy nowe TVP
Pierwszy zawierał analizę jakościową głównego programu informacyjnego Telewizji Polskiej i dotyczył głównie selekcji tematów (w tym również tego, jakie tematy były pomijane), obiektywizmu w ich relacjonowaniu, a także przekazu, jaki w konsekwencji był kierowany do widza. Z analizy wynikało, że przed nowymi władzami TVP było jeszcze dużo pracy nad realizacją szczytnych deklaracji o informacyjnej „czystej wodzie”.
- „Czysta woda” bez kobiet i z dominacją Koalicji Obywatelskiej. Kogo zapraszają programy publicystyczne?
W kolejnym raporcie skupiliśmy się na kwestii pluralizmu w doborze gości programów publicystycznych podczas kampanii europarlamentarnej. Okazało się, że niemal 90 proc. polityków występujących w TVP w maju tego roku reprezentowało partie wchodzące w skład koalicji rządzącej. Ponadto nie zaproszono ani jednej kobiety.
W odpowiedzi na sugestie naszych czytelników przeprowadziliśmy również analizę mediów prawicowych – Telewizji Republika oraz telewizji wPolsce24. Nasz raport ukazuje dominujący udział polityków Prawa i Sprawiedliwości w programach publicystycznych tych stacji, a także kreowanie narracji prezentujących działania obecnego rządu w sposób jednoznacznie negatywny.
Jedną z ważnych analiz, zwłaszcza w perspektywie przyszłorocznych wyborów prezydenckich, był tekst dotyczący sprawy siatki kont, które w skoordynowany sposób promowały Radosława Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych był wówczas kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego w wyścigu o prezydencką nominację ze strony Platformy Obywatelskiej. Opisany przez nas schemat ich działania jest cenną lekcją przed kolejnymi próbami manipulowania infosferą w trakcie kolejnych kampanii wyborczych.
Ważny był dla nas również problem infekowania polskiej infosfery antyunijną rosyjską propagandą, dlatego przyjrzeliśmy się działalności dezinformującego portalu Lega Artis, znanego już z naszych tekstów jako źródło fake newsów. Ujawniliśmy, jak treści publikowane przez rosyjską propagandę są następnie bezpośrednio wykorzystywane przez ten serwis. Co więcej, wiadomości rozpowszechniane przez Lega Artis były następnie przekazywane (czasem przytaczane dosłownie) przez Pawła Usiądka, polityka Konfederacji.
Ujawniliśmy również, jak pod pozorem prowadzenia badań naukowych publiczne pieniądze wydaje się na propagowanie dezinformacji i narracji spiskowych na temat teorii tzw. wielkiego resetu.
Przeciwdziałanie dezinformacji
Nie zwalnialiśmy tempa także w zwalczaniu dezinformacji w mediach społecznościowych. Jesteśmy aktywni w ramach dwóch programów factcheckingowych – Mety i TikToka.
Łącznie w 2024 roku obaliliśmy 695 fałszywych informacji. Wśród najważniejszych tematów, którymi zajmowaliśmy się w mijającym roku, warto wymienić następujące kwestie:
- Powódź w Polsce
Katastrofalna powódź w Polsce okazała się pretekstem do rozpowszechnienia wielu narracji dezinformacyjnych. Wśród nich znalazły się: teorie spiskowe o przyczynach klęski żywiołowej (1, 2, 3), wątki antyukraińskie i antyżydowskie, a także denializm klimatyczny. W przestrzeni publicznej krążyła również dezinformacja na temat rzekomego wysadzania wałów, co mogło wywołać panikę wśród mieszkańców.
- Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu
Fałszywe informacje dotykały również świata sportu – przy okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu w polskiej infosferze pojawiły się różne fake newsy związane z polityką, uczestnikami zawodów oraz organizacją wydarzenia (1, 2, 3). Szczególną popularność zdobyły narracje podważające płeć algierskiej bokserki, Imane Khelif (1, 2, 3) oraz Tajwanki Lin Yu-Ting (1, 2).
- Wojna w Ukrainie i rosyjska propaganda
Chociaż media przywykły już do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i obecnie coraz więcej mówi się o perspektywach zakończenia tego konfliktu, my nie przyzwyczailiśmy się do dezinformacji i do rosyjskiej propagandy, powiązanych z trwającą wojną. Z konsekwencją zwalczaliśmy, zwalczamy i będziemy zwalczać te szkodliwe treści. W mijającym roku pisaliśmy między innymi o cyberataku na serwer Polskiej Agencji Prasowej, poświęciliśmy również dużo uwagi stałej narracji dezinformacyjnej realizowanej poprzez fałszywe przekazy na temat rzekomych przywilejów Ukraińców w Polsce (1, 2, 3).
- Oszustwa i treści generowane przez AI
Coraz większym problemem polskiego internetu stają się oszustwa. Cyberprzestępcy nie próżnują – poprzez sensacyjne treści próbują nakłonić swoje ofiary do skorzystania z rzekomych ofert inwestycyjnych. Bardzo często używają do tego treści generowanych przez sztuczną inteligencję (tzw. deepfake’ów), w których wykorzystuje się wizerunki celebrytów i innych znanych osób. W 2024 roku pisaliśmy chociażby o przykładach oszustów, którzy żerowali na popularności Rafała Brzoski, Roberta Lewandowskiego czy nawet… Jerzego Zięby, znanego z szerzenia dezinformacji zdrowotnej (1, 2).
Podcasty
2024 był ważnym rokiem dla rozwoju naszego formatu podcastowego. Nagraliśmy łącznie 38 odcinków Podcastu Demagoga.
Po raz pierwszy jednak mogliście nas nie tylko słuchać, lecz także oglądać! 6 odcinków naszego podcastu zostało wyprodukowanych w formie video:
- Jak wykorzystywać gry w edukacji? Co wspólnego mają z poszerzaniem wiedzy o dezinformacji? Po jakie tytuły sięgać? Na te tematy porozmawialiśmy z Krzysztofem M. Majem, wykładowcą AGH.
- O Fake kNOw More – wspólnym projekcie edukacyjnym Stowarzyszenia Demagog oraz Fundacji Szkoła z Klasą opowiedzieli Patryk Zakrzewski, wiceprezes Demagoga oraz Izabela Meyza, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.
- Czy warzywa mogą nam szkodzić? Skąd biorą się trendy na niektóre diety? Jak nie nabrać się na diety ściemy? Między innymi o tym rozmawialiśmy z dietetykiem, dr. Damianem Parolem.
- O tym, jak umiejętnie łączyć naukę z użytkowaniem mediów społecznościowych, mówiła nam Magdalena Bigaj.
- Z Martyną Wyrzykowską z SEXEDPL porozmawialiśmy o mitach wokół edukacji seksualnej.
- Sylwia Czubkowska, dziennikarka technologiczna i współprowadząca podcast „Techstorie” opowiedziała nam, jaki był to rok z perspektywy działań Big Techu.
Akademia Fact-checkingu
Wiemy, jak ważna jest edukacja w budowaniu społecznej odporności na dezinformację, dlatego rozwijaliśmy w 2024 roku działalność naszej Akademii Fact-checkingu. Udało się nam przeprowadzić aż 212 szkoleń, warsztatów i prelekcji, które zgromadziły niemal 7 tys. uczestników – uczniów, studentów, nauczycieli i bibliotekarzy, przedstawicieli biznesu i NGO.
Wiosną 2024 roku odbyła się III edycja ogólnopolskiego konkursu factcheckingowego „Detektor” dla studentów. Finaliści zmierzyli się z 10 zadaniami wymagającymi krytycznego myślenia i umiejętności weryfikowania informacji, a zwycięzcy zdobyli nagrody w postaci staży i wizyty studyjnej w Brukseli. Konkursowi towarzyszył cykl warsztatów o dezinformacji, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Demagog we współpracy z 10 uczelniami w całej Polsce. W ramach tych działań przeprowadziliśmy 15 warsztatów stacjonarnych i 1 webinar, które przyciągnęły ponad 420 studentów (aż 95,3% uczestników zadeklarowało, że poleciłoby je innym osobom).
W pierwszej połowie roku, po wielu miesiącach przygotowań, opublikowaliśmy wraz z Fundacją Szkoła z Klasą scenariusze zajęć „Od emocji do odporności na dezinformację”, opracowane w ramach międzynarodowego projektu „Fake kNOW more” z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 10-15 lat. Dzięki starannie zaprojektowanym ćwiczeniom pokazujemy skutecznie, jak emocje i osobiste doświadczenia wpływają na odbiór informacji, które do nas docierają. Materiały wraz z towarzyszącą im grą „Oktogram” można pobrać bezpłatnie na stronie: platforma.demagog.org.pl/fkm.
W 2024 roku byliśmy również na Pyrkonie! Dzięki współpracy z organizatorami Festiwalu Fantastyki Pyrkon zespół Demagoga zagościł ze swoim stoiskiem w festiwalowej Strefie Naukowej. W ciągu 3 dni Pyrkonu porozmawialiśmy z setkami osób zainteresowanych kulisami pracy naszej organizacji i chętnych, by zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami dotyczącymi weryfikowania informacji. Tematem przewodnim stoiska oraz warsztatów, które zaproponowaliśmy uczestnikom, były teorie spiskowe. Przedstawiła je dla nas w formie wielkoformatowej grafiki Dorota Piechocińska, poznańska ilustratorka.
Projekty
W 2024 roku realizowaliśmy wiele projektów. Nasze działania zaczynaliśmy na poziomie lokalnym, ale uczestniczyliśmy również w działaniach dużych międzynarodowych konsorcjów.
Fact-check Lokalny
Polityka dzieje się nie tylko w gmachu Sejmu, Kancelarii Premiera czy też w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Sprawy ważne dla każdego z nas decydują się często już na szczeblu lokalnym. Chcemy, aby lokalne społeczności miały dostęp do rzetelnych informacji o swoim regionie oraz korzystały z narzędzi do kontroli polityków, dlatego też rozpoczęliśmy współpracę z mediami lokalnymi w ramach projektu Fact-check Lokalny. Działamy razem ze Śląską Opinią, portalem Zawsze Pomorze oraz Prasą Beskidzką.
Wspólnie udało nam się już przygotować szereg artykułów.
Razem ze Śląską Opinią przyjrzeliśmy się planom budowy nowej kopalni węgla kamiennego w Mysłowicach. Pomimo protestów ekologów i opinii ekspertów, że takie przedsięwzięcie nie ma sensu ekonomicznego, inwestor utrzymuje, że na przełomie 2028 i 2029 roku „Brzezinka 3” rozpocznie wydobycie węgla.
We współpracy z portalem Zawsze Pomorze przeanalizowaliśmy, na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum II Wojny Światowej, jak może wyglądać polityczny konsensus w sprawie ważnych ośrodków polskiej narracji historycznej. Pokazaliśmy też drugą stronę medalu, jak spory polityczne mogą w to ingerować i kreować podziały.
A pamięć, która miała łączyć, zaczyna dzielić.
Artykuł o Muzeum II Wojny Światowej ma szczególne znaczenie również z uwagi na jednego z jego bohaterów – byłego dyrektora tej placówki, Karola Nawrockiego, który jest kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Efektem naszej współpracy z serwisem Zawsze Pomorze był również artykuł o kontrowersjach wokół proponowanej nowelizacji prawa łowieckiego. Poruszyliśmy problem ograniczeń w polowaniu na ptactwo – według planów Ministerstwa Klimatu i Środowiska siedem gatunków ptaków ma zniknąć z listy łowieckiej, co budzi sprzeciw środowisk myśliwskich.
Z kolei we współpracy z Prasą Beskidzką przyjrzeliśmy się pomysłowi przywrócenia województwa bielskiego na mapę administracyjną Polski. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią mieszkańcy potencjalnego województwa, a także jakie byłyby jego perspektywy rozwojowe. Chociaż lokalni samorządowcy z Bielska-Białej są „na tak”, ich entuzjazm studzi rząd, który nie planuje zmieniać podziału terytorialnego państwa.
Wszystkie nasze analizy przygotowane w ramach projektu Fact-check Lokalny możesz znaleźć tutaj.
Projekt realizujemy dzięki wsparciu Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN) w ramach grantu Global Fact Check Fund – ENGAGE 2023.
Weryfikaton
Dużym sukcesem mijającego roku okazała się organizacja dwóch Weryfikatonów – wydarzeń wprowadzających nową formę weryfikowania informacji, czyli połączenie hackathonu z fact-checkingiem.
Przy wsparciu Google News Initiative zorganizowaliśmy dwa takie eventy – w okresie kampanii samorządowej oraz przed wyborami do europarlamentu. Do wspólnej weryfikacji zaprosiliśmy zespoły złożone ze studentów, dziennikarzy, działaczy obywatelskich i aktywistów.
Zmagania drużyn opierały się na formule hackathonu, który został podzielony na etapy. W pierwszej części przeprowadzono rozgrzewkę, mającą na celu pogłębienie wiedzy z zakresu fact-checkingu. Uczestników zapoznano z codziennymi obowiązkami fact-checkera oraz z problemami, z którymi się mierzy podczas weryfikowania informacji. W tej części Weryfikatonu grupy musiały dotrzeć do źródeł wyselekcjonowanych wypowiedzi polityków, a także przeprowadzić pierwsze analizy.
Kolejny etap rywalizacji wymagał od członków drużyn przeprowadzenia monitoringu mediów i wyszukania treści wymagających sprawdzenia. Następnie uczestnicy weryfikowali znalezione wypowiedzi poszczególnych polityków. Przygotowane analizy sprawdzili dodatkowo fact-checkerzy ze Stowarzyszenia Demagog.
Efekty drużynowych zmagań oceniało jury złożone z ekspertów, dziennikarzy i z fact-checkerów.
W ramach Weryfikatonu przed wyborami samorządowymi opublikowaliśmy 27 fact-checków. Z kolei podczas Weryfikatonu zorganizowanego przed wyborami do europarlamentu na naszych łamach znalazło się 11 analiz wypowiedzi.
AI4TRUST
AI4TRUST to program, w którym bierzemy udział od 2023 roku. Łączy on kompetencje ludzkie z potencjałem sztucznej inteligencji, dzięki czemu powstała multimodalna platforma wspierająca pracę fact-checkerów, dziennikarzy oraz decydentów politycznych. Projekt, realizowany przez konsorcjum składające się z siedemnastu podmiotów, osiągnął w tym roku fazę pilotażową. Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się zebrać dane, a także wdrożyć i przetestować pierwszą wersję platformy.
W pierwszej połowie roku w paryskim Sciences Po odbyło się spotkanie projektowe w formie face-to-face. Jego celem było omówienie kluczowych aspektów rozwoju platformy, w tym jej funkcjonalności, wizualizacji oraz agregacji danych. W październiku natomiast miał miejsce cykl spotkań z fact-checkerami, który zorganizowało Narodowe Centrum Badań Naukowych DEMOKRITOS. Wydarzenia te były elementem oceny pilotażowego wdrożenia aplikacji i jej możliwości. W przyszłym roku zaplanowane jest spotkanie w Bukareszcie oraz wdrożenie ostatecznej wersji narzędzia, czego niecierpliwie wyczekujemy.
Hatedemics
Naszym drugim dużym projektem, w którym uczestniczymy jako część międzynarodowego konsorcjum, jest Hatedemics – inicjatywa podjęta z myślą o przeciwdziałaniu zarówno mowie nienawiści, jak i dezinformacji w internecie. Celem przedsięwzięcia jest zrozumienie mechanizmów prowadzących do eskalacji hejtu, a następnie – opracowanie narzędzia, które wspomoże identyfikację, monitorowanie i ograniczanie tych zjawisk w przestrzeni cyfrowej przy pomocy sztucznej inteligencji.
W ramach konsorcjum współpracuje ze sobą dwanaście różnych organizacji mających kompetencje z zakresu pracy, wykorzystywania i wdrażania algorytmów sztucznej inteligencji, fact-checkingu oraz ograniczania mowy nienawiści i hejtu. W tym roku udało nam się przeprowadzić serię spotkań (online i offline) z ekspertami i ekspertkami, wdrożyć i przetestować pilotażową wersję narzędzia oraz zaplanować dalsze aktywności podczas zebrania zorganizowanego w Mediolanie.
CEDMO
Od maja jesteśmy członkami Środkowoeuropejskiego hubu Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (CEDMO).
CEDMO to interdyscyplinarna sieć zrzeszająca niezależne organizacje factcheckingowe, naukowców i instytucje badawcze, które połączyły swoje siły na rzecz walki z dezinformacją w regionie Europy Środkowej. W ramach CEDMO przygotowujemy analizy factcheckingowe poświęcone tematyce międzynarodowej, prowadzimy działania edukacyjne, wspieramy pracę badawczą naukowców oraz monitorujemy unijne uregulowania prawne w zakresie walki z dezinformacją.
Konferencja z okazji 10-lecia Demagoga
Najważniejsze zostawiliśmy na koniec. W 2024 roku obchodziliśmy okrągłą, 10. rocznicę powstania Demagoga. Z tej okazji zorganizowaliśmy największą w Polsce konferencję poświęconą fact-checkingowi.
Wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce” zgromadziło około 150 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, naukowcy, nauczyciele i edukatorzy, dziennikarze, fact-checkerzy, przedstawiciele platform internetowych, a także byli i obecni członkowie Demagoga.
– Dziesięć lat temu weszliśmy na drogę walki o prawdę i nie była to droga łatwa. Nie mogliśmy przewidzieć, że z roku na rok poziom dezinformacji będzie wzrastał – mówiła na otwarciu konferencji Demagoga jego prezeska – Małgorzata Kilian-Grzegorczyk. Wspominała początki stowarzyszenia, które wówczas tworzyła grupa studentów i wolontariuszy marzących o tym, aby poprawić jakość debaty publicznej.
– Byliśmy wtedy nazywani „chirurgami debaty publicznej” i myślę, że to określenie z perspektywy czasu idealnie opisuje to, na czym polega praca fact-checkerów – dodała prezeska Demagoga.
W trakcie konferencji dyskutowaliśmy nie tylko o minionej dekadzie, lecz także o wyzwaniach, przed którymi stoimy. Wspólnie z innymi fact-checkerami zastanawialiśmy się nad kondycją mediów w kontekście ich sprawności w weryfikowaniu informacji, wraz z ekspertami i edukatorami rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać edukacja medialna w polskich szkołach. W trakcie panelu z przedstawicielami platform internetowych padły ważne pytania o odpowiedzialność Big Techu za przeciwdziałanie dezinformacji i innym szkodliwym treściom w przestrzeni cyfrowej.
Podczas konferencji zaprezentowaliśmy również najnowszy raport „Dezinformacja oczami Polaków 2024”. Czego możemy się dowiedzieć z jego treści? Aż 9 na 10 Polaków wierzy w jakąś fałszywą informację, a 79 proc. Polaków deklaruje, że spotkało się z dezinformacją.
Co nas czeka w 2025 roku?
Nasze wartości i związana z nimi idea fact-checkingu pozostały niezmienne przez 10 lat naszej pracy. Również w kolejnej dekadzie będą stanowić dla nas kompas wyznaczający kierunki działalności Stowarzyszenia Demagog.
Przed nami ważny rok – rok wyborów prezydenckich. Z uwagą będziemy się przyglądać kampanii wyborczej i analizować wypowiedzi kandydatów, śledząc ich obietnice i punktując fałsze.
Będziemy wytrwale zwalczać dezinformację. Będziemy ujawniać szkodliwą działalność szarlatanów medycznych i środowisk antyszczepionkowych, weryfikować klimatyczny negacjonizm, ostrzegać przed internetowymi oszustami, a także obalać prorosyjską propagandę na temat wojny w Ukrainie.
Niezmiennie obiecujemy pozostawać chirurgami debaty publicznej. Wiemy, że w dalszym ciągu daleka jest ona od naszych – i Waszych – oczekiwań. Wierzymy, że będziemy mogli ją naprawiać razem.
Od tego roku można nas wspierać poprzez przekazanie 1,5 proc. podatku. Taka pomoc buduje naszą niezależność i wspiera nas w codziennej walce z dezinformacją.
Dziękujemy, że jesteście z nami!
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter