Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Chorwaccy posłowie wyrzuceni z obrad za popieranie Putina? Fake news!
Posty na temat polityków zawierają fałszywe informacje.
Chorwaccy posłowie wyrzuceni z obrad za popieranie Putina? Fake news!
Posty na temat polityków zawierają fałszywe informacje.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, z których wynika, że z chorwackiego parlamentu wyrzucono posłów popierających Putina i pozbawiono ich immunitetu.
- Chorwaccy posłowie, Ivan Sinčić i Ivan Pernar, zostali wyrzuceni z sali obrad w 2017 roku. Tematem trwającej wówczas debaty nie była polityka Putina, lecz odebranie immunitetu dwóm innym parlamentarzystom.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w sieci publikowane są fałszywe informacje związane z wojną. Część z nich popiera działania Kremla, ale publikowane są też nieprawdziwe treści niesprzyjające Rosjanom i Władimirowi Putinowi.
Na Facebooku pojawiły się doniesienia, zgodnie z którymi chorwaccy posłowie zostali pozbawieni immunitetu i wyrzuceni z parlamentu za popieranie Putina. Wpisy zostały opublikowane przez facebookowe fanpage’e, m.in. Prostozopolskiego i Blogpublika.com, oraz zwykłych użytkowników serwisu.
Na informację o wyrzuceniu posłów z chorwackiego parlamentu internauci zareagowali radością. „Brawo Chorwaci!!!!!!!!!!!!!!!” – napisał jeden z komentujących. „Nareszcie,Sejm wolny od Pi$$dzielców!” – skomentował inny internauta. Wśród reakcji na wpis publikowane są także gify, na których widoczne są brawa, uśmiechy i kciuki w górę, oznaczające poparcie dla wyrzucenia posłów popierających Putina z chorwackiego parlamentu.
Jeden z postów opowiada się za tym, by w Polsce zrobić „tak samo”, a więc pozbawić immunitetu i wyrzucić z parlamentu posłów i senatorów popierających działania Rosji w kwestii wojny w Ukrainie. To twierdzenie również spotkało się z entuzjazmem komentujących. „Tak powinno być u nas”, „Żeby tak u nas wreszcie ktoś zrobił porządek” – pisali.
Sytuacja wydarzyła się pięć lat temu
Jak ustalił portal Konkret24, zdarzenie przedstawione na zdjęciu miało miejsce naprawdę. Wyrzucenie posłów z siedziby Zgromadzenia Chorwackiego wydarzyło się jednak w styczniu 2017 roku i nie miało nic wspólnego z wojną w Ukrainie.
Fotografia zamieszczona w postach jest w rzeczywistości klatką z filmu sprzed pięciu lat (czas nagrania 01:24). Nagranie zostało w serwisie YouTube opatrzone opisem w języku rosyjskim o treści: „w Chorwacji posłowie popierający Putina zostali pozbawieni mandatów i wyrzuceni z parlamentu”. W filmie widać, jak dwóch mężczyzn jest wyprowadzanych z sali obrad przez ochroniarzy (czas nagrania 00:11).
Trwająca wówczas debata nie miała związku z Putinem. Obrady dotyczyły pozbawienia immunitetu dwóch innych posłów: Božo Petrova i Miro Bulja w celu wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego. Parlamentarzyści zostali pozwani za zniesławienie przez Tomislava Karamarkę, gdyż podczas kampanii wyborczej powiedzieli, że Karamarko odszedł ze stanowiska prezesa partii HDZ (Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej) z powodu czynów przestępczych.
Powodem wyrzucenia z sali nie było popieranie Putina
Z artykułu opublikowanego przez chorwacki portal Večernji list wynika, że posłowie wyprowadzeni z sali obrad to Ivan Sinčić i Ivan Pernar. Pierwszemu z nich został odebrany głos za nietrzymanie się tematu debaty, co nie spodobało się drugiemu posłowi, który zareagował krzykami w stronę marszałka. Z powodu zakłócania obrad obaj mężczyźni zostali poproszeni o opuszczenie sali, a po ich odmowie, zostali wyniesieni siłą.
Jak donosi Konkret24, nie ma potwierdzenia na to, że Sinčića i Pernara pozbawiono immunitetu, jak stwierdzono w postach. Chorwackie przekazy prasowe informowały w 2016 roku, że Pernara pozbawiono immunitetu, jednak wynikało to z zupełnie innego powodu. Immunitet uchylono mu za malowanie graffiti. Pernar napisał na ścianie „Živi zid”, co jest nazwą partii politycznej, do której wówczas należał.
Podsumowanie
Wyprowadzenie chorwackich posłów z sali obrad w rzeczywistości miało miejsce w 2017 roku i nie było związane z popieraniem przez nich działań Putina. Zawsze warto sprawdzić wiarygodność informacji, nawet jeśli dany przekaz wywołuje pozytywne emocje. Nieprawdziwe treści mogą mieć różne oblicza.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter