Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy Owsiak ma wille w Polsce i Hiszpanii? Sprawdzamy
„Posiadłość Owsiaka na bogato” – tak w mediach społecznościowych opisano doniesienia o tym, że Jerzy Owsiak ma luksusowe domy w Polsce i w Hiszpanii. Sprawdzamy, czy szef fundacji WOŚP rzeczywiście jest ich właścicielem.

Pexels / TikTok / Ralf Lotys / Wikimedia commons / https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ / Modyfikacje: Demagog
Czy Owsiak ma wille w Polsce i Hiszpanii? Sprawdzamy
„Posiadłość Owsiaka na bogato” – tak w mediach społecznościowych opisano doniesienia o tym, że Jerzy Owsiak ma luksusowe domy w Polsce i w Hiszpanii. Sprawdzamy, czy szef fundacji WOŚP rzeczywiście jest ich właścicielem.
Analiza w pigułce
- Na Facebooku i na TikToku opublikowano nagrania (1, 2, 3), w których pokazano posiadłości rzekomo należące do Jerzego Owsiaka.
- Żadne źródła nie potwierdzają, że domy są własnością prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).
- Pierwsza z przedstawionych nieruchomości to jeden z najbardziej prestiżowych budynków w hiszpańskiej Marbelli. Brak jest jednak jakichkolwiek informacji, aby miał on należeć do Jerzego Owsiaka. Także biuro prasowe fundacji zaprzeczyło, jakoby Owsiak posiadał willę w Hiszpanii.
- Druga zaprezentowana nieruchomość to Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn, należący do spółki, w której WOŚP ma 100 proc. udziałów (s. 7). W tym ośrodku fundacja przeprowadza spotkania i szkolenia.
W niedzielę 26 stycznia odbył się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Wydarzenie to stało się okazją do rozpowszechniania fałszywych informacji – zarówno na temat fundacji, jak i Jerzego Owsiaka, jej prezesa. Niektóre z narracji na ten temat zweryfikowaliśmy już w naszych tekstach (np. 1, 2).
W tym dniu na Facebooku i na TikToku opublikowano nagrania (1, 2), w których twierdzono, że Jerzy Owsiak posiada willę w Hiszpanii. Widoczny jest w nich (1, 2) napis [pisownia oryginalna]: „To już lekka przesada kolejna willa owsika w hiszpanii”.
Na Tiktoku opublikowano również inny film, w którym donoszono o rzekomej rezydencji Owsiaka. „Na bogato” – głosi podpis w materiale.
Komentarze pod tym nagraniem sugerują, że część użytkowników uwierzyła w to, że prezentowany dom należy do Jurka Owsiaka. Jedna z osób napisała w komentarzu pod filmem [pisownia oryginalna]: „za nasze pieniądze”. Inny użytkownik zapytał [pisownia oryginalna]: „Gdzie CBŚ CBA urząd skarbowy parodia”.
Sprawdzamy więc, czy któraś z opisywanych nieruchomości należy do Jerzego Owsiaka.
Willa w hiszpańskiej Marbelli
Budynek przedstawiony na zdjęciu dołączonym do postów (1, 2) o willi w Hiszpanii to Villa Ricotta, zlokalizowana w Sierra Blanca, niedaleko hiszpańskiej Marbelli. Nieruchomość wycenioną na 40 mln euro sprzedano w 2021 roku. O jej nowym właścicielu wiadomo niewiele.
Jeden z hiszpańskich portali poinformował, że jest on europejskiego pochodzenia, a zakupiona posiadłość będzie jego drugim miejscem zamieszkania. W dostępnych źródłach nie ma żadnych informacji o tym, że budynek zakupił Jerzy Owsiak.
Pytanie o to, czy szef WOŚP posiada dom w Hiszpanii, skierowaliśmy do biura prasowego fundacji. Rzeczniczka prasowa WOŚP zaprzeczyła tym doniesieniom.
„Jerzy Owsiak nie posiada willi w Hiszpanii”.
Nie rezydencja, a ośrodek szkoleniowy
Także drugi z budynków, opisywanych w mediach społecznościowych jako posiadłość Jerzego Owsiaka, nie należy do niego. Przedstawiona nieruchomość to Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn, w którym od 2003 roku mieści się Uniwersytet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Budynek należy do firmy Złoty Melon, w której WOŚP posiada 100 proc. udziałów (s. 7).
W ośrodku są realizowane szkolenia, m.in. z zakresu pracy instruktora z grupą czy pierwszej pomocy. Tym samym jest wypełniany jeden z celów statutowych fundacji WOŚP (par. 9 ust. 1 pkt 8). W budynku mieści się również główna baza logistyczna Pokojowego Patrolu, czyli zespołu całorocznych wolontariuszy fundacji.
Ten przykład dezinformacji opisywaliśmy już na naszej stronie cztery lata temu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter