Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Finansowy sukces pracownicy Orlenu? To próba oszustwa
Na Facebooku pojawił się post zawierający link do tekstu o rzekomym sukcesie finansowym pracownicy stacji Orlen. Zawarty w poście link przekierowuje jednak na stronę dotyczącą sprzętu muzycznego, zawierającą formularz kontaktowy.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Finansowy sukces pracownicy Orlenu? To próba oszustwa
Na Facebooku pojawił się post zawierający link do tekstu o rzekomym sukcesie finansowym pracownicy stacji Orlen. Zawarty w poście link przekierowuje jednak na stronę dotyczącą sprzętu muzycznego, zawierającą formularz kontaktowy.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na jednej z grup facebookowych pojawił się post z dopiskiem [pisownia oryginalna]: „Niezwykłe! Ta młoda kobieta, która zaczęła od pracy na stacji benzynowej, teraz ma bogactwo, o którym inni mogą tylko pomarzyć. To mnie zadziwia!”. Do posta dołączono link do artykułu oraz zdjęcie przedstawiające stację benzynową Orlen, luksusowy dom oraz twarz kobiety.
- Podobny post (różniący się tylko nazwą miejscowości, w której miało dojść do zdarzenia) znaleźliśmy na innej grupie facebookowej. Ponadto budynek widoczny na zdjęciu to projekt domu oferowany na jednej ze stron internetowych, a nie mieszkanie pracownicy stacji benzynowej.
- Link zawarty w poście przekierowuje do strony, która zawiera formularz kontaktowy. To kolejny scam, w którym użyto nazwy spółki Orlen oraz przedstawiono rzekomo prawdziwą historię pracownicy stacji.
Zdarza się, że internetowi oszuści wymyślają nieprawdziwe historie, które mają nas zachęcić do kliknięcia linku z sensacyjnym tytułem. Jeden z nich dotyczył informacji o zaginięciu dziewczynki.
W ostatnim czasie na Facebooku pojawił się wpis dotyczący pracownicy Orlenu, która rzekomo „nie musi pracować do końca życia”. Jej finansowy sukces miał rozpocząć się od pracy na stacji benzynowej spółki Orlen. Identyczny post znaleźliśmy na innej grupie facebookowej – różni się tylko nazwą miejscowości, w której miało dojść do zdarzenia.
Informacja o pracownicy Orlenu pojawiła się w internecie już wcześniej
Rok temu opisywaliśmy podobną historię: na Facebooku pojawiły się posty o młodej pracownicy Orlenu, która również rzekomo wzbogaciła się w szybkim czasie.
Strony zawierały linki do fałszywej platformy inwestycyjnej, na której zachęcano do podania danych kontaktowych.
Niemalże identyczny przykład opisywano na stronie dobreprogramy.pl – posłużono się tą samą grafiką, jednak historię przedstawiono w inny sposób.
Co się stanie, gdy klikniemy podejrzany link?
Opisana w poście historia o szybkim wzbogaceniu ma zachęcić internautów do kliknięcia linku – w celu poznania szczegółów. Jeżeli natkniesz się na sensacyjne doniesienia, zachowaj szczególną ostrożność i nie klikaj linków z niesprawdzonych źródeł.
By podejrzeć zawartość w bezpieczny sposób, skorzystaj z darmowych narzędzi internetowych, np. serwisów archiwizujących zawartość strony (np. web.archive.org) czy z wirtualnej przeglądarki (np. browserling). Dodatkowo dokładnie przyjrzyj się linkowi i sprawdź, czy jest zweryfikowany przez ekspertów: możesz sprawdzić podejrzany adres na stronie CERT Polska.
Dzięki wykorzystaniu wirtualnej przeglądarki sprawdziliśmy, co się stanie po kliknięciu linku podanego w omawianym poście. Zostajemy przekierowani na stronę oferującą „profesjonalne usługi w zakresie produkcji muzycznej”. Nie pojawia się na niej informacja o finansowych sukcesach pracownicy Orlenu, tylko niepowiązane tematycznie treści na stronie firmy QBZCRY. Jak opisywaliśmy w jednej z naszych analiz, może być to sygnał, że mamy do czynienia ze scamem.
Warto przyjrzeć się również danym rzekomej firmy na stronie. Nieistniejąca ulica we Wrocławiu oraz dziesięciocyfrowy numer telefonu wskazują na to, że witryna jest podejrzana i nie należy do firmy z Wrocławia.

Fot. Browserling.com
Na dole strony pojawia się formularz kontaktowy wyglądający podobnie do tych, które możemy znaleźć na stronach wiarygodnych źródeł. Zawiera miejsce na imię i na adres e-mail. Mamy również możliwość zamówienia subskrypcji biuletynu firmy QBZCRY poprzez pozostawienie adresu mailowego. Ze względu na to, że strona jest podejrzana, takie działania mogą powodować wykorzystywanie naszych danych w niepożądany sposób.

Fot. Browserling.com
Jak już pisaliśmy, podobny post znaleźliśmy na innej grupie facebookowej. Po kliknięciu linku do artykułu połączenie sieciowe uprzedza, że zawartość jest niebezpieczna.

Fot. Browserling.com
Orlen po raz kolejny zostaje wykorzystany przez internetowych oszustów
Spółka Orlen już wcześniej była wykorzystywana w próbach wyłudzenia. W naszym artykule opisywaliśmy, jak firma Orlen padła ofiarą fałszywej informacji o dodawaniu do hot-dogów mąki ze świerszczy. W kwietniu 2023 roku nazwa słynnej stacji benzynowej pojawiła się również w nieprawdziwych informacjach, które wyjaśnialiśmy (dotyczyły one rzekomych przestępstw popełnianych przez cudzoziemców w Płocku).
Koncern Orlen już kilkukrotnie ostrzegał przed nieprawdziwymi informacjami i przed bezprawnym wykorzystywaniem nazwy firmy po to, aby internauci klikali w podejrzane linki. Dementował również fałszywe doniesienia, m.in. o gwarantowanych szybkich wynagrodzeniach po inwestowaniu w akcje spółki.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter