Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Flagi w Auschwitz – co symbolizują i skąd się wzięły? Wyjaśniamy
Dlaczego w muzeum Auschwitz-Birkenau wiszą biało-niebieskie flagi? W analizie przyglądamy się ich znaczeniu.

fot. Pexels / TikTok / Modyfikacja: Demagog
Flagi w Auschwitz – co symbolizują i skąd się wzięły? Wyjaśniamy
Dlaczego w muzeum Auschwitz-Birkenau wiszą biało-niebieskie flagi? W analizie przyglądamy się ich znaczeniu.
ANALIZA W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych opublikowano nagranie (1, 2, 3), na którym uwieczniono wejście na teren Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ponad bramą, na masztach, powiewały biało-niebieskie flagi w paski. Niektórzy użytkownicy pytali: „Gdzie się podziały polskie flagi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz w Oświęcimiu?”. W komentarzach pod wpisami (1, 2, 3) pojawiły się spekulacje, że mogą to być flagi Izraela.
- Flagi widoczne w filmie nie reprezentują żadnego państwa. Jak wyjaśnili przedstawiciele Muzeum Auschwitz w komentarzu dla Demagoga: „to wzór obozowego pasiaka, który jest symbolem wszystkich więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz”.
27 stycznia br. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji w Miejscu Pamięci zorganizowano uroczystości, na które przybyli ocalali więźniowie oraz liczne delegacje przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych. Nie obyło się jednak bez informacji wprowadzających w błąd, które pojawiły się w mediach społecznościowych.
Na TikToku, na Facebooku i w serwisie X popularność zdobyło nagranie, w którym pokazano wejście na teren byłego obozu. Film zdobył sporą popularność zwłaszcza na TikToku. Jeden z wpisów polubiono ponad 3 tys. razy i pozostawiono pod nim 800 komentarzy. W chwili publikacji tej analizy materiał nie jest już dostępny, ale można znaleźć jego kopię.
Na masztach stojących obok ogrodzenia widniały biało-niebieskie flagi w paski. „Gdzie się podziały polskie flagi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz w Oświęcimiu? Przecież tam również zginęli Polacy” – spytano w opisie jednego z postów.
W komentarzach w serwisie X użytkownicy wyrazili oburzenie z faktu, że przed wejściem na teren Miejsca Pamięci nie ma polskich barw [pisownia oryginalna]: „Pamięć o Polakach, którzy w większości tam zginęli, jest zaorywana”, „Polska już się nie liczy. Polski już nie ma”. Niektórzy wprost wskazywali, że widoczna na nagraniu flaga należy do Izraela [pisownia oryginalna]: „Żydzi przejęli obóz i tam rządzą”, „Po przejęciu Gazy Żydzi po kawałku przejmują Polskę” lub „Nie no przeciez zydkom tylko i ukrom sie oddaje hold”.
To nie flaga Izraela, tylko symbol upamiętniający więźniów Auschwitz
Wbrew głosom internautów, flagi widoczne na omawianym nagraniu nie mają nic wspólnego z żadnym krajem. Nie należą do Izraela ani do żadnego innego państwa. O komentarz w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odpowiedzi udzielił nam Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum, który wskazał, jakie jest prawdziwe znaczenie biało-niebieskich flag:
„Na masztach znajdują się flagi w biało-niebieskie pasy – jest to wzór obozowego pasiaka, który jest symbolem wszystkich więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Takie flagi znajdują się na masztach podczas rocznicy wyzwolenia, bowiem jest to dzień, w którym wspominamy wszystkie ofiary obozu”.
Przedstawiciel muzeum zaznaczył również, że „w rocznicę 14 czerwca – pierwszej deportacji Polaków – na masztach jest flaga biało-czerwona”.
Obce flagi wywieszane na terenie muzeum? To powracający fake news
W przeszłości przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau już kilkukrotnie obalali fałszywe informacje dotyczące flag wywieszanych na masztach obozu. Przykładowo: w 2018 i 2019 roku sieć obiegły nieprawdziwe doniesienia, jakoby na teren muzeum nie można było wnosić polskich flag. Taki zakaz jednak nigdy nie istniał. Zgodnie z regulaminem obiektu, ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających zakazano wyłącznie wnoszenia flag na drzewcach.
Z kolei w 2022 roku na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odniesiono się do kolejnych fake newsów krążących wokół historii obiektu. Wyjaśniono wtedy pochodzenie symbolu biało-niebieskiej flagi:
„W Miejscu Pamięci Auschwitz na masztach reprezentacyjnych używana jest flaga w biało-niebieskie pasy upamiętniająca wszystkich więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Wiele lat tamu używana była flaga z czerwonym trójkątem (oznaczenie więźniów politycznych). Ze względu jednak na to, że w Auschwitz ginęli więźniowie różnych kategorii, postanowiono używać flagi bez symbolu jednej kategorii więźniarskiej, po to, aby oddać hołd wszystkim ofiarom”.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter