Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Gatunek wilka strasznego przywrócony do życia? Sprawdzamy, czy to prawda
W mediach na całym świecie pojawiła się informacja, że firma Colossal Biosciences „wskrzesiła” gatunek wilka strasznego, który wymarł ponad 10 tys. lat temu. Czy to naprawdę przełomowa chwila dla nauki? W analizie przyglądamy się tym doniesieniom.

fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Gatunek wilka strasznego przywrócony do życia? Sprawdzamy, czy to prawda
W mediach na całym świecie pojawiła się informacja, że firma Colossal Biosciences „wskrzesiła” gatunek wilka strasznego, który wymarł ponad 10 tys. lat temu. Czy to naprawdę przełomowa chwila dla nauki? W analizie przyglądamy się tym doniesieniom.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych (1, 2, 3) oraz w najpopularniejszych magazynach na świecie (1, 2) pojawiały się doniesienia, że amerykańska firma biotechnologiczna Colossal Biosciences odtworzyła wymarły gatunek wilka strasznego, który żył w epoce plejstocenu – ponad 10 tys. lat temu.
- Doniesienia rozpowszechniane w sieci mają niepełny kontekst. Eksperci (1, 2, 3) podważają informacje przekazane przez firmę Colossal Biosciences i twierdzą, że zwierzę stworzone przez nią genetycznie nie jest tym wilkiem strasznym, który żył 10 tys. lat temu. Niektórzy naukowcy mówią nawet, że jest to hybryda posiadająca część genów prehistorycznego drapieżnika.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W mediach społecznościowych (1, 2, 3) pojawiły się doniesienia, że firma Colossal Bioscences ogłosiła odtworzenie wymarłego gatunku wilka strasznego (Aenocyon dirus) po ponad 10 tys. latach od jego wyginięcia.
W jednym z postów na Facebooku czytamy [pisownia oryginalna]: „Wilkory sprzed 10 000 lat ożyły. […] Firma biotechnologiczna Colossal Biosciences ogłosiła odtworzenie wymarłego wilka strasznego (Canis dirus) po ponad 10 000 latach od jego wyginięcia. Naukowcy wykorzystali DNA z 13 000-letniego zęba i 72 000-letniej czaszki, aby zidentyfikować kluczowe różnice genetyczne między wilkiem strasznym a jego najbliższym żyjącym krewnym, wilkiem szarym. Następnie, za pomocą technik edycji genów, wprowadzili te cechy do komórek wilka szarego. Po implantacji zmodyfikowanych jąder komórkowych do surogatek psów urodziły się trzy zdrowe szczenięta wilka strasznego: Romulus, Remus i Khaleesi”.
Informacja zyskała sporą popularność – głównie dzięki okładkowemu artykułowi amerykańskiego tygodnika „Time”.
Czy inżynieria genetyczna naprawdę przywróciła wilka strasznego do życia? Naukowcy nie są pewni
Krótki klip opublikowany przez firmę Colossal Biosciences ma przedstawiać przywracanie do środowiska wilka strasznego. Gatunek wyginął ponad 10 tys. lat temu. DNA miało zostać pozyskane z zęba liczącego 13 tys. lat, który znaleziono w Sheridan Pit w stanie Ohio, oraz z liczącej 72 tys. lat kości ucha odkopanej w American Falls w stanie Idaho. Zmodyfikowane komórki wilka strasznego i szarego zostały wszczepione do macic dużych psów gończych.
Autorytety naukowe (1, 2, 3) nie zgadzają się z twierdzeniem, że niedawno urodzone trzy zwierzaki to „wskrzeszone” prehistoryczne wilki straszne. Według dr. hab. Roberta Mysłajka stworzenie, które powstało na skutek działań firmy Colossal Biosciences, to hybryda kilku gatunków. Tygodnik naukowy New Scientist również zaprzecza, by gatunek wilka strasznego został przywrócony do życia.
„Firma Colossal Biosciences nie odtworzyła wilka strasznego. Doprowadziła tylko do tego, że suka psa domowego urodziła zwierzę, które posiada genom wilka szarego i niewielką liczbę genów edytowanych na podobieństwo wymarłego kilkanaście tysięcy lat temu wilka strasznego. Nie jest to więc dire wolf, tylko rodzaj genetycznej hybrydy”.
Wilk straszny – antyczny drapieżnik oraz wilkor z „Gry o Tron”
Wilk straszny (Aenocyon dirus) żył w epoce plejstocenu. W porównaniu do współczesnego wilka szarego (Canis lupus) wilk straszny cechował się większym rozmiarem ciała, masywniejszą budową czaszki, mniejszą objętością mózgowia oraz relatywnie delikatniejszymi kończynami.
Przez wiele lat sądzono, że wilki straszne były spokrewnione z wilkami szarymi. Przełomowe badania, których wyniki opublikowano w 2021 roku na łamach magazynu „Nature”, podważyły jednak tę teorię. Naukowcom udało się wyizolować i dokładnie zbadać DNA z kilku dobrze zachowanych skamieniałości, co pozwoliło ustalić, że linia ewolucyjna wilków strasznych oddzieliła się od przodków wilków szarych, kojotów i psów domowych około 5,7 miliona lat temu.
Postać wilka strasznego stała się popularna w mass mediach dzięki książce George’a R. R. Martina „Gra o Tron”, która później została adaptowana na hitowy serial. Prehistoryczne drapieżniki nazywano tam „wilkorami”. Były to zwierzęta znajdujące się w herbie rodu Starków — jednej z głównych rodzin opisywanych w powieści.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter