Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Jacques Attali nie wypowiedział tych słów dot. pandemii i eutanazji
Jacques Attali nigdy nie wypowiedział przypisywanych mu słów.
Jacques Attali nie wypowiedział tych słów dot. pandemii i eutanazji
Jacques Attali nigdy nie wypowiedział przypisywanych mu słów.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku opublikowano film, w którym stwierdzono, że Jacques Attali przyznał, że pandemia COVID-19 została zaplanowana.
- W rzeczywistości mężczyzna nie wypowiedział przypisywanych mu słów. Fragmenty jego wypowiedzi zostały wyrwane z kontekstu, a część cytatu całkowicie zmyślono.
Co jakiś czas w sieci pojawiają się posty, w których zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że pandemia koronowirusa została zaplanowana w celu depopulacji ludności. O wywołanie pandemii byli już oskarżani: WHO, Bill Gates oraz Światowe Forum Ekonomiczne. W świetle teorii spiskowych koronawirus ma być również wynikiem spisku globalnych elit.
Ostatnio na Facebooku pojawiło się nagranie, z którego wynika, że pandemia została zaplanowana w celu depopulacji ludności. Jako dowód przedstawiono słowa przypisywane Jacques’owi Attaliemu, doradcy prezydenta Francji François Mitterranda.
Film opiera się w dużej mierze na przedstawieniu rzekomej wypowiedzi Attaliego w języku niemieckim i na przetłumaczeniu jej przez narratora na język polski.
Wypowiedź narratora w filmie brzmi:
„W przyszłości będzie chodziło o to, aby znaleźć drogę zredukowania populacji. Zaczniemy ze starymi, gdyż kiedy przekroczą 60 lub 65 rok swojego życia, ci ludzie wtedy żyją dłużej, niż byli produktywni, a to dla społeczeństwa jest za kosztowe. Następnie zabierzmy się za słabszych i tych nicponi, którzy społeczeństwu nie pomagają (…) Eutanazja będzie musiała być bardzo ważnymi instrumentem we wszystkich przypadkach naszej przyszłości.
Oczywiście, że nie będziemy w stanie ludzi egzekutować lub stwarzać obozy. Będziemy ich się pozbywać i wmówimy im, że to dla ich dobra będzie, gdyż przeludnienie jest za drogie i nieprzydatne. Też dla sytuacji socjalnej jest to o wiele lepiej, jeżeli ludzka maszyna raptem zostanie, niż jeżeli ma się powoli pogarszać.
(…) Coś znajdziemy lub coś spowodujemy, jak pandemia, która będzie wycelowana na niektórych ludzi, prawdziwy lub nieprawdziwy kryzys gospodarczy wirusa. (…) Słabi upadną, a strachliwi, głupi będą w to wierzyć i poddadzą się leczeniom. My zadbamy, aby otrzymali leczenie – leczenie, które będzie rozwiązaniem. Wybór idiotów załatwi się sam. Sami pójdą do rzeźni”.
Kim jest Jacques Attali?
Jacques Attali jest francuskim ekonomistą, socjologiem i pisarzem. Przez 10 lat pełnił funkcję doradcy francuskiego prezydenta François Mitterranda. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Jacques’a Attaliego, jest on autorem ponad 80 książek. Obecnie współpracuje z ekonomicznym dziennikiem „Les Echos”.
Prawdziwa wypowiedź Attaliego nie zawiera słów o „zaplanowanej pandemii”
Niemieckojęzyczne napisy zostały w filmie przetłumaczone niemal poprawnie – z błędami językowymi, ale ich sens został zachowany. Jednak słowa przypisywane Attaliemu nigdy nie zostały przez niego wypowiedziane.
To nie pierwszy raz, kiedy użytkownicy mediów społecznościowych przypisują Attaliemu wypowiedź na temat zaplanowanej pandemii. Inne przekazy informowały, że słowa Jacques’a Attaliego o planach depopulacji ludności pochodzą z książki Michela Salomona „L’avenir de la vie”, która ukazała się w 1981 roku. Książka składa się z wywiadów z osiemnastoma naukowcami, wśród nich właśnie z Attalim.
Cytat przypisywany Attaliemu nie padł w tej publikacji. Nie ma również wiarygodnych dowodów na to, że mężczyzna kiedykolwiek wypowiedział te słowa.
Fragmenty wypowiedzi zostały wyrwane z kontekstu w celu udowodnienia fałszywych twierdzeń
Jak informuje francuska agencja prasowa AFP Factuel, w książce Salomona można znaleźć nieco podobny cytat będący reakcją na pytanie: „Czy jest możliwe i pożądane życie przez 120 lat?”. Odpowiedź Attaliego brzmi:
„(…) jak człowiek przekroczy 60/65 lat, to żyje dłużej, niż produkuje, a potem drogo kosztuje społeczeństwo. Dlatego uważam, że w samej logice społeczeństwa przemysłowego celem nie będzie już wydłużanie oczekiwanej długości życia, ale zapewnienie, aby ludzie żyli w danym okresie jak najlepiej, ale w taki sposób, aby wydatki na zdrowie były jak najmniejsze pod względem kosztów dla społeczności”.
Jacques Attali w „L’avenir de la vie” Michela Salomona
Attali stwierdza, że człowiek w wieku emerytalnym nie jest już tak produktywny jak wcześniej, jednak wypowiedź ta w żadnej mierze nie popiera eutanazji tych osób. Nieco dalej w książce znajduje się wypowiedź Attaliego o treści: „rzeczywiście, z punktu widzenia społeczeństwa, o wiele lepiej jest, aby ludzka maszyna zatrzymała się nagle, niż stopniowo się pogarszała”.
Zdanie to znalazło się w przypisywanym mu w poście cytacie, jednak wykorzystano je w błędnym kontekście. Attali mówił o kosztach utrzymania i leczenia starszych, schorowanych osób. W żadnym wypadku nie było to wytłumaczenie celowo zaplanowanej depopulacji, jak to zostało przedstawione we wpisie.
Odpowiedź Attaliego na bezpośrednie pytanie o eutanazję
W książce Salomona to dziennikarz inicjuje temat eutanazji, zadając Attaliemu pytanie o to, czy „przyszły świat, »liberalny « czy »socjalistyczny«, będzie potrzebował moralności »biologicznej«, by stworzyć sobie np. etykę klonowania czy eutanazji”. Odpowiedź Attaliego brzmi:
„Eutanazja będzie we wszystkich przypadkach jednym z podstawowych instrumentów naszych przyszłych społeczeństw. W logice socjalistycznej, po pierwsze, problem przedstawia się następująco: logika socjalistyczna to wolność, a fundamentalna wolność to samobójstwo (…). W społeczeństwie kapitalistycznym pojawią się i staną się powszechną praktyką maszyny do zabijania […] gdy jest ono zbyt nie do zniesienia lub zbyt kosztowne ekonomicznie. Dlatego myślę, że eutanazja, czy jako wartość wolności, czy jako towar, będzie jedną z reguł przyszłego społeczeństwa”.
Jacques Attali w „L’avenir de la vie” Michela Salomona
Attali snuje pewną wizję przyszłości, nie opowiada się jednak jako jej zwolennik. Sam intelektualista – po oskarżeniach, że popiera eutanazję – tłumaczył, że zarzuca mu się to, „co tak naprawdę tylko przewiduje i co potępia”.
Attali nigdy nie wypowiedział słów o pozbywaniu się „słabych” i „głupich”
Narrator w nagraniu przypisuje Attaliemu słowa: „coś znajdziemy lub coś spowodujemy, jak pandemia, która będzie wycelowana na niektórych ludzi” (czas nagrania 1:34). Chodzi o rzekomo zaplanowane pozbywanie się „słabych” i „głupich”.
Z innych przekazów na ten temat wynika, że słowa te, rzekomo autorstwa Attaliego, pochodzą z jego książki pt. „Krótka historia przyszłości”. Portal AFP Sprawdzam przejrzał publikację w poszukiwaniu cytowanych w filmie słów. Nie znalazł podobnego cytatu.
Attali zaprzeczył, że popiera eutanazję
Dziennikarze AFP Factuel zwrócili się do samego Attaliego z prośbą o komentarz w sprawie przypisywanego mu cytatu. Zapytanie dotyczyło co prawda innej udostępnianej wówczas wypowiedzi, jednak jest ona bliźniaczo podobna do słów traktowanych jak te rzekomego autorstwa Attaliego w poście. Przekazał on, że:
„Ten tekst jest całkowicie wymyślony (…) W żaden sposób nie jest zbliżony do pierwotnego tekstu. To tak, jakby powiedzieć, że napisałem »Mein Kampf«”.
Jacques Attali w wypowiedzi dla AFP Factuel
Również francuski dziennik „Libération” skontaktował się z Attalim w celu wyjaśnienia przypisywanych mu słów. Mężczyzna stwierdził, że wygrał wszystkie procesy sądowe o zniesławienie przeciwko tym, którzy oskarżyli go o popieranie eutanazji.
Fragmentowi wykładu Attaliego przypisano błędne znaczenie
Pod koniec filmu udostępnionego w analizowanym poście pojawia się nagranie, na którym widoczny jest Attali (czas nagrania: 8:52). To fragment wykładu intelektualisty, zatytułowanego „The World in 2035: hyperconflict or global renaissance?” (z ang. „Świat w 2035: hiperkonflikt czy globalny renesans?”), który wygłosił on na Uniwersytecie Nazarbajewa.
W trakcie wykładu Attali omówił kluczowe trendy, które jego zdaniem będą kształtować świat przez najbliższe 20 lat. Opowiadał m.in. o katastrofie klimatycznej, zagrożeniach konfliktami i procesach globalizacji.
W poście wypowiedź Attaliego została przedstawiona w taki sposób, jakby planował on wojnę, „w której zabijemy może miliard lub dwa miliardy ludzi, co jest dużo, ale nie zniszczy ludzkości” (czas nagrania: 8:52).
Wykorzystany we wpisie fragment wykładu to wyrwany z kontekstu moment, w którym Attali stwierdza, że wysoki poziom rozwoju społeczeństwa niesie za sobą ryzyko spadku tempa tego rozwoju i porównuje realia z początku XX wieku do obecnej sytuacji na świecie (czas nagrania 40:55).
Pandemia przedstawiana w celu zaplanowanej depopulacji to element dezinformacji
Przekazy, w świetle których pandemia COVID-19 jest wynikiem planu służącego depopulacji ludności świata, pojawiają się niemal od początku jej trwania. Wiele przykładów takich dezinformujących narracji analizowaliśmy w naszych tekstach.
Według zwolenników teorii spiskowych pandemia ma być wynikiem działań globalnych elit, które za ich pomocą chcą doprowadzić do zmniejszenia populacji i przejęcia kontroli nad światem. Spisek elit nierzadko jest łączony z teorią „Wielkiego resetu”, zgodnie z którą elity te dążą do zniesienia kapitalizmu, przejęcia kontroli nad światem i stworzenia tzw. Nowego Światowego Porządku. Ma im to umożliwić wywołana przez nich pandemia.
Podsumowanie
Znaczna część cytatu przypisywanego Attaliemu została całkowicie wymyślona, a część, którą faktycznie powiedział doradca François Mitterranda, wyrwano z kontekstu i wykorzystano jako dowód słuszności teorii spiskowej. Przypadek cytatu przypisywanego Attaliemu pokazuje, że nie warto wierzyć informacjom zamieszczanym przez anonimowe konta w mediach społecznościowych, nawet w formie wypowiedzi znanej osoby, na autorytet której autor powołuje się we wpisie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter