Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie, szczepionki przeciw COVID-19 nie prowadzą do niepłodności
Fałszywe informacje Rogera Hodkinsona na temat szczepionek przeciw COVID-19.
Nie, szczepionki przeciw COVID-19 nie prowadzą do niepłodności
Fałszywe informacje Rogera Hodkinsona na temat szczepionek przeciw COVID-19.
Fałszywa teoria na temat negatywnego wpływu szczepień przeciw COVID-19 na płodność cały czas zyskuje szerokie grono zwolenników, mimo że naukowcy w swoich badaniach wielokrotnie wykazali, że taka zależność nie zachodzi. Co jakiś czas zwolennicy teorii spiskowych odtwarzają nieprawdziwe informacje, przedstawiając je jako „nowe” i „rewolucyjne” odkrycia w tym zakresie, przez co teoria ta wciąż odżywa na nowo.
Takie treści pojawiły się niedawno na blogu kancelarii Lega Artis, który w ostatnim czasie słynie z powielania z zagranicznych portali nieprawdziwych informacji na temat szczepień przeciw COVID-19. W tym przypadku powołano się na dr. Hodkinsona, który miał przekonywać, że szczepionki przeciw COVID-19 doprowadzą do niepłodności. Treści te zaczerpnięto (a w zasadzie przekopiowano po automatycznym tłumaczeniu) wprost ze strony naturalnews.com – znanego portalu antyszczepionkowego.
Podobne informacje przekazywane są za pośrednictwem grafik publikowanych na profilach i grupach na Facebooku: „białka kolczaste spowodują utratę płodności u wszystkich mężczyzn” – o czym ma ostrzegać dr Roger Hodkinson z Western Medical Assessments. „W świecie, w którym żyjemy, liczba plemników spadła o 40 procent w ciągu ostatnich 10 lub 20 lat. Ogromny niewytłumaczalny spadek liczby plemników. Nie potrzebujemy dodatkowych uderzeń w męską płodność” – czytamy dalej.
Internauci, którzy komentowali słowa dr. Rogera Hodkinsona, pisali: „Ludobójstwo w białych rękawiczkach”, „Koszmar, mam nadzieję, że rodzice nie zrobią tego swoim dzieciom, może chociaż dzieci uda się ochronić”, „W przyszłości będzie prowadziło do wielu patologi i depresji o ile osoby zaszczypniete w ogóle przeżyją…”.
Kim jest dr Roger Hodkinson? Lekarz, który krytykuje szczepionki przeciw COVID-19 i środki dystansowania
Dr Roger Hodkinson uzyskał certyfikat w dziedzinie patologii w Royal College of Physicians and Surgeons w Ottawie w 1976 roku. W listopadzie 2020 roku zasłynął w sieci po wystąpieniu na konferencji komisji rady miejskiej Edmonton w prowincji Alberta w Kanadzie, podczas którego stwierdził, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to oszustwo (przyglądaliśmy się tej wypowiedzi w naszej analizie pt. „Oszustwo COVID-19? Doniesienia dr. Hodkinsona są niezgodne z prawdą”).
Przypisywana przy nazwisku lekarza Western Medical Assessments to nie żadna instytucja, lecz firma założona przez Rogera Hodkinsona, w której zajmuje się „niezależnymi badaniami lekarskimi” i świadczeniem innych usług. Na swoich stronach Hodkinson podaje także, że był patologiem w Misericordia Hospital. Jednak – jak czytamy w tweecie na oficjalnym profilu Służby Zdrowia w Albercie (AHS), do której należy wspomniana placówka – doktor nie ma formalnych powiązań z AHS i nie jest tam zatrudniony.
Szczepionki przeciw COVID-19 nie są zagrożeniem dla płodności mężczyzn i kobiet
Zdaniem Rogera Hodkinsona szczepionki przeciw COVID-19 nie zostały przebadane w należyty sposób. Jest to fałszywa informacja, ponieważ szczepionki przeciw COVID-19 przeszły przez wszystkie wymagane badania kliniczne, które potwierdziły ich skuteczność i bezpieczeństwo, co wyjaśniamy szczegółowo w naszym raporcie „Cała prawda o szczepieniach na COVID-19”. Zdaniem Hodkinsona istnieje też „wystarczająco dużo dowodów”, aby potwierdzić negatywny wpływ szczepionek przeciw COVID-19 na płodność. Nie powołuje się jednak na konkretne badania. Jak do tej pory naukowcy nie wykazali, aby szczepionki wpływały w ten sposób zarówno na kobiety, jak i mężczyzn.
Czym jest wspomniane przez Hodkinsona białko kolca wirusa? Na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2 znajduje się białko S, które w kontakcie z ludzkim enzymem ACE2 umożliwia wirusowi przedostanie się do komórki. Białko kolca znalazło zastosowanie w szczepionkach przeciw COVID-19, jednak zostało zmodyfikowane w taki sposób, by nie stanowiło zagrożenia dla ludzi. Zmodyfikowane białko kolca, wytwarzane przez krótki czas przy użyciu szczepień przeciw COVID-19, w tym mRNA i wektorowych, nie krąży swobodnie w organizmie, a jego stężenie nie zagraża zdrowiu, co wykazaliśmy w analizie „Szczepionki produkują toksyczne białko kolca? Fake news!”. Zdaniem Rogera Hodkinsona dzieje się jednak inaczej, na co nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach.
Jak do tej pory, m.in. w czterech niezależnych od siebie badaniach, Bentov i in. (2021), Safrai i in. (2021), Shanes i in. (2021) oraz Morris (2021) wykazali, że szczepionki przeciw COVID-19 nie mają wpływu na płodność u kobiet i nie uniemożliwiają zajścia w ciążę. Z kolei w innych badaniach dotyczących męskiej płodności Safrai i in. (2021) wykazali, że szczepionki przeciw COVID-19 nie zaburzają funkcjonowania nasienia. W badaniach Daniela C. i in. (2021) nie zauważono, by szczepionki przeciw COVID-19 szkodziły płodności u zdrowych mężczyzn, jak i tych, u których już przed zaszczepieniem mieli zmniejszoną aktywność plemników.
Miliony osób zaszczepiło się na całym świecie przeciw COVID-19 i nie wykazano, by szczepionki przeciw COVID-19 były zagrożeniem dla płodności mężczyzn i kobiet. W samych Stanach Zjednoczonych po przyjęciu szczepionki w ciążę zaszło co najmniej 124 tys. kobiet (stan na dzień 12.06.2021 roku), które zgłosiły ten fakt do systemu. Nie ma więc podstaw, by sądzić, że szczepionki szkodzą płodności. Podobne doniesienia opierają się na fałszywych informacjach, które rozpowszechniają środowiska antyszczepionkowe.
Podsumowanie
Środowiska negujące sens szczepień od dłuższego czasu starają się zniekształcać postrzeganie ryzyka związanego z pandemią poprzez rozprzestrzenianie wielu fałszywych informacji i teorii spiskowych. Prawdziwym zagrożeniem dla organizmu jest koronawirus SARS-CoV-2, który naraża na zachorowanie i powikłania. Od początku pandemii COVID-19 doprowadził do 3,8 mln zgonów na świecie i 74 tys. w Polsce. Warto dodać, że ciężkie zdarzenia niepożądane powodowane przez szczepionki przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, stąd też nie należy się ich obawiać.
Z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek na COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także w białej księdze pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, opracowanej przez inicjatywę Nauka Przeciw Pandemii.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter