Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Powódź w Dubaju wywołana zasiewaniem chmur? To wina klimatu
Za powódź w Dubaju nie jest odpowiedzialne zasiewanie chmur.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Powódź w Dubaju wywołana zasiewaniem chmur? To wina klimatu
Za powódź w Dubaju nie jest odpowiedzialne zasiewanie chmur.
Fake news w pigułce
- Na TikToku pojawiło się nagranie, w którym autor w ironiczny sposób sugeruje, że za intensywne opady deszczu w Dubaju odpowiedzialne jest tzw. zasiewanie chmur [czas nagrania 0:12]. Podobne treści pojawiły się także na Facebooku.
- Technologia pozwalająca na zasiewanie chmur nie tworzy deszczu „znikąd”, może co najwyżej zwiększyć opady z istniejących już obłoków o ok. 25 proc. Za intensywne opady w Zatoce Perskiej odpowiada ocieplenie klimatu, które do końca stulecia może doprowadzić do ich zwiększenia nawet o 30 proc.
18 kwietnia na tiktokowym kanale stanczykonline pojawiło się nagranie, w którym mężczyzna w ironiczny sposób wskazuje, że za powódź w Dubaju odpowiedzialne jest zasiewanie chmur [czas nagrania 0:12]. Sugeruje także, że na pustyni nie mogą występować powodzie [czas nagrania 0:57]. Podobną treść możemy znaleźć na Facebooku. W innym nagraniu na TikToku winą wprost jest obarczany system HAARP.
Jedno z omawianych nagrań spotkało się z szerokim zainteresowaniem, co widać po liczbie polubień, która wynosi ponad 2,6 tys. Dodatkowo film skomentowano ponad 220 razy, ponad 310 razy dodano go do ulubionych, a liczba udostępnień sięgnęła ponad 380. W komentarzach możemy zauważyć, że materiał spotkał się z pozytywnym odbiorem [pisownia oryginalna]: „Mądrego aż miło posłuchać… A i tak Ci niektórzy powiedzą, że to teorie spiskowe pozdro dla ludzi o otwartych umysłach”.
Co się wydarzyło w Dubaju?
We wtorek 16 kwietnia 2024 roku doszło w Dubaju do największej ulewy od 75 lat (czyli od momentu wykonania pierwszych pomiarów). Według doniesień medialnych w ciągu 12 godzin spadło więcej deszczu niż przez ostatnie 18 miesięcy.
Na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) możemy znaleźć zdjęcia wykonane w lutym 2024 roku oraz 18 kwietnia 2024 roku już po powodzi. Podobne obrazki możemy znaleźć na stronie NASA.
Ze względu na pustynne położenie Zjednoczone Emiraty Arabskie od lat 90. XX wieku korzystają z technologii tzw. zasiewania chmur, przez co wokół powodzi narosły teorie spiskowe.
Czym jest zasiewanie chmur?
Zasiewanie chmur to technika poprawiająca zdolność istniejącej chmury do wytworzenia deszczu lub śniegu. Polega ona na wysyłaniu samolotów, które rozsiewają specjalne cząsteczki, np. jodku srebra, dzięki czemu para wodna zawarta w chmurach może łatwiej się skroplić, w efekcie czego dochodzi do deszczu.
16 kwietnia agencja Bloomberg donosiła, że za ulewę mogło częściowo odpowiadać zasiewanie chmur. Tym informacjom oficjalnie zaprzeczyła rządowa jednostka, czyli Narodowe Centrum Meteorologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po tym oświadczeniu Bloomberg 18 kwietnia 2024 roku zaktualizował swój artykuł.
Zasiewanie chmur nie mogło doprowadzić do takich opadów
Narodowe Centrum Meteorologii oficjalnie zaprzeczyło także tezom, że jakoby w trakcie rozpoczęcia opadów nadal trwały akcje zasiewania chmur. Rzecznicy podkreślili, że proces ten ma miejsce jeszcze przed rozpoczęciem opadów deszczu, a w trakcie burzy jest już na to za późno.
W trakcie konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, 9 grudnia 2023 roku, Narodowe Centrum Meteorologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowało, że proces zasiewania chmur w najlepszym przypadku zwiększa opady deszczu o 25 proc.
Za opady odpowiedzialne jest ocieplenie klimatu
O tym, że nagłe burze, takie jak miały miejsce w Dubaju, spowodowane są ociepleniem klimatu, mówił prof. Dim Coumou z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie w komentarzu dla agencji Reuters:
„Opady deszczu spowodowane burzami, takimi jak te obserwowane w ostatnich dniach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, szczególnie silnie rosną wraz z ociepleniem. Dzieje się tak dlatego, że konwekcja, czyli silny prąd wstępujący podczas burzy, nasila się w cieplejszym klimacie”.
W tym samym artykule niemiecka klimatolog Friederike Otto, pracująca w Imperial College London, potwierdziła, że:
„Technika zasiewania chmur nie tworzy chmur z niczego. Technologia ta sprawia, że woda znajdująca się już na niebie szybciej się skrapla, co powoduje upuszczanie jej w niektórych miejscach. Najpierw potrzebna jest wilgoć, bez niej nie byłoby chmur”.
Z badań opublikowanych w „Nature scientific reports” wynika, że do końca XXI wieku na terenie Półwyspu Arabskiego – w wyniku ocieplenia klimatu – intensywność opadów deszczu może wzrosnąć nawet o 30 proc.
W przeszłości zdarzały się już nagłe opady na pustyni
Choć z reguły opady na pustyni w ciągu roku się nie zdarzają, to znamy przypadki, kiedy dochodziło do anomalii pogodowych. W 2015 roku na pustyni Atakama w Chile opady były na tyle obfite, że w ciągu jednego dnia spadło więcej deszczu niż w ciągu ostatnich kilku lat.
Do podobnej sytuacji doszło w 2021 roku na pustyni w Namibii, gdzie również spadły intensywne deszcze, czy w Nevadzie, gdzie opady spowodowały przerwanie festiwalu.
System HAARP to teoria spiskowa
Drugie omawiane nagranie tiktokowe wprost przekazuje, że za powódź w Dubaju odpowiedzialny jest system HAARP. Na łamach Demagoga wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że istnienie tej stacji badawczej wykorzystuje się do tworzenia teorii spiskowych.
Jak wielokrotnie pisaliśmy (1, 2, 3), projekt ten nie ma nic wspólnego z katastrofami klimatycznymi. Czynnikiem, który za nie odpowiada, jest ocieplenie klimatu, powodujące różne katastrofy naturalne.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter